klinika seniorów

Jak radzić sobie z samotnością osób starszych?

Człowiek jest istotą społeczną. Potrzebuje kontaktu z innymi osobami. Jeśli przed długi okres jest samotny, a samotność ta nie wynika z jego decyzji, ma to negatywne konsekwencje dla jego zdrowia. Samotność prowadzić może do obniżenia nastroju, a nawet depresji. Samotność może dotknąć nas w każdym okresie naszego życia, ale narażeni są na nią najbardziej ludzie starsi i młodsi. Jak zapobiegać samotności u osób starszych?

Znaczenie telefonu

Wiele osób starszych często stwierdza, że nie ma osoby, z którą mogłaby codziennie porozmawiać, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie. Zapobiec mogą temu rozmowy przez telefon. Codzienne rozmowy z innymi osobami są ważnym elementem życia każdego człowieka. Obecnie możemy wykorzystać w tym celu telefony oraz komputery podłączone do Internetu. To znacząco ułatwia prowadzenie rozmów, a dodatkowo pozwala je urozmaicić na przykład poprzez wysyłanie zdjęć lub konferencje wideo.

Nie każda osoba starsza ma jednak bliską rodzinę i znajomych, z którymi mogłaby porozmawiać. Z pomocą przychodzą wtedy specjalne linie telefoniczne i organizacje pozarządowe. Przykładem takiej linii telefonicznej jest Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Osób Starszych, który działa pod patronatem Stowarzyszenia Małych Braci Ubogich. Osoby starsze mogą zatelefonować na taki numer z różnymi problemami, ale także, jeśli potrzebują po prostu porozmawiać z drugą osobą.

Spotkania towarzyskie i aktywne życie

Jeśli osoba starsza ma jeszcze siły i porusza się samodzielnie, można zaproponować jej skorzystanie z różnych aktywności. Takie spotkania bowiem pozytywnie wpływają na samopoczucie seniorów i pozwalają im na integrację z innymi osobami. Niestety nie każda osoba starsza w stanie samodzielnie się poruszać, by skorzystać z tego rodzaju atrakcji. W takich przypadkach warto sprawdzić, czy w okolicy występują centra wolontariatu lub działają organizacje oferujące wolontariat towarzyszący.

Ostatnim rozwiązaniem w przypadku osób o ograniczonych możliwościach poruszania się jest zamieszkanie w domach seniora. Przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie należy sprawdzić oferowane formy aktywności, kadrę placówki oraz podejście do animowania czasu seniorów. Zdarza się bowiem niestety, że osoby zamieszkujące takie domy, pomimo wielu innych osób mieszkających z nimi, nadal czują się równie samotne, jak w pustym domu.

Święta, czyli najtrudniejszy okres w roku

Mimo tego, że święta wielu osobom kojarzą się ze szczęśliwym okresem to dla wielu osób starszych to bardzo trudny okres. Boże Narodzenie, a zwłaszcza wigilia to w polskiej tradycji święta związane z przebywaniem w otoczeniu najbliższych. Niestety wiele osób starszych ma rodziny za granicami kraju lub w różnych jego miejscach. Co należy wtedy zrobić?

Jeżeli nie mamy możliwości przywiezienia osoby starszej na święta do rodziny, możemy spróbować przekonać osoby starsze do wybrania się na wigilijne spotkanie dla osób samotnych, które organizowane są na terenie całego kraju przez różne instytucje. 

Można zorganizować także takiej osobie pobyt świąteczny w miejscach wypoczynkowych, na przykład w uzdrowiskach lub ośrodkach, które oferują specjalne programy dla osób starszych. Odpowiednio zorganizowany czas w takim miejscu może bowiem zapełnić pustkę, która związana jest z brakiem najbliższych.

Osoby starsze są niezwykle wrażliwe na samotność. Żyjemy jednak w czasach, gdzie utrzymywanie kontaktu i dbanie o najbliższych jest znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Powinniśmy więc skorzystać z możliwości, które posiadamy, by uchronić naszych najbliższych przed samotnością.

 Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Klinika Seniora - Podmiot Leczniczy specjalizujący się w kompleksowej opiece nad osobami starszymi.

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone