zwrot podatku z niemiec

Co powinieneś wiedzieć będąc kierowcą o zwrocie podatku z Niemiec?

 Jesteś kierowcą jeżdżącym po niemieckich drogach? Zastanawiasz się, jak poprawnie rozliczyć podatek z Niemiec? Nie wiesz, czy przysługują Ci jakieś dodatkowe ulgi? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące zwrotu podatku z tego państwa.

Zwrot podatku Niemcy – co wpływa na jego wzrost lub obniżenie?

Coraz więcej osób decyduje się pracować za granicą. W Internecie codziennie pojawia się kilkadziesiąt ofert dotyczących pracy w charakterze kierowcy w Niemczech. Dlaczego tak się dzieje? Za naszą zachodnią granicą ciągle wzrasta zapotrzebowanie na pracowników związanych z transportem, dlatego niemieccy pracodawcy tak chętnie przyjmują do pracy Polaków. Zawód kierowcy jest jednak na tyle specyficzny, że przy składaniu dokumentów dotyczących rozliczenia podatku należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Co sprawia, że możesz otrzymasz wyższy lub niższy zwrot podatku z Niemiec?

Brak stałego miejsca zamieszkania

Praca w charakterze kierowcy sprawia, że najczęściej nie masz stałego miejsca zamieszkania. W przypadku polskich pracowników dzieje się również tak, że często nie mieszkają oni w Niemczech, a dojeżdżają do pracy ze swojego domu z Polski. W związku z tym przy rozliczeniu niemieckiego podatku nie mogą brać pod uwagę kosztów, które mogłyby wynikać z prowadzenia dwóch gospodarstw domowych. Jeżeli nie mieszkasz w Niemczech, a pracujesz w tym kraju, to przysługują Ci odliczenia związane z przejazdami z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. Koszt przejazdu to tak zwany Fahrkosten. Przyjmuje się, że za każdy kilometr trasy z Twojego mieszkania do miejsca załadunku lub rozładunku odlicza się około 0,30 €. Aby niemiecki urząd wziął pod uwagę tę opcję, musisz mniej więcej oszacować ilość takich podróży w ciągu roku. Dobrze też, abyś do dokumentów związanych ze zwrotem podatku z Niemiec dołączył rachunki za paliwo oraz kopię prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

Dieta stosowana podczas pracy

Drugim czynnikiem, który może mieć wpływ na ostateczną kwotę rocznego zwrotu podatku są tak zwane diety przyznawane przez pracodawcę. Diety te nie są opodatkowane, dlaczego tak ważne jest, abyś podczas rozliczania niemieckiego podatku dołączył wszystkie dokumenty potwierdzające pobieranie diet od pracodawcy.

Jakie jeszcze koszty możesz uwzględnić przy rozliczaniu podatku z Niemiec?

Zbieranie przez cały rok odpowiednich dokumentów do rozliczenia podatku z Niemiec może sprawić, że będziesz miał większe szanse na zwrot wyższy nawet o kilkaset euro. Ma to duże znaczenie w przypadku, gdy koszty związane z pracą pokrywałeś z własnego budżetu. Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na potwierdzenie kosztów poniesionych w pracy kierowcy?

  • Koszty noclegów (Übernachtungskosten) – do deklaracji zwrotu podatku koniecznie dołącz rachunki z hoteli lub miejsc noclegowych, w których zatrzymywałeś się na odpoczynek.
  • Inne koszty podróży wynikające z charakteru pracy – są to między innymi: opłaty za miejsca parkingowe, służbowe połączenia telefoniczne lub za czyszczenie kabiny samochodu.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone