sprężarki śrubowe

Kompresory śrubowe - jak wybrać?

Kompresor śrubowy to nowoczesna konstrukcja, bez której trudno sobie dzisiaj wyobrazić pracę wielu przedsiębiorstw. Kompresory tego typu są dostępne w różnych wariantach, co przekłada się zarówno na jakość ich pracy, jak i cenę. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia?

Jakie parametry powinien mieć kompresor śrubowy?

Nowoczesne sprężarki śrubowe, dostępne na przykład w ofercie firmy Aerzen, są dostosowane do pracy w trybie ciągłym. Raczej nie używa się tych maszyn tam, gdzie kompresor wykorzystywany jest tylko sporadycznie, natomiast w przedsiębiorstwach potrzebujących do produkcji stałego dopływu sprężonego powietrza sprężarki śrubowe są najlepszym rozwiązaniem.

Najważniejsze parametry, jakie bierze się pod uwagę przy wyborze modelu kompresora, to ciśnienie maksymalne oraz wydajność urządzenia. Ciśnienie kompresora musi być trochę wyższe od ciśnienia, jakiego wymagać będą współpracujące ze sprężarką maszyny, nie należy jednak przesadzać z tym zapasem – zbyt mocna sprężarka to niepotrzebny wydatek dla firmy.

Drugi parametr to wydajność kompresora, czyli ilość wytwarzanego przez maszynę sprężonego powietrza. Tu również nie ma sensu przepłacać za kompresor o bardzo wysokiej wydajności, jeśli przy produkcji nie ma aż tak wielkiego zapotrzebowania na sprężone powietrze. 

Jaką pojemność powinien mieć zbiornik sprężonego powietrza?

Pojemność zbiornika musi być dostosowana do zadań, z jakimi mierzyć się będzie zakupiony kompresor. Duże zbiorniki przydają się między innymi w warsztatach lakierniczych oraz w miejscach, gdzie przez cały czas trzeba zasilać wiele narzędzi pneumatycznych o wysokim zapotrzebowaniu na sprężone powietrze. Większy zbiornik zapewnia odpowiedni zapas sprężonego powietrza, ale zarazem jest to urządzenie o pokaźnych gabarytach, dlatego w mniejszych warsztatach bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie sprężarka z mniejszym zbiornikiem.

Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Do smarowania śrub oraz chłodzenia powietrza może być wykorzystywany olej, co jednak oznacza, że w sprężonym powietrzu pojawiają się niewielkie zanieczyszczenia – w wielu miejscach nie jest to problemem i tak wyprodukowane sprężone powietrze nie pogarsza efektu końcowego, a nowoczesne filtry starają się oczyścić gaz w jak największym stopniu.

Kompresory olejowe są bardziej wydajne, a nowoczesne konstrukcje mają tak dobre filtry, że do powietrza przedostają się naprawdę niewielkie ilości oleju. Są jednak branże, w których nie dopuszcza się nawet tak małych zanieczyszczeń i wtedy właśnie zaleca się użycie sprężarki bezolejowej – dotyczy to między innymi branży medycznej, farmaceutycznej, spożywczej, elektronicznej.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone