detektyw

Kto może zostać prywatnym detektywem?

Rozwiązywanie zagadek oraz pomoc w weryfikacji ludzi może być niezwykle ciekawym zajęciem dostarczającym wiele emocji. Ale czy każdy może zostać prywatnym detektywem? Nie jest to zawód jak każdy inny, nie wystarczy posiąść wiedzę i ją praktykować, o tym kto faktycznie zostanie detektywem i będzie się sprawdzał w tej roli w dużej mierze, stanowią wrodzone cechy.

Cechy dobrego detektywa

Osiągnięcie perfekcji w zawodzie takim jak detektyw wymaga wiele poświęconego czasu głównie na szlifowanie praktycznego działania w terenie, aby zbieranie informacji lub porozumiewanie się z ludźmi przychodziło nam z łatwością. Dobry detektyw powinien się cechować:

 • Pomysłowością – detektywi działający w Polsce nie mają wielu uprawnień, dodatkowo często osoby, które muszą one śledzić, by zebrać o nich informacje są bardzo ostrożne w swoich działaniach. Kryzysowe sytuacje podczas śledztw często idą w parze z przeciwnościami losu, które dzięki pomysłowości oraz nieszablonowemu myśleniu można przezwyciężyć

 • Cierpliwością – bycie wywiadowcą wymaga często długich oczekiwań na przełomowy moment, cecha ta pomaga również w pielęgnowaniu wszystkich innych, dlatego będzie kluczowa, ponieważ to dzięki niej możemy się zdeterminować i osiągać nasze cele jak np. zmiana zwykłej pracy na zawód detektywa

 • Adaptacją – ważnym aspektem w zbieraniu informacji i ciągłej zmianie miejsca, jest adaptacja w terenie oraz adaptacja otoczenia. Będąc detektywem, trzeba umieć porozumieć się z różnymi grupami osób. Umiejętności wpływania na ludzi oraz wzbudzania zaufania jest jedną z ważniejszych do pozyskiwania informacji.

 • Czujnością – nie jest to bezpieczny zawód, przez co należy zachować czujność dla własnego bezpieczeństwa. Ciągle skupiona uwaga oraz dbałość o szczegóły z pewnością zaprocentuje w powodzeniu prowadzenia każdej sprawy.

 • Dobrą pamięcią – mimo technologii usprawniającej każdy z zawodów w obecnych czasach, bywa, że urządzenia do podsłuchu lub aparat może zawieść, Dlatego bardzo istotna jest fotograficzna pamięć.

Jak uzyskać licencję detektywa?

Trzeba spełniać do tego szereg wymagań, osoba chcąca zacząć swoją przygodę z tym zawodem musi:

 • posiadać średnie wykształcenie

 • mieć zdolności do czynności prawnych

 • ukończyć 21 lat

 • posiadać obywatelstwo polskie lub któregoś z kraju Unii Europejskiej

 • nie być skazany pełnomocnym wyrokiem

 • nie zostać zwolnionym dyscyplinarnie z żadnego organu administracji w ciągu ostatnich 5 lat

 • posiadać orzeczenie lekarskie o zdolności psychicznej do wykonywania zawodu

 • mieć dokument, który potwierdza odbyte szkolenia głównie w zakresie informacji niejawnych oraz przepisów, które precyzują prawa i obowiązki detektywa

Główne działania detektywów

Najczęściej działają dla osób prywatnych lub firm. Zakres ich usług głównie skupia się na poszukiwaniach dowodów przestępstw, przez co muszą robić zdjęcia, przeszukiwać budynki, szukać świadków lub osób powiązanych ze sprawą, z którym często nawiązują więzi poprzez fałszywe identyfikacje.

W zawodzie tym wyróżnia się też konkretne specjalizacje np. detektywi tylko od spraw kryminalnych, rodzinnych lub przestępstw gospodarczych. Niezależnie od rodzaju wykonywanych spraw działania obejmują głównie metody obserwacji oraz poszukiwanie informacji z dostępnych źródeł.

Podsumowanie 

Filmy i książki zawsze nieco koloryzują rzeczywistość i często uwypuklają zalety czy to korzyści płynące z wykonywanego danego zawodu, czy też sam przebieg typowego dnia pracy. Nie są w nich ukazane wielogodzinne obserwacje, które do fascynujących mogą nie należeć. 

Warto zdawać sobie z tego sprawę przed podjęciem ostatecznej decyzji, nie nastawić się na łatwość w rozwiązywaniu spraw, aby się zbytnio nie rozczarować. Jednak z pewnością znajdą się też niejednokrotnie sytuacje dla pasjonatów adrenaliny w przypadku zwrotów akcji, oraz zmienności każdego kolejnego dnia w pracy.

 Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Agencja Detektywistyczna Focus - Prywatny Detektyw z Poznania.

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone