Jak się kształtuje i od czego zależy cena wynajmu hali magazynowej w Polsce?
Dynamiczny rozwój e-commerce to jeden z kilku czynników, które pociągnęły za sobą gwałtowny rozwój logistyki. W związku z tym zwiększył się popyt na wynajem hal magazynowych. Ceny na tym rynku stanowią zatem „gorący temat”. Od czego zależą? Jak się mniej więcej kształtują?
Cena wynajmu hali magazynowej – z jakimi stawkami można się spotkać w Polsce?
Odpowiedź na pytanie o cenę wynajmu hali magazynowej nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Po krótkim rekonesansie na rynku można dostrzec, że rozstrzał stawek jest bardzo duży. Można odszukać zarówno obiekty, za które miesięcznie zapłaci się kilka tysięcy złotych oraz takie, których wynajem oznacza kilkunastokrotnie wyższe koszty.
Dlatego trudno jest wskazać „widełki” bez wyjaśnienia czynników, które wpływają na wysokość stawek. Warto doprecyzować więc tę kwestię.
Od czego zależy koszt wynajmu hali magazynowej?
Lista elementów, które mają wpływ na to, ile kosztują hale magazynowe na wynajem, jest długa. Oto kluczowe kwestie.
Wynajem hali magazynowej: cena a powierzchnia
Cena wynajmu hali magazynowej uzależniona jest od powierzchni obiektu. Może być ona zróżnicowana – od kilkudziesięciu mkw aż po tysiące mkw. Dlatego przyglądając się stawkom, trzeba patrzeć na wysokość czynszu w przeliczeniu na metry kwadratowe. Taka perspektywa daje dobry punkt odniesienia i możliwość porównania opłacalności inwestycji.
Uwaga! Nie zawsze większa powierzchnia oznacza wyższy koszt wynajmu hali magazynowej. W wielu przypadkach stawka za mkw maleje wraz z „powiększaniem się” zajmowanej przestrzeni.
Lokalizacja a koszt wynajmu hali magazynowej
Magazyn musi być dobrze usytuowany pod kątem logistycznym. Tak, aby można się było do niego łatwo dostać i przeprowadzić sprawny transport – w szczególności, jeśli dotyczy produktów żywnościowych i łatwo psujących się.
Z tego powodu wyższe ceny za wynajem hali magazynowej będą obowiązywać w obiektach, które są usytuowane:
- blisko strategicznie ważnych węzłów komunikacyjnych, a zatem autostrad, dróg krajowych, obwodnic wielkich miast itp.; tam można dotrzeć bez tracenia długiego czasu na stanie w korkach;
- w dzielnicach przemysłowych – również oddalonych od centrów miast i lepiej dostosowanych do realiów ruchu towarowego.
Na atrakcyjność lokalizacji może też wpływać łatwość dotarcia do obiektu środkami komunikacji miejskiej. Będzie to ważne dla przyszłych pracowników.
Rejon Polski a cena wynajmu hali magazynowej
W kontekście lokalizacji znaczenie ma też usytuowanie hali magazynowej na mapie Polski. To szczególnie istotne przy prowadzeniu działalności na skalę krajową, w tym przy e-sprzedaży. Dlatego najlepiej sprawdzają się obiekty umiejscowione w centralnej części, np. w okolicach Łodzi.
Co istotne, ceny hal magazynowych na wynajem w Łodzi są bardziej atrakcyjne niż te w Warszawie. – W przypadku hal klasy A w stolicy można się spodziewać stawek nawet na poziomie ponad 6,5 EUR/mkw miesięcznie. W Łodzi mogą kształtować się one na poziomie nawet w okolicach 4 EUR/mkw na miesiąc – wyjaśnia Jakub Paradecki z Horyzontu Nieruchomości z Łodzi, szef biura doradców w zakresie poszukiwania i wynajmu hal i magazynów. – Jeszcze atrakcyjniejsze są ceny wynajmu hal magazynowych klasy B, np. w budynkach postindustrialnych. To dobra opcja dla mniejszych, bardziej lokalnych przedsiębiorców – podpowiada.
Klasa hali magazynowej na wynajem a cena
Istotna jest również już wspomniana klasa powierzchni na wynajem. W czym rzecz?
- Hale magazynowe klasy A to nowoczesne, bogato wyposażone obiekty, dobrze przystosowane do działalności logistycznej. Najczęściej można oczekiwać np. niepylącej posadzki o dużej nośności, doków załadunkowych, przemyślanej siatki słupów (standard to zazwyczaj 22,5/24/12 m) i optymalnej wysokości obiektu, a także wind towarowych czy dużego placu manewrowego. Takie przestrzenie znajdują się też w najkorzystniejszych lokalizacjach, a zatem blisko węzłów logistycznych i z dala od centrum.
- Hale magazynowe klasy B to zazwyczaj przestrzenie w starszych budynkach, które są bardziej przystosowane do działalności na mniejszą skalę prowadzonej przez przedsiębiorców o niższych wymaganiach. W tej grupie łatwiej jest znaleźć mniejsze powierzchnie, np. idealne na niewielkie zaplecze magazynowe dla kameralnego e-sklepu czy lokalne centrum dystrybucji. W takich obiektach można się spodziewać niższego czynszu.
Cena wynajmu hal magazynowych klasy A jest wyższa, ale takie obiekty zapewniają znacznie więcej udogodnień.
Zależy Ci na dobrej cenie wynajmu hali magazynowej? Pomoc ekspertów jest nieoceniona
Poza opisanymi powyżej obiektywnymi czynnikami różnicującymi stawki za wynajem hal magazynowych, trzeba pamiętać o szansach negocjacyjnych. Przed podjęciem współpracy z wynajmującym można podjąć starania o obniżenie czynszu albo uzyskanie dodatkowych korzyści (np. wakacji czynszowych czy upustów).
Osiągnięcie tego celu ułatwia znajomość możliwości negocjacyjnych oraz realiów lokalnego rynku. Z tego względu przedsiębiorcy chętnie korzystają ze wsparcia ekspertów w obszarze nieruchomości komercyjnych i przemysłowych. Podjęcie współpracy ze sprawdzonym partnerem to kolejny czynnik, który może pomóc zoptymalizować koszty. Warto więc rozważyć taki krok.