wózki wysokiego składowania

Co warto wiedzieć o wózkach wysokiego składowania?

Skuteczne składowanie towarów wiąże się z wieloma wyzwaniami – dotyczy to szczególnie obiektów magazynowych z wąskimi alejkami, które przechowują produkty na dużej wysokości. Praca w takich warunkach wymaga specjalistycznego sprzętu, takiego jak wózki wysokiego składowania. Czym charakteryzują się wózki reach truck?

Wózki VNA – co to jest?

Skrót „VNA” oznacza „Very Narrow Aisle”, czyli „bardzo wąski korytarz” – tego typu pojazdy są idealnie dostosowane do wąskich alejek z wysokimi regałami. Magazynowanie z wykorzystaniem regałów wysokiego składowania wiąże się z koniecznością skorzystania ze specjalnych maszyn, które umożliwią wygodny i bezpieczny dostęp nawet do towarów umieszczonych na najwyższych segmentach. Możemy spotkać się także z nazwami „wózki wysokiego składowania” oraz „wózki reach truck” – to właściwie dwa warianty, które nieco różnią się konstrukcją. Warto pamiętać, że pojazdy magazynowe z tej kategorii mogą być obsługiwane jedynie przez wykwalifikowany personel z odpowiednimi uprawnieniami.

Czym charakteryzują się wózki VNA?

Wózki VNA to specyficzny rodzaj wózków widłowych, który doskonale sprawdza się w transporcie dóbr w płaszczyźnie pionowej, tym samym umożliwiając skuteczne podnoszenie i składowanie towarów na dużych wysokościach. Ich konstrukcja i przeznaczenie sprawiają, że wózki tego rodzaju różnią się pod wieloma względami od innych wariantów.

  • Pozycja operatora: pracownik obsługujący maszynę siedzi bokiem. To umożliwia zachować dobrą widoczność zarówno z przodu, jak i z tyłu.
  • Budowa wózka: kompaktowa konstrukcja umożliwia zwinne manewrowanie nawet w najwęższych alejkach (do 3 metrów szerokości).
  • Dostosowanie do transportowania ciężkich przedmiotów: wózek jest wyposażony w przednie podpory, które wspierają maszynę przy obsłudze najcięższych towarów nawet na wysokości 13 metrów.
  • Wysoki udźwig: mimo kompaktowej konstrukcji maksymalna waga obsługiwanych przedmiotów może sięgać aż trzech ton. 

Wózki VNA można podzielić na dwa rodzaje:

  • wózki reach truck, wyposażone w zamontowany maszt oraz widły prostopadłe do kabiny operatora;
  • wózki wysokiego składowania, w których operator podnoszony jest razem z przedmiotem.

Zalety wózków wysokiego składowania

Wózki wysokiego składowania bez wątpienia zapewniają wiele zalet płynących z ich kompaktowej konstrukcji i możliwości obsługi ciężkich przedmiotów na dużej wysokości. Są wykonane tak, by zapewniać pracownikom jak największe bezpieczeństwo w trakcie pracy na magazynie. Na jakie jeszcze korzyści można liczyć po wdrożeniu wózków VNA?

  • Świetne zagospodarowanie przestrzeni magazynowej – takie wózki pozwalają składować towary na dużych wysokościach i swobodnie poruszać się w wąskich alejkach. Dzięki temu możemy wykorzystać sporą część powierzchni na przechowywanie produktów. Ponadto wózki wysokiego składowania pozwalają wdrożyć regały o podwójnej głębokości.
  • Opłacalność – takie maszyny są wyposażone w napęd elektryczny, który jest tańszy w eksploatacji niż spalinowe alternatywy. To jednocześnie mniejszy poziom hałasu, co bezpośrednio przekłada się na komfort pracy.
  • Większa wydajność – wózki VNA są bardzo zwrotne, dzięki czemu można nimi sprawnie obsłużyć wszystkie wymagające procesy magazynowe.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone