najtańsze OC

Czy najtańsze OC to dobry wybór?

Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu jest zobowiązany do wykupienia polisy OC. Jest to dodatkowy koszt związany z posiadanym samochodem, dlatego kierowcy szukają najtańszych rozwiązań w tym zakresie. Czy w tym przypadku tanio oznacza dobrze?

Ubezpieczenie OC jest polisą, w ramach której firma ubezpieczeniowa przejmuje odpowiedzialność i w razie stłuczki lub wypadku wypłaca świadczenie osobie poszkodowanej. W ten sposób sprawca kolizji nie musi płacić odszkodowania z własnej kieszeni. I nie ma przy tym znaczenia, czy kierowca wykupił najtańsze OC czy może zapłacił bardzo wysoką składkę.

OC regulowane ustawowo

Warto zdawać sobie sprawę, że polisa OC jest regulowana ustawowo. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wysokość sum gwarancyjnych i zakres polisy jest jednakowy dla każdej firmy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie może ograniczać zakresu ani też zmniejszać wysokości maksymalnych kwot gwarancyjnych.

Wszystko to sprawia, że najtańsze OC jest jak najbardziej wyborem uzasadnionym. Można więc bez żadnego zawahania kierować się ceną, ponieważ w razie stłuczki ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność w takim samym zakresie jak ubezpieczyciel osoby płacącej dużo wyższą składkę.

Z czego wynikają rozbieżności między wysokością polisy OC?

Skoro zakres polisy OC i maksymalne kwoty gwarancyjne są jednakowe dla każdej firmy ubezpieczeniowej, od razu nasuwa się pytanie o duże rozbieżności między wysokością składki.

Warto mieć świadomość, że różnice w stawkach u każdego ubezpieczyciela wynikają głównie z indywidualnej polityki cenowej. Każda firma ma prawo do opracowania własnych czynników pozwalających oszacować ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono wyższe w przypadku konkretnego kierowcy, tym wyższa składka OC jest nakładana.

Niemniej jednak można wyróżnić kilka czynników, które uwzględniane są przez większość firm ubezpieczeniowych. Są to między innymi:

  • wiek kierowcy,
  • miejsce zamieszkania,
  • rocznik pojazdu.

Ponadto istotną rolę może odgrywać to, jak długo kierowca posiada prawo jazdy – im krócej, tym większe jest związane z nim ryzyko ubezpieczeniowe. Podobnie jest w przypadku, gdy z ubezpieczanego pojazdu będzie korzystało więcej osób. Wówczas firmy ubezpieczeniowe mogą nałożyć na takich kierowców dodatkowe zwyżki.

Jak wybrać najtańsze OC?

Wybór najtańszego OC wcale nie jest trudny, z uwagi na fakt identycznego zakresu oraz maksymalnych sum gwarancyjnych. Nie trzeba więc dokładnie analizować każdej oferty, tylko porównać pod względem kosztów.

By ułatwić sobie wybór najtańszego OC, można skorzystać z internetowego kalkulatora. Jest to narzędzie udostępniane na stronach www firm ubezpieczeniowych. Wystarczy wpisać odpowiednie dane, by w krótkim czasie otrzymać informację zwrotną z szacowaną wysokością składki. W wielu przypadkach, korzystając z takiego narzędzia, można zawrzeć umowę online (czerpiąc z tego dodatkowe profity, jak np. w przypadku Link4).

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone