Rękaw do ciśnieniomierza

Jak dobrać rękaw do ciśnieniomierza? Sprawdzamy!

Zakłamany wynik podczas pomiaru ciśnienia nie tylko wprowadza w błąd, ale również niepotrzebnie niepokoi. Dobrej jakości ciśnieniomierz nie powinien wykazywać nieprawidłowości. Gdy jednak te występują, należy poszukać źródła problemu gdzieś indziej. Być może chodzi o źle dobrany rękaw w ciśnieniomierzu? Okazuje się, że niedopasowany mankiet może wskazywać błąd pomiaru o wartości 10%! Jak dobrać właściwy rozmiar rękawa do ciśnieniomierza? Poniżej sprawdzamy.

Do czego służy rękaw w ciśnieniomierzu?

Na początek kilka słów o samych rękawach. W specjalistycznych sklepach spotkasz wersje naramienne lub nadgarstkowe. Niestety żaden sprzęt nie będzie działał poprawnie bez tego akcesorium. Rękaw do ciśnieniomierza jest więc niezbędny, by wykonać pomiar na ręce. Najbardziej popularne są mankiety naramienne. Umieszcza się je na zazwyczaj na prawej ręce. Jest to zależne od wysokości ciśnienia. Docelowo mankiet ma znaleźć się w odległości kilku centymetrów od zgięcia naszego łokcia. Istotne jest nawet samo założenie rękawa. Każdy szczegół ma wpływ na precyzyjność pomiaru. 

Rękaw do ciśnieniomierza — czy jego wymiana jest konieczna?

Bezapelacyjnie — tak, należy systematycznie wymieniać rękaw do ciśnieniomierza. Zazwyczaj tę czynność wykonujemy wtedy, gdy sprzęt ulegnie uszkodzeniu lub kiedy nie jest już on wystarczająco szczelny. Żaden artykuł, zwłaszcza z materiału, nie jest wieczny. W trakcie regularnej eksploatacji może uchodzić z niego powietrze. Może też dojść do rozejścia się szwów lub wysłużenia rzepów. Gdy nasz rękaw do ciśnieniomierza jest w nieodpowiednim dla nas rozmiarze, również może ulec szybkiemu zniszczeniu. Osobom o nieco większej wadze dedykowane są również większe modele rękawów. Cóż, nie wszędzie można je znaleźć. Z ofertą wychodzi jednak sklep Salmor. Możesz zaopatrzyć się tam w rękaw do ciśnieniomierza mający nawet 46 cm w obwodzie.

ciśnieniomierz

Wybór rękawa do ciśnieniomierza

Stoisz przed wyborem mankietu? Zanim podejmiesz decyzję, zmierz dokładny obwód swojego ramienia lub osoby, dla której rękaw ma być przeznaczony. Ważnym aspektem jest też określenie, czy mankiet ma być jedno- czy dwuwężykowy. Jeżeli masz już ciśnieniomierz, konieczne jest sprawdzenie, czy nowy mankiet będzie z nim kompatybilny. Rozeznaj się także, czy końcówka przewodu w rękawie pasuje do wejścia ciśnieniomierza. Zawsze zwracaj uwagę na jakość materiału. Sprawdź np. mankiety nylonowe. Podczas wyboru warto kierować się też obecnością dodatkowych udogodnień. Rękawy do ciśnieniomierzy wysokiej jakości mają np. specjalny system pompowania, zapobiegający nadmiernemu uciskowi.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone