Siłownik dwustronnego działania

Do czego w rolnictwie przyda się siłownik dwustronnego działania?

W rolnictwie instalacje hydrauliczne pełnią niezmiernie ważną rolę. Jest w nie wyposażony każdy ciągnik, a służą one w nich przede wszystkim do operowania podczepioną maszyną. Może to być na przykład podnoszenie i opuszczanie pługu podczas orki. Znakomita większość traktorów oraz maszyn jest wyposażona w siłowniki jednostronne, czyli mogące działać tylko w jednym kierunku. Ma to jednak duże ograniczenia, dlatego też coraz popularniejsze stają się siłowniki dwustronnego działania. W niniejszym artykule przyjrzymy się ich pracy oraz dowiemy się gdzie możliwe jest ich zamontowanie, by ułatwić sobie pracę podczas uprawy ziemi.

Wady tradycyjnych siłowników

W zwykłej instalacji hydraulicznej, która napędza między innymi podnośnik trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ) w traktorze, mamy do czynienia z tradycyjnym siłownikiem jednostronnym. Działa on na zasadzie wtłaczania oleju hydraulicznego do cylindra, czego efektem jest wypychanie tłoczyska. Natomiast ruch w drugą stronę odbywa się już grawitacyjnie, np. poprzez nacisk ciężaru pługu na ramiona podnośnika TUZ. Siłownik dwustronnego działania posiada natomiast dwa cylindry i może wywierać siłę w dwie strony. Dla przykładu, opadanie ramion TUZ nie musi odbywać się już grawitacyjnie, ale w sposób wymuszony. Ma to ogromne znaczenie choćby wtedy, gdy pług nie zawsze chce odpowiednio wchodzić w ziemię podczas orki. Wystarczy dociążyć go dzięki dwustronnemu podnośnikowi TUZ-a. W przypadku tradycyjnych siłowników jednostronnych takiej możliwości nie mamy. Trzeba ręczne zakładać dodatkowe obciążenie na pług, by osiągnąć taki sam efekt.

Wykorzystanie siłowników dwustronnych

Jak się okazuje, siłowniki dwustronnego działania wcale nie muszą ograniczać się do wykorzystania w systemie TUZ. W innych elementach, takich jak przedni ładowacz TUR, są wręcz niezbędne do ich prawidłowego działania. W jednak wciąż nie koniec ich zastosowań. Ich prawdziwym zadaniem jest zapewnianie funkcjonowania maszyn takich jak nowoczesne prasy do siana, pługi obrotowe, brony aktywne, rozsiewacze do nawozów ze sterowaniem hydraulicznym i tak dalej. Tam absolutną koniecznością jest stosowanie siłowników takiego rodzaju, które pozwalają na operowanie w obie strony. Do tego potrzebny jest również specjalny rozdzielacz w ciągniku, jednak nowoczesne maszyny są w niego zazwyczaj wyposażone, a starsze traktory można bez problemu doposażyć w tą technologię. Siłownik dwustronnego działania ma jak widać bardzo bogatą listę zastosowań, jednocześnie nie jest drogi w produkcji ani kupnie. Można go bez problemu kupić w niejednym internetowym sklepie rolniczym i nie tylko.

Jak możemy się więc przekonać, nie tylko podnośnik TUZ słynnego Władimirca T-25 legitymuje się funkcją dociążania. Wykorzystując odpowiednie siłowniki dwustronne możemy wyposażyć w taką funkcjonalność praktycznie dowolny traktor. Dodatkowo siłowniki tego typu używa się przy wielu innych maszynach i rozwiązaniach, co powoduje że we współczesnym rolnictwie trudno byłoby już wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nich.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone