komora normobaryczna

Jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym?

80% przedwczesnych zgonów stanowią obecnie choroby cywilizacyjne, takie jak zaburzenia układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, astma czy otyłość. Wszystkie te zaburzenia to choroby społeczne, które pojawiają się w wyniku szybkiego rozwoju cywilizacji i związanej z tym zmiany trybu życia, często niedostosowanej do potrzeb ciała. Jak można walczyć z tymi groźnymi chorobami? Jak im przeciwdziałać? Zobacz, w naszym poradniku.

Krótka charakterystyka chorób cywilizacyjnych

Choroby cywilizacyjne inaczej choroby społeczne, to epidemie, których przyczyną nie jest zakażenie patogenem (bakterią lub wirusem), a intensywny rozwój cywilizacji. Choroby społeczne występują na całym świecie, zależnie od kraju lub regionu mogą być mniej, lub bardziej nasilone. Cierpią na nie niemal wszystkie społeczeństwa. Do najczęstszych chorób cywilizacyjnych w Polsce zalicza się między innymi:

  • Nadwaga i otyłość to najbardziej rozpowszechnione zaburzenia w Polsce. Nadwaga dotyka aż 16 mln Polaków, a otyłość 6,5 mln. Nieleczone zaburzenie prowadzi to licznych poważnych chorób.
  • Zaburzenia sercowo-naczyniowe między innymi miażdżyca i nadciśnienie tętnicze (dotyczy aż 8,8 mln Polaków), które prowadzą do zawałów serca, udarów mózgu, czy tętniaków.
  • Cukrzycę typu I, na którą choruje 150 tys. osób w Polsce, oraz typu II, na którą choruje około 2 mln Polaków.
  • Nowotwory to zmora XXI wieku, rocznie umiera z ich powodu ponad 90 tysięcy Polaków. Do najważniejszych czynników rakotwórczych zalicza się dym papierosowy, spaliny, zanieczyszczenie powietrza, konserwanty zawarte w żywności przetworzonej, promieniowanie ultrafioletowe, ale także stres i nadwagę.
  • Alergię dotyczą obecnie 3,5 mln Polaków, szczególnie niepokojący jest fakt, że coraz więcej zaburzeń alergicznych notuje się wśród małych dzieci.
  • Z chorobami żołądka i dwunastnicy zmaga się 3 mln Polaków, jedną z głównych przyczyn tych zaburzeń jest długotrwały stres i zła dieta.
  • Wysoki poziom stresu jest również przyczyną wielu zaburzeń psychicznych, które dotykają coraz większą część naszego społeczeństwa.

Na szczęście tym wszystkim chorobom można przeciwdziałać oraz wspierać ich leczenie, stosując się do kilku prostych zasad.

Dotleniaj organizm w komorze normobarycznej

Odpowiednie dotlenienie organizmu to niezwykle istotna kwestia we wszystkich wymienionych wyżej schorzeniach i profilaktyce. W tym celu warto wybrać się na wędrówki po lesie lub po górach, jednak trudno na to znaleźć czas, gdy jest się zabieganym. Dlatego możesz również skorzystać z tlenoterapii w komorze normobarycznej https://lifechamber.pl/komora-zycia/.

To nowoczesna metoda stworzona na podstawie wyników hiperbarii. W komorze normobarycznej panuje podwyższone ciśnienie atmosferyczne, wynoszące około 1500 hPa, a oddycha się specjalnie opracowaną mieszanką gazów. Zawiera ona zwiększoną ilość tlenu do 40%, większą ilość dwutlenku węgla 2%, oraz podwyższone stężenie wodoru cząsteczkowego.  Terapia tlenowa w takich warunkach przynosi wiele pozytywnych efektów, między innymi:

  • wspiera odporność organizmu;
  • poprawia wydajność i kondycje ciała;
  • przyspiesza procesy metaboliczne, wspomagając procesy odchudzania;
  • stymuluje procesy regeneracyjne;
  • łagodzi stany nerwicowe i lękowe.

Dopasuj dietę do trybu życia

Przyczyną wielu zaburzeń takich jak miażdżyca, cukrzyca typu II, czy zaburzenia ze strony układu pokarmowego są błędy żywieniowe. Właśnie dlatego wśród najważniejszych wytycznych dotyczących leczenie i profilaktyki chorób cywilizacyjnych, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Oto kilka najważniejszych zasad dotyczących zdrowego żywienia:

  • Zminimalizuj do minimum spożywanie wysoko przetworzonej żywności zawierającej duże ilości chemicznych konserwantów, cukru oraz soli.
  • Ogranicz spożycie cukru do minimum.
  • Zmniejsz ilość spożywanej soli do 5 g dziennie.
  • Podstawą diety powinny być warzywa i owoce. Warzywa należy dodawać do każdego posiłku.
  • Źródło białka powinny stanowić jajka, sery, mleko i przetwory mleczne oraz chude mięso i ryby.
  • Dietę musisz uzupełnić o produkty zbożowe, najlepiej wieloziarniste.
  • Do potraw dodawaj orzechy, nasiona, pestki i oleje roślinne.

Niezwykle ważną kwestią jest odpowiedni bilans energetyczny dostosowany indywidualnie do wieku, płci, oraz aktywności fizycznej.

Dbaj o ciało i się ruszaj

Na koniec parę słów dotyczących aktywności fizycznej, której szczególnie w dużych miastach mamy coraz mniej. Brak czasu, nawał obowiązków, poruszanie się wszędzie samochodem, powoduje, że przestaliśmy być aktywni. Badania wykazały, że jedynie około 20% rodzin w Polsce jest aktywna fizycznie, a 70% dzieci ma za mało ruchu.

Według zaleceń WHO aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla utrzymania zdrowia i kondycji. Uprawiany sport musi być dostosowany do możliwości fizycznych i stanu zdrowia. Minimalna ilość dziennego ruchu dla osób pracujących fizycznie to 10 tys. kroków, dla osób pracujących  zaś umysłowo 15 tys. kroków. Jednak ostatnie badania wykazują, że wykonywanie 7 tys. Kroków dziennie podczas spaceru działa profilaktycznie. Czas aktywności, nie powinien być krótszy niż 60 – 90 minut, najlepiej wykonywanej na świeżym powietrzu.

Choć na początek zmiana stylu życia może wydawać się trudna, jednak dzięki temu możesz uchronić siebie oraz bliskich przed ciężkimi chorobami cywilizacyjnymi.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone