Samochód

Jaki samochód kupić? Używany czy nowy?

Kupno samochodu wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze. Kupić samochód używany, a może nowy? Jakie są zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi poniżej.

Zalety i wady nowego samochodu

Fani czterech kółek często twierdzą, że nowym samochodem znacznie lepiej się jeździ. Kupując samochód prosto z salonu, nabywca wie czego po nim oczekiwać. Nie musi się martwić, że po kilku przejechanych kilometrach pojazd zatrzyma się na autostradzie i nie będzie mógł jechać dalej. Natomiast jeśli nawet po krótkim czasie nastąpi jakakolwiek awaria, to jej naprawę będzie obejmowała gwarancja.
Ponadto nowy samochód nie miał wcześniej żadnego właściciela, więc obecny na pewno nie znajdzie w nim żadnych uszkodzeń typu zarysowania na lakierze, zniszczona tapicerka, czy zatarty silnik.
Nie jest jednak tak, że kupno nowego samochodu ma wyłącznie same zalety. Do najistotniejszych wad można zaliczyć:

  • Cenę, która jest dość wysoka.
  • Szybki spadek wartości pojazdu.
  • Inne koszty związane z dodatkowym wyposażeniem, czy elementy konfiguracji.
  • Wyższe koszty napraw i ubezpieczenia.

Co prawda, nowy samochód to na pewno prestiż i komfort jazdy, lecz czy zawsze jest to opłacalne?

Zalety i wady używanego samochodu

Samochód z rynku wtórnego nie zawsze musi się okazać tzw. skarbonką bez dna. Niestety wielu sprzedawców chcąc szybko pozbyć się pojazdu za wysoką cenę, często ukrywa rzeczywisty stan techniczny pojazdu. Usterki dla nabywcy to dodatkowe, nieprzewidziane i niemile widziane koszty.
Skoro auto było wcześniej używane, to każda część jest w pewnym stopniu już zużyta. Prędzej, czy później konieczna będzie wymiana, której nie pokryje gwarancja. Co więcej, kupujący nigdy nie ma całkowitej pewności co do pochodzenia pojazdu i tego, czy licznik przejechanych kilometrów nie został przekręcony.
Podobnie jak w przypadku kupna nowego samochodu, używany też ma swoje zalety:

  • Stosunkowo niska cena.
  • Możliwość przeprowadzania napraw w warsztacie, a nie serwisie.
  • Możliwość znalezienia auta wyższej klasy po dobrej cenie.

Łatwiejszy dostęp do części zamiennych.

Samochód używany kontra nowy - jaki wybrać?

To, na jaki samochód zdecyduje się kupiec, jest jego indywidualną sprawą. Wcześniej powinien wziąć pod uwagę wymienione zalety i wady obu rozwiązań i przekonać się co będzie dla niego korzystniejsze. Dla osób, które wymieniają pojazd co najmniej raz na kilka lat, kupno nowego samochodu jest zwyczajnie nieopłacalne. Zaczyna on bowiem tracić na wartości zaraz po opuszczeniu salonu. Ponadto większość nowych pojazdów niekoniecznie sprawdza się dla rodzin z dziećmi, są to typowe niewielkie auta, które zmieszczą się na prawie każdy parkingu.
Natomiast jeżeli chodzi o używany pojazd, to zawsze istnieje ryzyko oszustwa, a nawet problemów z prawem w przypadku gdy np. pochodzi z kradzieży. Nie trudno też dać się zwieść pozorom i później ponosić kosztowne konsekwencje dotyczące napraw.’
Jak widać zarówno nowy, jak i używany samochód może się sprawdzić, wystarczy dokładnie przejrzeć oferty i zwracać uwagę na wszelkie szczegóły. W razie wątpliwość lepiej zrezygnować.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z autoryzowanym dealerem Mitsubishi i Hyundai AutoCentrumLis.pl

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone