samochód volvo

Jakie samochody uważa się za dobrej jakości?

Decydując się na zakup samochodu, pod uwagę bierzemy wiele czynników. Samochód, jak sama nazwa wskazuje, służy głównie do przemieszczania się z punktu A, do punktu B. Na przestrzeni lat, rozwój motoryzacji sprawił, że współczesne samochody posiadają wiele udogodnień, które nie są powiązane bezpośrednio z jazdą. Oprócz stanu technicznego pojazdu to właśnie to, jakie wyposażenie posiada samochód, decyduje o wybraniu konkretnego modelu.

Co decyduje o jakości współczesnych samochodów?

Proces produkcji aut uległ zmianie, dzisiaj stawia się bardziej na ilość niż na jakość. Wykorzystanie nowych technologii umożliwia zastąpienie czynnika ludzkiego robotami. Dlaczego tak to wygląda? Przede wszystkim chodzi o redukcję kosztów i czasu. Często odbija się to na trwałości produkowanych samochodów.

W dzisiejszych czasach obowiązują coraz to bardziej rygorystyczne normy emisji spalin. To z kolei zmusza producentów samochodów to stosowania tzw. downsizingu, czyli zastępowania większych silników mniejszymi, turbodoładowanymi. Biorąc pod uwagę osiągi i wydajność takich silników, ma to sens, jednakże legendarna trwałość, z której słyną silniki produkowane jeszcze przed latami 2000, z pewnością nie jest ich domeną.

Obecnie, aby samochód został uznany, za taki, który odznacza się dobrą jakością, oprócz solidnego wykonania, niejednokrotnie bardziej kluczowym czynnikiem jest wyposażenie w udogodnienia, wspierające kierowcę w czasie jazdy.

W jaki sposób obecnie ocenia się niezawodność samochodu?

Układając rankingi niezawodności aut z różnych koncernów, specjaliści biorą pod uwagę kilka czynników. Analiza danych z książek serwisowych, wpisy wykonywanych napraw w autoryzowanych serwisach czy dane o wypadkach odgrywają kluczową rolę. Przyczynia się do tego również odsetek uszkodzonych pojazdów każdej marki z całkowitej puli analizowanych samochodów.

Dzięki tym badaniom utworzono ranking uwzględniający awarie, zgłaszane przez serwisy i warsztaty samochodowe. Opracowano procentowy udział awaryjności aut, biorąc pod uwagę wszystkie analizowane modele danego producenta.

Podsumowanie

Obecnie często zdarza się, że kupujący nie śledzą rankingów niezawodności marek, a głównym motorem napędowym do rozważenia kupna konkretnego samochodu jest powszechnie panująca moda i trendy. Są również osoby, mające wieloletnie doświadczenia z daną marką lub modelem. Na co zwrócić uwagę, chcąc kupić samochód o stosunkowo dobrej jakości? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej, obiektywnej odpowiedzi. Kupując samochód używany, należy podchodzić z odrobiną dystansu i przesadnie nie ufać właścicielowi danego samochodu.

Warto poczytać opinie i prześledzić rankingi. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemności związanych z wydatkami na naprawę auta. Należy również pamiętać o tym, że nie ma aut idealnych. Dobry samochód to nie samochód niezniszczalny, a taki który potencjalnie najrzadziej się psuje. Z pewnością wskazane jest rozważne podejście do tematu, żeby ostatecznie nie żałować podjęcia złej decyzji, gdyż samochód ma nam służyć przez lata.

Artykuł powstał we współpracy z Volvo Car Kalisz

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone