dane w chmurze

Bezpieczne wysyłanie poufnych dokumentów w chmurze

Ponieważ coraz więcej spraw załatwiamy przez internet, może się zdarzyć, że będziemy musieli przesłać online również dokumenty poufne. Pojawia się wtedy pytanie o to, w jakim stopniu jest to bezpieczna metoda. Zastanówmy się nad tym, jak wyglądają zabezpieczenia w chmurze i kiedy nie musimy się obawiać, że ktoś niepowołany przechwyci nasze dane.

Obecnie dane są tym, co mamy najcenniejsze. Nie bez powodu odnotowuje się tyle ataków hakerskich. Jednak jeśli musimy wysyłać dokumenty,  najłatwiej zrobić to właśnie za pomocą chmury. Możemy umieszczać w niej różne pliki, a ich objętość nie jest przeszkodą. Jak wygląda w takim przypadku kwestia bezpieczeństwa? Z pewnością istotną rolę odgrywa tutaj sam rodzaj chmury, ale i siła naszego hasła.

Chmura nie zawsze taka sama

Chmura jest platformą wirtualną i miejscem, gdzie będąc w trybie online, możemy przechowywać pliki, zarządzać nimi i je udostępniać. Kiedy myślimy o chmurze, najczęściej przychodzą takie nazwy jak Dropbox, jednak to nie wyczerpuje możliwości, jakie daje dzisiejsza sieć. Chmury mogą być publiczne, prywatne i hybrydowe. Najpopularniejsze są chmury publiczne i korzystać z nich mogą wszyscy. Wystarczy, że założymy konto. Z chmury prywatnej korzysta natomiast tylko jedna organizacja bądź firma i nikt z zewnątrz nie ma do niej dostępu – poza uprawnionymi do tego klientami czy partnerami firmy. Chmury tego typu mają wiele dodatkowych zabezpieczeń. I wreszcie są chmury hybrydowe, łączące właściwości obu poprzednich rodzajów.

Chmura dla firmy

Już jako prywatni użytkownicy chmury powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenia. Jednak kiedy w grę wchodzi cała dokumentacja firmy, jest to  sprawa wręcz kluczowa. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę chmurę, z której będzie korzystać wyłącznie nasze przedsiębiorstwo i podmioty, z którym współpracuje . Taka chmura to nic innego jak elektroniczne repozytorium dokumentów – Virtual Data Room - wyposażone w dedykowana narzędzia do bezpiecznej i wygodnej wymiany poufnych biznesowych danych. Do naszej dyspozycji są funkcje, dzięki którym będziemy mieć ścisłą kontrolę nad tym, kto i kiedy będzie miał dostęp do dokumentów. Możemy generować także raporty pokazujące wszystkie działania. Słowem, jest to narzędzie daleko bardziej bezpieczne, niż Dropbox czy Box.

Do takiej chmury mamy oczywiście dostęp z dowolnego miejsca na świecie, a przy tym możemy czuć się zupełnie bezpieczni, dzieląc się dokumentami wygodnie o każdej porze. Wykorzystuje się do tego liczne zabezpieczenia, w tym szyfrowanie algorytmami stosowanymi w bankowości elektronicznej, szczegółowe modele nadawania uprawnień do dokumentów, ograniczanie puli adresów IP, dwustopniową weryfikację logowania, czy blokady wyświetlania, zapisu i wydruku dokumentów. Dzięki temu w chmurze możemy przechowywać zarówno dane jawne jak i poufne. Tak samo bezpieczne jest udostępnianie plików zewnętrznym użytkownikom, jak i pracownikom firmy.

Słów kilka o hasłach

To, o czym musimy pamiętać, to hasła. Korzystając z dobrodziejstw internetu, zawsze powinniśmy je chronić i pamiętać, by były odpowiednio trudne do złamania czy odgadnięcia. Jeśli nasze konto pada ofiarą ataku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpowiedzialne za to było słabej mocy hasło. Tak samo częstym błędem jest ustawianie tego samego hasła na różnych kontach. Jeśli chcemy dbać o nasze bezpieczeństwo, wszystkie hasła powinny być różne i trudne do rozszyfrowania.

W chmurach takich jak elektroniczne repozytorium dokumentów VDR każdy użytkownik chroniony jest  u złożonym algorytmem szyfrowania, dzięki czemu złamanie hasła programem dekodującym jest właściwie niemożliwe. Szyfrowanie komunikacji rozpoczyna się już na poziomie komputera co oznacza, że plik, który ma trafić do chmury,  jest zaszyfrowany zanim trafi na serwer, a jego otwarcie bez klucza jest niemożliwe. Właśnie dlatego eliminacja tzw. błędu ludzkiego – na przykład zbyt słabego hasła – powinna być jednym z priorytetów naszej aktywności online.

Więcej informacji na: 
https://fordata.pl/przechowywanie-danych-w-chmurze-a-bezpieczenstwo-plikow/

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone