Fakty i mity o in vitro

Fakty i mity o in vitro — sprawdź, co warto wiedzieć?

In vitro to dla wielu par cierpiących na niepłodność, jedyna szansa na posiadania własnego potomstwa. W wyniku prowadzonego w latach 2013 – 2016 rządowego programu na świat przyszło prawie 21 tysięcy, co świadczy o jego wysokiej skuteczności. Niestety nadal można się spotkać ze słowami krytyki oraz negatywnymi opiniami, dotyczącymi metody in vitro. Oto najważniejsze fakty i mity dotyczące tej metody.

Na czym polega metoda in vitro?

In vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Umożliwia to posiadanie potomstwa również parom, u których inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły oczekiwanych efektów. Przyczyny niepłodności są różne, a niektóre niemożliwe do wyleczenia, np. tak jak niedrożność jajników, czy nieodpowiednia jakość spermy partnera. W takiej sytuacji zapłodnienie pozaustrojowe to jedyna szansa dla osób, które marzą o własnym dziecku.

Jak przebiega cały proces starania się o dziecko tą metodą? Najpierw para musi odbyć konsultację medyczną, podczas której analizowana jest dokładnie ich sytuacja. Wyklucza się również możliwość zastosowania innych metod. Następnie wykonywane są wszystkie niezbędne badania. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, może rozpocząć się cała procedura zapłodnienia in vitro, która jest podzielona na 4 etapy:

  • stymulacja hormonalna w celu pobudzenia intensywniejszej produkcji komórek jajowych;
  • pobranie komórek jajowych;
  • zapłodnienie pozaustrojowe;
  • transfer zapłodnionej komórki do macicy pacjentki.

Cała procedura nie jest łatwa, jeśli wiec zabieg ma być udany, warto zaufać fachowej wiedzy specjalistów z Wrocławia https://www.dcg.wroclaw.pl/stymulacja-do-zabiegu-in-vitro.html.

Mit 1 - In vitro to nowa, eksperymentalna metoda?

Choć o in vitro w Polsce zrobiło się głośno dopiero w 2013 roku, kiedy został wprowadzony specjalny rządowy program, który finansował tę metodę leczenia, to jednak jest ona znana już od kilkudziesięciu lat. Pierwsze dziecko urodzone dzięki in vitro przyszło na świat w 1978 roku. Obecnie jest dojrzałą kobietą cieszącą się zdrowiem i ma dwóch synów poczętych drogą naturalną. To dowodzi więc, że niepłodność nie jest chorobą dziedziczną. Od tamtej pory na całym świecie urodziło się już pomad 6 mln dzieci. Część z nich jest już dorosła. Można więc było dokładnie obserwować ich rozwój, a zebrane dane wskazują, że dzieci te nie mają większych problemów zdrowotnych, czy rozwojowych niż pozostałe dzieci w populacji.

Mit 2 - in vitro może zwiększać ryzyko pojawienia się wad genetycznych?

Często można się spotkać z zarzutem, że zapłodnienie pozaustrojowe może zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się wad genetycznych. Należy jednak podkreślić, że na wystąpienie wad genetycznych nie ma wpływu sam sposób poczęcia, a przekazywany materiał genetyczny. Dlatego, tak samo, jak w przypadku naturalnej metody poczęcia ryzyko wad genetycznych wzrasta wraz z wiekiem rodziców oraz występowaniem wad lub chorób genetycznych w najbliższej rodzinie.

Mit 3 - procedury in vitro są bolesne

Czasem można spotkać się z opinią, że niektóre z procedury wykonywanych w in vitro są bolesne. Jednak prawda nie wygląda tak dramatycznie, jak niektórzy to przedstawiają. Rzeczywiście w procesie stymulacji owulacji kobieta musi otrzymać serię zastrzyków podskórnych podawanych w brzuch. Jednak ich wykonywanie jest proste, a ból nie jest zbyt uciążliwy i porównywalny do dyskomfortu odczuwanego przy niektórych zabiegach medycyny estetycznej. Dodatkowo zabieg punkcji jajników w celu pobrania komórek jajowych jest wykonywana w lekkim znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjentka nie odczuwa żadnego bólu.

Mit 4 – in vitro wiąże się z nieetycznymi procedurami niszczenia lub klonowania embrionów

Wskazywanie na nieetyczność procedur in vitro to jeden z głównych argumentów przeciwników tej metody. Warto jednak podkreślić, że 25 czerwca 2015 roku została wprowadzona specjalna ustawa dotycząca in vitro w Polsce i jest ona jedną z najbardziej restrykcyjnych w całej Unii Europejskiej.

Zawarte w niej przepisy zakazują niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju, powstałych podczas procedury in vitro, które nie zostały przeniesione do ciała kobiety. Są one przechowywane w specjalnych warunkach i mają zapewnioną właściwą ochronę. Co więcej, wiele par po sukcesie pierwszego zapłodnienia in vitro decyduje się na wykorzystanie kolejnych zarodków. Warto również podkreślić, że według prawa jest całkowity zakaz klonowania zarodków, a także nie ma możliwości wyboru płci dziecka.

In vitro nie jest jednak tanią metodą, przez kilka lat było współfinansowane przez rząd w specjalnym programie zakończonym w 2016 roku. Wzięło w nim udział prawie 20 tysięcy par i urodziło się niemal 21 tysięcy dzieci. Choć niepłodne pary nie mogą liczyć na wsparcie rządu, coraz częściej jednak szukają wsparcia w prywatnych klinikach leczenia niepłodności. Mogą również skorzystać z programów oferowanych przez niektóre samorządy między innymi Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Chojnice, województwo warmińsko-mazurskie, Jelcz-Laskowice, Koszalin czy Radomsko. Dzięki tym programom można otrzymać nawet 80% dofinansowania.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone