Osteoporoza

Jak szybko postępuje osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą atakującą układ kostny, która występuje przede wszystkim u osób starszych - zwłaszcza dojrzałych kobiet po menopauzie. W jej przebiegu następuje stopniowe zmniejszenie gęstości tkanki kostnej, co prowadzi do obniżonej wytrzymałości mechanicznej szkieletu i zwiększa ryzyko złamań. W przypadku braku wczesnego wykrycia osteoporozy, nawet niewielkie i niepozorne urazy mogą doprowadzić do złamania kości. Szybkość postępowania tej choroby zależy od różnych czynników.

Osteoporoza pomenopauzalna

Najczęściej spotykana jest osteoporoza pomenopauzalna, która występuje u kobiet po 50. lub 60. roku życia. Szybkość rozwoju tej choroby po okresie menopauzy wynika z niedoboru estrogenów, czyli jednego z typowych zjawisk towarzyszących okresowi pokwitania. Zbyt niski poziom tych żeńskich hormonów płciowych sprawia, że u pacjentek następuje patologiczne zmniejszenie gęstości mineralnej kości. Proces ten przebiega bardzo dynamicznie i stosunkowo szybko wywołuje pierwsze objawy, a w jego przebiegu z reguły występują złamania przedramienia lub nadgarstków.

Osteoporoza starcza

Starcza postać osteoporozy występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W porównaniu do odmiany pomenopauzalnej, choroba ta rozwija się w zdecydowanie wolniejszym tempie. Utrata masy kostnej wynosi średnio 1 proc. rocznie i spowodowana jest przede wszystkim upływem czasu, który prowadzi do zaburzeń wchłaniania wapnia z diety, spadku poziomu testosteronu oraz zmniejszoną syntezą witaminy D przez organizm. Badanie osteoporozy w tym kierunku warto wykonać już po ukończeniu 40. roku życia, ponieważ zmiany z czasem postępują. Za prawidłowe wskazania uznaje się wyniki w przedziale od 1 do -1, natomiast niższe wartości wskazują na pierwsze stadium choroby. W pełni rozwinięta osteoporoza starcza występuje przy wynikach poniżej -2,5. Ta odmiana choroby najczęściej prowadzi do złamań w obrębie kręgów.

Osteoporoza wtórna

Osteoporoza wtórna może się rozwinąć w następstwie stosowania niektórych leków, bądź też na skutek występowania innej choroby. Dotyczy to takich schorzeń, jak np. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Cushinga czy patologiczne zmiany w wątrobie, tarczycy oraz nerkach. Densytometria (czytaj więcej w artkule: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/) wykrywa ten rodzaj osteoporozy w średnio 20 proc. przypadków, przez co występuje on dość powszechnie. Złamania spowodowane wtórnym odwapnianiem kości najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, szyjki kości udowej oraz bioder. Pierwsze stadium zrzeszotnienia odnotować można w różnym wieku, zależnie od przyczyn.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone