zakup samochodu

Kupując samochód pamiętaj o jego sprawdzeniu!

Samochód to wybór na całe życie, dlatego ważne jest, aby wykonać go jak najdokładniej. Konieczne jest zebranie jak największej ilości informacji o interesującym nas modelu, aby określić jego parametry techniczne i niezawodność. Ważnym elementem procesu zakupu jest oględziny zakupionego samochodu. Istnieje wiele forów i stron internetowych, na których można kupić używane samochody. Można łatwo znaleźć wskazówki na ten temat, takie jak „Jak sprawdzić samochód przed zakupem”. Dobrze jest zapoznać się z wszelkimi dostępnymi treściami, ale jednocześnie trzeba mieć świadomość, że nie wystarczy sama wiedza o stanie konkretnego samochodu.

Laik nie oceni samochodu jak mechanik. Zamiast tego może początkowo przesiać niewypały aby uniknąć marnowania pieniędzy na niepotrzebne wycieczki do warsztatu, lub może nie zauważyć problemu wymagającego naprawy w najbliższej przyszłości – czasami bardzo drogiego.

Dylemat: jak sprawdzić czy warto kupić auto bez eksperta w tej dziedzinie?

Na początku warto ustalić kolejność czynności, zachowując spokój i metodykę oraz pamiętając, aby podczas wstępnej weryfikacji nie próbować prześwietlać samochodu od A do Z w celu zweryfikowania najważniejszych kwestii, np. historii wypadku.

Przed wyjazdem na miejsce kontroli najlepiej zapytać znajomego mechanika lub w ostateczności poczytać pytania dotyczące interesującego Cię samochodu na forum internetowym. Należy jednak pamiętać, że sieć jest pełna domorosłych ekspertów i z wieloma wpisami należy obchodzić się ostrożnie. Jeśli jednak awaria występuje często, można założyć, że jest to rzeczywiście słabość modelu.

wnetrze samochodu

Warto zacząć od ogólnego wrażenia z samochodu – jego koloru i stanu. Nie ma sensu dalej sprawdzać, czy nie spełniają naszych oczekiwań.

Oto kilka prostych wskazówek, jak wizualnie sprawdzić używany samochód przed zakupem:

  1. Historia samochodu, w tym gdzie został kupiony i sprzedany. Historię swojego samochodu można znaleźć w rejestrze samochodów używanych na stronie historiapojazd.gov.pl. Można także weryfikować auta z innych krajów – trzeba pamiętać tylko o sprawdzeniu stanu licznika przed wyjazdem do Polski. Jeśli nie chcemy robić tego sami, możemy sprawdzić swój samochód w firmie, która specjalizuje się w weryfikacji samochodu. W całej Polsce jest ich wiele, ale nie są tanie.
  2. Przebieg nowego samochodu powinien być niski, a używanego stosunkowo niski w stosunku do jego wieku. Samochody o dużym przebiegu są bardziej podatne na problemy.
  3. Dobrze jest przetestować samochód na różnych nawierzchniach i warunkach, w tym na wzniesieniach i zakrętach. Należy zwrócić uwagę na przyspieszanie, hamowanie i pokonywanie zakrętów oraz słuchać nietypowych dźwięków lub zapachów.
  4. Sprawdzenie, co jest pod maską. Najpierw sprawdzić poziom silnika, oleju i płynu chłodzącego. Upewnić się, że wszystkie węże, paski i kable wyglądają dobrze. Poszukać śladów przecieków lub napraw. Sprawdzić również płyn przekładniowy, płyn hamulcowy i płyn wspomagania kierownicy, jeśli można je zlokalizować.
  5. Sprawdzenie opon i zawieszenia. Trzeba sprawdzić każdą oponę pod kątem bieżnika, zużycia i innych uszkodzeń, a także koło zapasowe. Następnie ocenić w jakim stanie są amortyzatory i rozpórki (łączą się z kołami). Poszukać rdzy, wgnieceń lub wycieków w tym obszarze pojazdu.
  6. Oględziny zawieszenia od góry do dołu. Sprawdzenie wewnętrznych i zewnętrznych paneli pod kątem zadrapań, wgnieceń, rdzy lub dziur. Profesjonalna inspekcja pomoże zidentyfikować wszelkie wcześniejsze wypadki lub uszkodzenia ciała, które mogą nie być tak oczywiste dla niewprawnego oka.
  7. Sprawdzenie stanu siedzeń, tapicerki i dywanu pod kątem śladów rozdarć, plam lub uszkodzeń spowodowanych przez wodę (np. przeciekające szyby). Następnie ocena takich elementów jak: pasy bezpieczeństwa, drzwi, okna i zamki, aby upewnić się, że działają prawidłowo.
  8. Sprawdzenie, czy wszystkie światła działają - reflektory, światła hamowania, kierunkowskazy itp.

sprawdzenie samochodu

Jeśli nie mamy pewności co do stanu podzespołów pojazdu, warto zlecić jego przegląd mechanikowi. Koszt takiego przeglądu będzie się różnił w zależności od tego, czy będzie to pobieżne sprawdzenie stanu mechanicznego samochodu i podłączenie komputera serwisowego, czy też zostanie wykonany test diagnostyczny, który obejmuje pomiary grubości lakieru. Zawsze najlepiej jest zlecić kontrolę samochodu niezależnemu mechanikowi, a nie korzystać z usług tego, który jest polecany przez osobę sprzedającą pojazd.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.verona.info.pl/

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone