kosmetyki samochodowe

5 kosmetyków samochodowych przydatnych każdemu kierowcy – część II

Zadbane auto to dobra wizytówka jego właściciela – dlatego warto wiedzieć, co wybrać z dostępnej obecnie chemii samochodowej, aby Twój samochód zawsze wyglądał jak nowy. W drugiej części poradnika prezentujemy kolejną piątkę kosmetyków samochodowych, przydatnych każdemu kierowcy

Zobacz, o czym zaraz opowiemy:

  • szampon nie zmywający wosku
  • preparat do skórzanej tapicerki
  • wosk do lakieru
  • szybki detailer
  • preparat do usuwania smoły

W połączeniu z wiedzą z pierwszej części naszego poradnika, będziesz mieć całkiem spory arsenał do walki z zanieczyszczeniami karoserii i kół samochodu, a także jego tapicerki. Wszystkie te preparaty kupisz w sklepach auto detailingowych, których w internecie nie brakuje. A taraz – czas na nasze zestawienie!

1) Szampon nie zmywający wosku

Taki produkt to wysokiej klasy szampon, generujący znaczną ilość piany. Jego cechą szczególną jest to, że nie narusza on powłoki nałożonego na auto wosku samochodowego. Po myciu nie pozostają zacieki, a szampon taki zawiera zwykle także specjalne lubrykanty, dzięki którym lakier staje się śliski, mniej łapie brud, a spłukiwanie wody staje się łatwiejsze.

Sposób użycia:

- dokładnie mieszamy szampon, wstrząsając opakowaniem
- rozcieńczamy szampon w wiadrze wody
- starannie mieszamy przed użyciem
- opłukujemy samochód z luźnego brudu
- nanosimy mieszaninę szamponu i wody na karoserię
- czekamy kilka minut aby chemia przereagowała z brudem
- płuczemy karoserię wodą

2) Preparat do skórzanej tapicerki

Skóra w nowym aucie wygląda bardzo efektownie, ale z wiekiem, zamiast dodawać pojazdowi splendoru, może łatwo zepsuć jego wygląd. Niestety, na skórze najczęściej łatwiej zauważyć zużycie, niż na materiałowej tapicerce. O ile jednak z powycieraną materiałową tapicerką niewiele można zrobić – poza tym, że można ją tanio wymienić – o tyle wielu producentów kosmetyków samochodowych oferuje specjalistyczne preparaty do skórzanej tapicerki. Odpowiednio wysokiej jakości środek do czyszczenia skóry z odżywką wyraźnie opóźnia starzenie tapicerki w aucie, pozwalając zachować jej naturalny kolor. W przypadku wystawienia skóry na bezpośrednie działanie promieniowania UV (łodzie, motocykle, kabriolety) preparat do skórzanej tapicerki chroni ją także przed słońcem, które przyspiesza starzenie.

Sposób użycia:

- dokładnie mieszamy preparat, wstrząsając opakowaniem
- aplikujemy preparat na skórzaną tapicerkę
- czekamy kilka minut
- dokładnie ścieramy preparat z tapicerki samochodowej
- w razie potrzeby powtarzamy cały proces dwa do trzech razy

3) Wosk do lakieru samochodowego

Wosk do samochodu to nie fanaberia, tylko trwała powłoka ochronna, która chroni lakier auta nawet przez 12 miesięcy, o ile trafimy na dobry, markowy produkt. Producenci stosują do jego produkcji specjalne polimery, dzięki którym przyklejanie brudu do lakieru zostaje mocno ograniczone, a lepkość wobec kropli wody zostaje zmniejszona. A to oznacza, że powłoka wosku samochodowego ma także cenne właściwości hydrofobowe.

Czy taki kosmetyk samochodowy jest skuteczny? Tak. Wosk to jeden z najskuteczniejszych względem swojej ceny sposobów na ochronę lakieru samochodowego przed zabrudzeniami i oddziaływaniem promieniowania UV. Późniejsze mycie zawoskowanego auta jest ponadto zdecydowanie łatwiejsze, niż gołego lakieru.

Sposób użycia wosku:

- spłukujemy luźne zanieczyszczenia z samochodu
- w razie stwierdzenia pozostających zabrudzeń, myjemy auta szamponem samochodowym
- powierzchnie szorstkie gruntujemy przed woskowaniem
- nakładamy wosk dołączoną do opakowania gąbką i rozprowadzamy po karoserii możliwie cienką warstwą
- w zależności od rodzaju wosku, nanosimy go metodą krzyżową lub ruchami kulistymi, ta druga metoda jest bardziej popularna
- dajemy woskowi 10 minut na wyschnięcie, zimą będzie to 20 minut
- ścieramy auto czystym ręcznikiem

Chociaż powyższy opis procedury nakładania wosku wygląda niegroźnie, to w rzeczywistości mówimy tu o nawet kilkugodzinnej pracy, wymagającej wprawy i sporego wysiłku. Dlatego warto pomyśleć o tym, czy nie oddać auta do punktu specjalizującego się w auto detailingu, gdzie zamiast nakładać wosk ręcznie, detailer użyje narzędzia elektrycznego.

Samodzielne eksperymentowanie z elektryczną polerką do lakieru może – choć nie musi – skończyć się przegrzaniem i zniszczeniem lakieru, więc jeżeli chcemy zrobić to sami, to warto poeksperymentować na czymś innym niż nowy, drogi samochód albo cenne dla nas auto używane.

4) Szybki detailer

Tzw. „szybki detailer” pozwala uzyskać dobry efekt w krótkim czasie i za niewielkie pieniądze. Preparaty te, zwane także quick detailerami, potrafią np. przywrócić pojazdowi błyszczący lakier już po jednokrotnym rozpyleniu i wytarciu do sucha. Szybkie detailery nie brudzą uszczelek, szyb i plastików i są zwykle oparte na naturalnym wosku oraz polimerach.

Sposób użycia:

- spryskujemy powierzchnię preparatem
- rozcieramy mikrofibrą i polerujemy
I to naprawdę wszystkie czynności! Ale pamiętaj, że szybki detailer nadaje się do pracy z niemal czystym samochodem, przy niewielkich zabrudzeniach. Na większe zabrudzenia trzeba wytoczyć cięższe działa, o których opowiedzieliśmy wcześniej. A teraz zajmiemy się jeszcze smołą z drogi.

5) Preparat do usuwania smoły 

Taki środek służy do czyszczenia wielu różnych powierzchni ze smoły, asfaltu i kleju. Co ciekawe, nie jest to żaden agresywny ani żrący preparat, nie zawiera on także rozpuszczalników. Chociaż wymieniliśmy wcześniej wiele kosmetyków samochodowych, także tych profesjonalnych, to dopiero ten środek pozwoli usunąć nam nieprzyjemne ślady na felgach, błotnikach i progach, które pojawiają się po przejechaniu drogą o świeżo kładzionej nawierzchni lub spotkaniu z niezastygłą jeszcze łatą na jezdni. Czasem wystarczy, że drogowcy rozchlapią trochę smoły wokół takiej łaty i już na aucie pojawią się plamy. Próba mechanicznego usunięcia takich plam poprzez intensywne szorowanie czy podważanie skrobaczką do szyb – bo to są najczęściej stosowane środki – nie ma dziś sensu. Lepiej kupić do tego celu specjalistyczny preparat.

I to już koniec naszego poradnika o kosmetykach samochodowych. Jesteś już teraz przygotowany lub przygotowana do rozpoczęcia przygody z auto detailingiem. To przyjemne hobby, bo efekty potrafią być naprawdę spektakularne. Powodzenia!

Źródło: https://www.motospace.pl/

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone