tabletki na ból zęba

Co na ból zęba?

Ból zęba to objaw, którego zdecydowanie nie można ignorować. Jednak często do momentu udania się do dentysty trzeba radzić sobie z nim w sposób doraźny. Pozostaje więc pytanie, co sprawdzi się na ból zęba, aby złagodzić symptom i móc przynajmniej przez krótki czas skuteczniej sobie z nim radzić.

Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Przyczyn występowania tego typu dolegliwości może być wiele. Poza urazami nierzadko jest to próchnica, zapalenie miazgi zębowej, a także ropień. Powodów może być jednak zdecydowanie więcej i zdarza się, że wynikają one nie tylko z problemów w jamie ustnej. Przykładem są infekcje zatok, a także półpasiec, które należy leczyć w sposób bardziej kompleksowy.

Tabletki na ból zęba bez recepty

W przypadku objawu o średnim nasileniu pomocne mogą być tabletki na ból zęba dostępne w aptekach bez recepty. Zazwyczaj zawierają one w swoich składach ibuprofen lub paracetamol, które uznawane są za bezpieczne, o ile przyjmuje się je przez krótki czas oraz nie przekracza zalecanej dawki. Trzeba jednak pamiętać, że leki na ból zęba to sposób doraźny. Powodem objawu może być bowiem poważniejsza przyczyna wymagająca bezpośredniej konsultacji z dentystą, na którą zdecydowanie nie warto czekać.

W aptekach dostępne są także preparaty na ból zęba na dolegliwości o większym nasileniu. Zawierają one m.in. ketoprofen należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku jego stosowania trzeba jednak zachować szereg środków ostrożności. Przede wszystkim nie jest dozwolony u osób poniżej 15. roku życia. Pamiętać trzeba też o maksymalnym, dziennym dawkowaniu, które nie powinno przekraczać 200 mg. Dodatkowo konieczne jest sprawdzenie innych przeciwwskazań do stosowania takiego preparatu. 

W aptekach dostępne są często także żele oraz maści na dziąsła o działaniu przeciwbólowym. Również takie preparaty należy stosować w sposób bezpieczny, czyli zgodny z dawkowaniem zalecanym przez producenta. 

Domowe sposoby na ból zęba

Jednocześnie z lekami można spróbować wdrożyć domowe sposoby na ból zęba, które sprawdzają się raczej w przypadku dolegliwości o słabym nasileniu. Pomocne mogą być przede wszystkim zimne okłady, które sprawdzają się przy jednoczesnym występowaniu obrzęku. Dają one jednak tylko tymczasową ulgę, przed konsultacją stomatologiczną.

W przypadku występowania stanu zapalnego pomocne będą też płukanki, najlepiej z delikatnie schłodzonego rumianku albo szałwii. Mają one dodatkowo działanie przeciwbakteryjne oraz ochronne, przy czym ponownie trzeba pamiętać o tym, że nie usuwają one przyczyny bólu. 

Bol zęba to bez wątpienia nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Doraźnym sposobem łagodzenia objawu jest więc zastosowanie aptecznego leku przeciwbólowego bez recepty, a także wspomaganie się sposobami domowymi, aż do momentu udania się do stomatologa.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone