Automatyka domowa

Z czego składa się inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek wyposażony w system, który pozwala automatyzować jego działanie oraz wygodnie zarządzać wszystkimi przynależącymi elementami. Tego typu rozwiązania stają się coraz popularniejsze, ponieważ Polacy doceniają korzyści oferowane przez nowoczesne technologie. Czym jest i jak działa inteligentny dom? Z czego się składa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest i jak działa inteligentny dom?

Inteligenty dom to budynek wyposażony w dedykowany system, który integruje wszystkie jego elementy (m.in. inteligentne oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację itp) oraz umożliwia automatyczne sterowanie i zarządzanie nimi z jednego miejsca. Automatyka domowa wzajemnie się ze sobą komunikuje co pozwala jej ze sobą współgrać oraz optymalizować swoje działanie. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od rodzaju posiadanych urządzeń oraz możliwości ich włączenia do systemu Smart Home.

Jak działa inteligentny dom? Z technicznego punktu widzenia z reguły opiera się na serwerze, który stanowi urządzenie integrujące wszystkie elementy systemu. Powstaje w ten sposób sieć, w ramach której funkcjonują odpowiednie czujniki, systemy bezpieczeństwa, oświetlenie, czy sprzęt multimedialny. Serwer łączy się również z Internetem, co umożliwia sterowanie domem z dowolnego miejsca na ziemi dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej. Coraz częściej wykorzystywane są również rozwiązania bazujące na WiFi, które pozwalają pominąć serwer. W takiej sytuacji poszczególne urządzenia łączą się bezpośrednio z routerem, uzyskując tym samym dostęp do Internetu. Wymaga to jednak posiadania stabilnego i odpornego na zakłócenia łącza, które umożliwi komfortowe sterowanie domem.

Jaką funkcjonalność oferuje Smart Home?

Funkcjonalność jaką oferuje technologia Smart Home jest praktycznie nieograniczona. Inteligentny dom pozwala podnieść poziom bezpieczeństwa, za co odpowiedzialne są zarówno wbudowane czujniki dymu, czy czadu, jak i automatyczne bramy zintegrowany z nimi system kontroli dostępu obejmujący m.in. alarm i monitoring. Kontrolę tego co dzieje się na posesji umożliwiaj również inteligentny ogród, które obejmuje przede wszystkim sterowanie oświetleniem zewnętrznym, czy aktywacje zraszaczy.

Inteligentny dom to jednak nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygoda i wymierne oszczędności. Pozwala je osiągnąć m.in. inteligentne sterowanie ogrzewaniem, które umożliwia dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Automatyczne rolety natomiast pozwalają dopasować poziom zacienienia, odpowiadający aktualnej sytuacji w domu (np. w czasie oglądania filmu).

Inteligentny dom - technologia przewodowa, czy bezprzewodowa?

Decydując się na instalację systemu Smart Home należy zdecydować, czy będzie on oparty na łączności przewodowej, czy bezprzewodowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku już istniejących domów, ponieważ wybierając łączność przewodową należy liczyć się z koniecznością kucia ścian pod konkretne kable. W przypadku łączności bezprzewodowej warunkiem odpowiedniego działania inteligentnego domu jest stabilne łącze internetowe. Istnieje również rozwiązanie hybrydowe, które łączy obie technologie. W tym przypadku projekt inteligentnego domu powinien obejmować zarówno położenie odpowiednich przewodów, jak i rozmieszczenie urządzeń działających w oparciu o połączenie bezprzewodowe.

Rosnąca popularność technologii Smart Home to w pewnym sensie również efekt większej dostępności tego typu rozwiązań, co sprawia że cena inteligentnego domu staje się coraz bardziej przystępna. Oferowany komfort, który daje m.in. inteligentne ogrzewanie z pewnością wart jest każdej wydanej złotówki.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone