Przetwornice częstotliwości

Jak działają przetwornice częstotliwości?

Przetwornice częstotliwości, często nazywane potocznie falownikami, to powszechnie stosowane urządzenia w zakładach przemysłowych. Wykorzystuje się je najczęściej do tego, by płynnie sterować prędkością obrotową silników. Na czym dokładnie polega ich działanie?

Jak zbudowana jest przetwornica częstotliwości?

Uproszczony schemat budowy przetwornicy częstotliwości obejmuje prostownik, układ pośredni oraz falownik. Na wejściu do prostownika jest podłączane napięcie jedno- albo trójfazowe. W układzie pośrednim, czyli filtrze, napięcie jest prostowane, i na końcu, na wyjściu prostownika jest generowane napięcie stałe pulsacyjne. Falownik pomaga wygenerować odpowiednią do zasilania silnika częstotliwość, co umożliwia sterowanie prędkością obrotową silników.

Gdzie znajdują zastosowanie?

Falowniki są powszechnie wykorzystywane do zmiany prędkości. Falawoniki serii FR-CS80 oraz FR-D700 stosowane są w powodzeniem do przenośników przemysłowych, w prostych aplikacjach i urządzeniach, umieszcza się je w AGD oraz automatycznych bramach. Dostępne na pgsystems.pl przetwornice częstotliwości serii FR-F są przeznaczone do pracy z wentylatorami, sprężarkami i pompami. Są wyposażone w wiele praktycznych funkcji, dzięki którym można zwiększać wydajność urządzenia oraz jednocześnie poprawić precyzję sterowania. Nowoczesne falowniki pomagają zoptymalizować sterowanie prędkością oraz wpływają na poziom zużycia energii, są proste w obsłudze i bardzo wszechstronne.

Przetwornice serii FR-A800 i FR-E800 znajdują zastosowanie w zaawansowanych i trudnych aplikacjach takich jak windy, młyny, mixery, suwnice, manipulatory i wiele innych.

Jakie są rodzaje falowników?

Przetwornice częstotliwości dzielone są na skalarne i wektorowe. Główna różnica polega na tym, że w sterowaniu skalarnym prędkość obrotowa jest uzależniona od zadanej częstotliwości, natomiast w falownikach wektorowych można precyzyjnie określić wartość prędkości. Wektorowe przetwornice częstotliwości są bardziej zaawansowane technologicznie i stosuje się je zwykle tam, gdzie wymagana jest precyzyjna regulacja momentu obrotowego, minusem tego rozwiązania jest jednak to, że taki falownik może sterować pracą tylko jednego silnika.

Przetwornice skalarne nie wymagają aż tak skomplikowanej konfiguracji, ale są przez to mniej dokładne i wraz ze spadkiem częstotliwości dochodzi także do spadku mocy. Przetwornica skalarna jest za to tańsza i można do niej podłączyć kilka silników, dlatego stosuje się je na przykład w instalacjach wentylacyjnych.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone