Siłowniki hydrauliczne

Siłowniki hydrauliczne – jak są zbudowane?

Budowa siłowników hydraulicznych jest raczej prosta. Zazwyczaj składają się z tłoka umieszczonego w cylindrycznym korpusie. Tłok otoczony jest uszczelką, która zabezpiecza przed przedostawaniem się cieczy roboczej, w postaci oleju, na zewnątrz. Do tłoku przytwierdzone jest tłoczysko, które odpowiada za przenoszenie energii mechanicznej z tłoka na zewnętrzne elementy ruchome. Cała praca siłownika polega na wtłaczaniu cieczy roboczej i wprawianiu w ruch tłoczyska, które pozwala na precyzyjne operowanie elementami zewnętrznymi maszyny.

Co może ulec uszkodzeniu w siłowniku hydraulicznym

Siłowniki hydrauliczne są urządzeniami, które wykorzystuje się w maszynach pracujących w trudnych warunkach i często pod dużym obciążeniem. Mają one bardzo szerokie zastosowanie w sprzętach z przeróżnych branż przemysłowych. Są stosowane zarówno w pojazdach, jak i w urządzeniach służących do ich serwisowania, takich jak np. podnośniki kanałowe. Okresowa regeneracja siłowników hydraulicznych może znacznie poprawić ich stan techniczny i wydłużyć żywotność, a nas uchronić przed koniecznością wykonywania większych i droższych napraw.

Siłowniki hydrauliczne są projektowane tak, aby mogły pracować w szczególnych warunkach, jednak z czasem ulegają zużyciu. Najczęściej awariom ulegają uszczelnienia, tłoki oraz tłoczyska.

Przyczyną awarii może być uszkodzenie uszczelnień dławicy. Wyeksploatowanie się uszczelek doprowadza także do awarii powierzchni tłoczyska.

Tłok po długim okresie użytkowania może ulec porysowaniu lub mieć wżery. Przyczyną awarii może być też wyciek cieczy roboczej, jej zanieczyszczenie, nieprawidłowe dobranie lub też przeterminowanie, a także zbyt wysokie ciśnienie.

silowniki3

Jak wygląda serwis siłowników hydraulicznych?

Siłowniki hydrauliczne poddawane są naprawom i regeneracjom z powodu ich eksploatacji i związanych z tym naturalnych zużyć, a także powstałych uszkodzeń mechanicznych.

Regenerację siłownika zaczyna się od diagnozy stanu technicznego. Na tym etapie dokonuje się rozbiórki siłownika na poszczególne części i dokładnie sprawdza stopień ich zużycia i uszkodzenia. Po ustaleniu zakresu niezbędnych prac przedstawia się je klientowi, który podejmuje decyzję, czy przystępujemy do pracy, czy też jest to nieopłacalne. Kolejnym etapem jest sama naprawa. W ramach regeneracji siłowników hydraulicznych wykonuje się np. wymianę uszczelnień lub łożysk, szlifowanie i chromowanie tłoczysk albo też honowanie cylindra. Standardowym elementem każdej regeneracji jest też wymienianie uszczelek i nakładanie dodatkowej warstwy smaru, ponieważ są to elementy, które najszybciej się zużywają. Po dokonanych robotach następuje sprawdzenie siłownika pod maksymalnym obciążeniem na stacji diagnostycznej. Warto wspomnieć, że nie jest to element powszechny w serwisach siłowników, dlatego warto wybrać taki warsztat, który w swojej ofercie ma możliwość przetestowania siłownika po naprawie. Takie działanie zagwarantuje nam, że siłownik jest w pełni sprawny.

silowniki5

Ile kosztuje regeneracja i komu ją zlecić?

Kosztu regeneracji siłownika nie można określić jednoznacznie. Nie można powiedzieć, że za każdym razem będzie to np. 200 zł. Cena wiąże się z wieloma rzeczami takimi jak np. wybór części zamiennych. Dlatego chcąc zregenerować swój siłownik, nie warto skupiać się na cenie i szukać jak najtańszej opcji, ale zastanowić się nad aspektami takimi jak wybór dobrego serwisu. Dobrym serwisem będzie na pewno taki, który cieszy się samymi pozytywnymi opiniami klientów. Istotną kwestią jest też doświadczenie serwisantów i samego serwisu – z pewnością lata istnienia na rynku i setki, a może nawet i tysiące, zrealizowanych napraw będą dla nas korzystne. W takich zakładach serwisanci mają do czynienia z przeróżnymi awariami siłowników hydraulicznych, więc ich doświadczenie na pewno pomoże w szybkim przywróceniu maszyny do pracy.

Kolejną sprawą są części zamienne. Nie warto stosować tanich części, ponieważ są one słabszej jakości, częściej ulegają uszkodzeniom oraz powodują poważne awarie i związane z tym koszty. Lepiej zdecydować się na droższe, sprawdzone części zamienne, które będą spełniać wymogi jakościowe i przez długi czas poprawnie funkcjonować, dzięki czemu uchronią nas przed kolejnymi przestojami i wydatkami związanymi z naprawą.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone