herbaty z wietnamu

Sklep z herbatą z Wietnamu

Wietnam jest państwem o nietuzinkowej przyrodzie i klimacie bardzo sprzyjającym uprawie herbaty. Wietnamskie pola herbaty stanowią 3% całej powierzchni uprawnej herbaty na świecie i stanowią 5% światowej produkcji, co spra Wietnam na 5 pozycji w rankingu największych producentów herbaty. Wietnam nie jest bardzo dużym krajem, nieco mniejszym niż na przykład Niemcy. Jest jednak bardzo rozciągnięty w osi północ-południe – odległość między południowym a północnym krańcem Wietnamu wynosi aż 1650 kilometrów. Oznacza to, że herbaty wietnamskie rosnące w różnych częściach kraju wystawione są na znacznie różniące się warunki klimatyczne.

Odwiedź sklep z herbatą z wietnamu i wybierz herbatę dla siebie.

W Wietnamie produkuje się taki susz do naparów jak zielona herbata, czarne, herbata oolong, białe i heicha (herbata czarna lub ciemna w chińskiej klasyfikacji). Niewątpliwie najbardziej sztandarową herbatą Wietnamu jest herbata zielona, wytwarzana na wzór herbat chińskich. Jest to też preferowana herbata samych Wietnamczyków i większość wietnamskiej herbaty zielonej nie opuszcza kraju. Popularne zielone herbaty powstają w Lam Dong, Thai Nguyen i Lai Chau. 

Czarna herbata z Wietnamu

herbaty czarne z wietnamu idealnie pasują do wszelkich posiłków. Podczas zaparzania susz należy zalewać lekko wystudzoną, ale przegotowaną wodą, której temperatura powinna wynosić około 96 stopni Celsjusza. Czas parzenia czarnych herbat tradycyjnie trwa od 2 do 5 minut, przy czym im jest dłuższy, tym herbata ma bardziej cierpkawy smak ze względu na uwalniające się do naparu garbniki. Herbata wietnamska dłużej parzona ma też słabsze działanie pobudzające i orzeźwiające w porównaniu z herbatą parzoną krócej.

Herbata zielona - właściwości

Charakterystyczny w smaku, aromatyczny napój, jakimi są herbaty zielone, zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Można wymienić choćby: witaminy C, B, E, K, aminokwasy, garbniki, mikroelementy (wśród nich cynk, potas, mangan, fluor, miedź i wapń), polifenole, katechiny. Wspomaga organizm w walce i zapobieganiu schorzeniom wielu narządów.

Dowiedziono, że herbaty zielone z wietnamu pomagają na:

 • poprawę wyglądu skóry, co dotyczy szczególnie problemów cery trądzikowej i tłustej, przeciwdziała procesom starzenia się skóry,
 • obniżenie ryzyka zapadnięcia na chorobę wieńcową, zawał, udar,
 • stany depresyjne,
 • przeciwdziałaniu tworzeniu się cellulitu,
 • problemy z nadciśnieniem,
 • paradontozę oraz choroby dziąseł,
 • obniżenie poziomu trójglicerydów,
 • stymulację układu krążenia (między innymi zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych skrzepów),
 • z uwagi na zawartość przeciwutleniaczy (konkretnie katechin) wspomaga profilaktykę antynowotworową; szczególnie dotyczy to nowotworów skóry, oraz płuc, żołądka, trzustki, jelita grubego i piersi,
 • poprawia pamięć i może chronić przed zapadnięciem na starczą demencję,
 • zmniejsza ryzyko miażdżycy,
 • bierze udział w procesie odchudzania, dlatego warto włączyć ją do swojej diety, jeżeli planujemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone