samochody wodorowe

Jak działają samochody wodorowe – odkryj tajemnicę czystej energii

Zasoby ropy naftowej drastycznie się kurczą. Eksperci przewidują, że wyczerpią się już za 50 lat. Co wtedy stanie się z branżą motoryzacyjną? Czy wtedy z powrotem będziemy musieli się przesiąść na jednoślady lub do konnych powozów? Otóż nie! Paliwem przyszłości ma być bowiem wodór – najczęściej występujący na Ziemi pierwiastek. Pierwsze samochody zasilane wodorem już są w użyciu. Na jakich zasadach działają?

Jak działają samochody wodorowe?

Najprościej mówiąc, samochody wodorowe działają tak samo, jak te tradycyjne z silnikiem benzynowym, ale do napędu wykorzystują wodór, a z rury wydechowej cieknie im woda. Zasady działania auta na wodór są jednak w rzeczywistości bardziej skomplikowane. Pojazd porusza się dzięki silnikowi elektrycznemu. Prąd do silnika dostarczany jest przez zestaw ogniw paliwowych, w których wodór dostarczany jest ze zbiorników pojazdu, „łącząc się” na zimno z tlenem. Takie połączenie jest możliwe dzięki wykorzystaniu w samochodzie odpowiednich katalizatorów i membran. Zadaniem tych elementów jest rozdzielenie wodoru i tlenu. W efekcie nieprzepuszczane są atomy wodoru, a jednocześnie dochodzi do pozbawienia ich elektronów jądra, czyli powstają dodatnio naładowane protony. Te łączą się z ujemnymi jonami tlenu i tworzą cząsteczki wody. Do zasilania silnika wykorzystywane są elektrony z atomów wodoru o ładowaniu ujemnym. Przedostają się one na drugą stronę membrany okrężną drogą, omijając obwód elektryczny. Wynikiem tego jedynym produktem ubocznym spalania jest para wodna.

Mówiąc o działaniu samochodów na wodór, warto też pokrótce powiedzieć, jak wytwarza się ten pierwiastek. Jak już wcześniej zostało podkreślone, jest on tym najczęściej spotykanym we wszechświecie. Wodór w przemyśle można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest hydroliza, drugim reforming parowy. Ta druga metoda jest tańsza i zdecydowanie popularniejsza. Wiąże się jednak z koniecznością posiadania gazu ziemnego oraz wody. O wiele przyjaźniejszą środowisku jest hydroliza.

Zalety samochodów wodorowych

Wodór nazywany jest paliwem przyszłości. Na miano to zasłużył sobie nie tylko dzięki istnieniu jego dużych złoży, ale przede wszystkim czystości produktów ubocznych reakcji. Auta na wodór mają rozwiązać największe problemy naszego świata, czyli kurczące się zasoby ropy naftowej i coraz bardziej zanieczyszczone środowisko naturalne. Zgodnie z założeniami pojazdy napełniane wodorem mają być przyjazne środowisku, bardziej ekonomiczne i ciche.

Wodór do napędzania pojazdów może być pozyskiwany drogą tradycyjną z surowców kopalnych np. gazu ziemnego czy metanu. Pierwiastek ten można pozyskiwać jeszcze łatwiej i szybciej np. z odpadów komunalnych czy wody. Zaletą tego paliwa jest również to, że może być wytworzony w każdym państwie. Nie ma więc żadnego ryzyka, że paliwa zabraknie dla danego państwa lub będzie ono uzależnione od dostaw surowca od sąsiada. Za samochodami wodorowymi przemawia także ich ekologiczność. Z racji tego, że ogniwa paliwowe wytwarzają jedynie parę wodną, to pojazd na wodór na zanieczyszcza środowiska naturalnego. Warto też zauważyć, że wodorowe auta poruszają się ciszej w stosunku do pojazdów konwencjonalnych. Mówiąc o zaletach samochodów wodorowych, obalić należy również mit, że posiadają one duży potencjał wybuchowy. Auta na wodór są bardzo bezpieczne i udowodniły to liczne testy. Ich użytkownicy nie powinni również obawiać się procesu tankowania. Stacje wodorowe posiadają liczne zabezpieczenia i specjalne rozwiązania, które gwarantują ochronę.

O zaletach samochodów na wodór obecnie przekonują się głównie mieszkańcy takich krajów jak Japonia, Korea Południowa, Norwegia i Niemcy. Tam samochody przyszłości są normą. W krajach tych funkcjonuje również rozbudowana sieć stacji wodorowych, dzięki czemu tankowanie i obsługa pojazdu jest bezproblemowa. W Polsce technologia wodorowa dopiero wchodzi do użytku, a pierwsi indywidualni klienci będą mogli ją wypróbować razem z Hyundai NEXO.

Różnice między samochodami wodorowymi a elektrycznymi

Wbrew pozorom różnice między samochodami wodorowymi a elektrycznymi nie są takie duże. Na samym początku należy sobie uzmysłowić, że współczesne auta na wodór to także te elektryczne. Najważniejszą różnicą między tymi dwoma typami pojazdów jest źródło prądu. W samochodzie elektrycznym, czyli EV energia czerpana jest z akumulatorów nazywanych bateriami – naukowo ogniwami galwanicznymi. W przypadku samochodów na wodór nie dochodzi natomiast do magazynowania energii w dużym akumulatorze, ale w baku ze sprężonym wodorem. To właśnie z tego baku wodór trafia do ogniw paliwowych, gdzie spotyka tlen i tworzy prąd.

Podobny schemat działania sprawi, że zarówno auta wodorowe, jak i elektryczne uważane są za przyjazne środowisku. I jedne i drugie znajdą swoje miejsce w przyszłości. Szacuje się, że od 2030 roku pojazdy wykorzystujące nowoczesne paliwa staną się standardem dostępnym niemal dla każdego.

Nexo - samochód wodorowy od Hyundaia

Samochody wodorowe w XXI wieku to nie pieśń przyszłości, ale rzeczywistość. Oferuje je coraz więcej marek. Nowością na rynku jest Hyundai NEXO, czyli nowoczesny SUV. Zasilany jest on wodorowymi ogniwami paliwowymi, dzięki czemu jest ekologiczny. W Hyundai NEXO zastosowano innowacyjne na rynku ogniwa paliwowe – ix35 Fuel Cell. Wodór, którym napędzane jest auto, wytwarza tylko parę wodną, a dodatkowo zastosowana technologia filtruje i oczyszcza powietrze z drobnych pyłów. Ekologiczność samochodu to jednak niejedyna jego zaleta.  Hyundai NEXO zachwyca również swoim futurystycznym designem. Odnaleźć w nim można czyste, aerodynamiczne linie, które wyróżniają pojazd na tle innych. Natomiast nadwozie nawiązuje do matki natury – wyglądając jak płynący strumień wody. Fanów samochodów na nowoczesne paliwa na pewno zainteresuje też fakt, iż Hyundai NEXO gwarantuje bezkonkurencyjny zasięg jazdy, który wynosi 666 kilometrów (WLTP).

Samochody wodorowe stają się coraz bardziej realnym produktem, sprawdź, co oferuje firma Hyundai https://nawrot.hyundai.pl/.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone