oprysk na chwasty

Zboża jare – jak sprawić, by dawały największe plony?

Chociaż od wielu lat widać wysoką popularność zbóż ozimych, nadal warto wysiewać rośliny jare. Aby robić to skutecznie, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników wpływających na efektywny plon i prowadzić prace ściśle według nich.

Zaplanuj uprawy nieprzesuszające gleby

Ze względu na wysokie wymagania co do jakości gleby i jej nawodnienia, rolnicy powinni postarać się zatrzymać jak najwięcej wody w gruncie. Jest to możliwe dzięki realizacji mało inwazyjnych uprawek i przedsiewnego nawożenia wiosennego. W tym celu można zastosować środki proponowane przez Syngenta. Orkę najlepiej jest wykonać jesienią, ponieważ wiosenna ingerencja w glebę bardzo mocno ją wysusza.

Chroń zboża przed chwastami

To niezwykle ważne, by wykorzystać odpowiednie środki ochrony roślin jarych. Świetnie nadają się do tego herbicydy. W zbożach sianych wiosną rozsiewają się chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Ich usuwanie jest prostsze niż w przypadku zbóż ozimych ze względu na realizację oprysków nalistnych. W momencie pojawienia się od 1 do 3 liści zazwyczaj wykonuje się działania mające na celu odchwaszczenie upraw. Na rynku są obecne produkty najlepszych firm, które zapewniają wysoką skuteczność w konkurencyjnych cenach.

Wybierz odpowiednie stanowisko

Zboża jare posiadają słabiej rozwinięty system korzeniowy niż ozime. Powoduje to trudności w pobieraniu składników odżywczych z gleby i wody. Pole musi być odpowiednio nasycone w mikroelementy, co wpłynie pozytywnie na rozwój rośliny. Najbardziej wymagająca pod tym względem jest pszenica, najmniej natomiast owies. Pamiętając o tym, dobrze jest również dokonać analizy odczynu gleby i jej jakości. Ziemia silnie zakwaszona pozbawiona jest przyswajanych form fosforu, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju zbóż jarych.

Na maksymalizacje zbiorów mają wpływ różne czynniki np. stanowisko, środki odżywcze i zastosowane herbicydy. W zbożach jarych jest duży potencjał, jednak muszą one być uprawiane z zachowaniem wyżej wymienionych zasad.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone