Rezydencja seniora

Rezydencja seniora – jak wybrać najlepszą placówkę?

Dom opieki dla seniorów to nieraz najbardziej odpowiednia opcja w celu zapewnienia bliskim bezpiecznej i godnej starości. Wiele osób waha się między wybraniem publicznej lub prywatnej opieki. Podpowiemy jak wybrać dom opieki dla seniora.

Rezydencja seniora to miejsce, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak między innymi dlatego, że przybywa samotnych osób starszych, którzy pozbawieni są opieki z różnych powodów. Najbardziej popularnym z nich jest wyjazd młodych osób z rodzinnych stron w poszukiwaniu pracy, nierzadko zagranicę, co z pewnością utrudnia opiekę nad rodzicami czy dziadkami w podeszłym wieku.

Zapotrzebowanie na odpowiednią opiekę seniorów rośnie, tak więc powstaje coraz więcej miejsc, które takie usługi oferują. Poniżej podpowiemy jak nie zginąć w gąszczu ofert i wybrać najbardziej atrakcyjną.

Dom opieki dla seniora - jak wybrać?

Najlepszą sytuacją jest ta, w której rezydencja seniora zlokalizowana jest w pobliżu miejsca zamieszkania bliskich lub starszej osoby. Jeżeli więc są to np. Katowice, Wrocław czy Częstochowa to warto skorzystać z oferty, jaką da nam rezydencja seniora blisko Śląska.

Kolejnym warunkiem wyboru odpowiedniego miejsca dla osób starszych jest sprawdzenie, czy dane miejsce jest wpisane do urzędowego rejestru. Czynność tą wykonamy, wchodząc na stronę internetową urzędu wojewódzkiego. Jest to swoista gwarancja, że placówka spełnia wszelkie wymogi dotyczące wyposażenia, personelu czy standardów architektonicznych.       

Kolejnym zadaniem, które musimy wykonać, jest sprawdzenie warunków na miejscu. Musimy na własne oczy zobaczyć, jak wygląda placówka i jej poszczególne pomieszczenia jak łazienki, czy jadalnie i pokoje. Dopytajmy podczas wizyty jak liczny, jest personel, czy zagwarantowana jest całodobowa opieka i jak często placówkę odwiedza lekarz i co w przypadku, gdy zajdzie nagła konieczność wizyty u specjalisty.

Bardzo ważne z punktu widzenia bliskich jest kwestia odwiedzin. Jeżeli placówka umożliwia wizyty przez całą dobę o dowolnej porze – bardzo dobrze świadczy o danym miejscu. Jeżeli mieszkamy daleko, a wybraliśmy np. miejsce jak rezydencja dla osób starszych Śląsk, to warto upewnić się, czy bliska osoba będzie miała możliwość skorzystania z Internetu w celu kontaktu.

Warto także zapytać o możliwość dostosowania wystroju pokoju do indywidualnych potrzeb oraz możliwość posiadania zwierzaka. Bardzo ważne jest także bardzo dokładne przeanalizowanie umowy. Mogą w niej znaleźć się czasami niedopuszczalne zapis jak możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy czy brak odpowiedzialności za wartościowe przedmioty i pieniądze przechowywane w rezydencji seniora.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone