bezpieczne zwijanie przewodów

e-spool flex - bezpieczne zwijanie przewodów do Teach Pendant robotów przemysłowych

ARAGON Industrieelektronik GmbH, integrator robotów przemysłowych, stosuje nowy zwijacz kablowy bez pierścienia stykowego.

Panel operatorski (Teach Pendant) stanowi centrum sterowania robotem. Aby zachować jego funkcjonalność, przewód musi mieć nie tylko kilka metrów długości, ale także powinien być ruchomy i bezpiecznie przechowywany. W tym celu igus opracował system e-spool flex. Nowy bęben przewodowy igus nie posiada pierścienia stykowego, dzięki czemu może dostarczać nawet sygnały magistrali bez zakłóceń. Przewód można w bardzo łatwy sposób umieścić w istniejącym systemie. Te zalety przekonały firmę ARAGON, która oferuje kompletny zestaw dla robotów przemysłowych, składający się z e-spool flex ze zmontowanym przewodem oraz panelem operatorskim.

Zadaniem ARAGON Industrieelektronik GmbH jest tchnąć nowe życie w stare roboty. Wiodący dostawca rozwiązań z zakresu robotyki przemysłowej oferuje usługi naprawy, konserwacji, modernizacji i ulepszania robotów przemysłowych. Niektórzy z ich klientów to stosunkowo małe firmy, które stosują do dziesięciu systemów robotycznych. Jednak większe firmy i producenci OEM z branży motoryzacyjnej również polegają na wiedzy i doświadczeniu ARAGON. Firma poszukiwała praktycznego rozwiązania przewodowego specjalnie do zastosowania w panelach operatorskich: „Zawsze staramy się zapewnić naszym klientom bezpieczeństwo, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Do tej pory przewód zawsze leżał na podłodze, co ułatwiało jego uszkodzenie lub potknięcie się. Zaczęliśmy poszukiwać bębna przewodowego, który działałby szybko, bez przerw i byłby łatwy w modernizacji”, mówi Iryna Geike, Global Country Manager w ARAGON. Firma znalazła to, czego szukała, w igus. „Nowy zwijacz kablowy e-spool flex od razu nas przekonał”, wspomina Geike. Główną zaletą e-spool flex, w porównaniu z innymi bębnami przewodowymi, jest brak pierścienia stykowego. Ponieważ nowe rozwiązanie nie wykorzystuje pierścieni stykowych, media, dane oraz zasilanie i sygnały dla  wyłącznika awaryjnego, mogą być zintegrowane z systemem. Istniejące przewody panelowe można po prostu wprowadzić do spiralnej prowadnicy, a dzięki zintegrowanej sprężynie są automatycznie zwijane. "Nasi klienci otrzymują teraz zmontowany zestaw składający się z e-spool flex, uchwytu panelowego ARAGON, przewodu i uchwytu montażowego do szaf sterowniczych robota dla ich paneli operatorskich. e-spool flex znacznie wydłuża żywotność używanego przewodu i zapewnia większe bezpieczeństwo oraz porządek w panelu operatorskim”, wyjaśnia Geike.

Zwijanie i rozwijanie przewodów: ręcznie lub automatycznie

igus oferuje e-spool flex w kilku wersjach. Pierwsza, to ekonomiczna wersja z pokrętłem ręcznym lub wkrętarką akumulatorową do zwijania przewodu. Kolejną jest rozwiązanie ze sprężyną zapewniającą powrót systemu, mechanizmem blokującym i opcjonalnym hamulcem odciągu. ARAGON zdecydował się na wariant ze sprężyną. Zwijacz jest dostępny w trzech rozmiarach, może być zastosowany z przewodami o średnicach od 5 do 15 milimetrów i długości zwijania od 5 do 15 metrów. Przewody można szybko wymienić w dowolnym momencie. Oprócz późniejszej integracji e-spool flex z istniejącym przewodem, igus oferuje również w pełni konfekcjonowany zwijacz kablowy, wyposażony w przewody chainflex, zaprojektowane specjalnie do zastosowań ruchomych. Żywotność przewodu w e-spool flex jest obecnie szeroko testowana w wewnętrznym laboratorium badawczym o powierzchni 3800 metrów kwadratowych.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu online

„Robotyka z rozwiązaniami igus”: www.igus.pl/szkolenia2021

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone