Serwis ekspresów do kawy

Serwis ekspresów do kawy – kiedy ekspres do kawy potrzebuje serwisowania?

Jeśli dbamy o swój ekspres do kawy i przestrzegamy kilku prostych zasad, powinien on służyć nam przez wiele lat. Większość urządzeń ma określony czas żywotności, zanim zaczną się w nich pojawiać problemy, dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie, zwykle co 12 miesięcy. Podczas procesu serwisowania wszystkie kluczowe elementy są sprawdzane pod kątem zużycia lub zniszczenia, które może prowadzić do problemów w przyszłości. Ponadto sprawdzane są również inne elementy, takie jak uszczelki i filtry, a wszystkie elementy wymagające wymiany lub naprawy są wymieniane podczas procesu serwisowania ekspresu do kawy.

Kilka wskazówek jak utrzymać ekspres do kawy w jak najlepszym stanie

Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, jak utrzymać ekspres do kawy w stanie bezawaryjnej pracy:

 • regularne czyszczenie - ekspres do kawy czyścimy regularnie, używając wewnętrznych środków czyszczących urządzenia lub usuwając kamień za pomocą przefiltrowanej wody i białego octu. Dzięki temu urządzenie pozostanie czyste, higieniczne i wolne od osadu wapiennego, a także zostanie przedłużona jego żywotność. Serwisanci ekspresów do kawy doradzą, jak często należy to robić i zaproponują produkty, których możemy użyć w razie potrzeby. Najlepszą wskazówką dotyczącą rutynowej konserwacji, jest regularne czyszczenie wewnętrznego bębna ekspresu do kawy lub płyty młynka. Resztki kawy przywierają do płytki i zaczynają się rozkładać, co zmienia zarówno smak, jak i skład kawy;
 • monitorowanie filtrów - zatkane lub brudne filtry zmniejszają wydajność i mogą wymagać wymiany;
 • należy pamiętać o tym, żeby nie dopuścić do wyschnięcia zbiorników - brak wody powoduje powstawanie smoły i osadów mineralnych wewnątrz urządzenia.
 • czyszczenie zewnętrznej części ekspresu do kawy - za pomocą wilgotnej ściereczki usuwamy plamy i rozlane płyny z zewnętrznej części ekspresu do kawy. Ekspresy do kawy z żebrowanymi powierzchniami można czyścić gorącą wodą z dodatkiem soku z cytryny;
 • regularnie usuwać stare fusy - stare grudki zmielonej kawy są niehigieniczne i utrudniają czyszczenie, dlatego należy uważać, aby nie pozostawiać w nich resztek.

czyszczenie ekspresu do kawy

Jaki ekspres do kawy kupić? Ekspresy do kawy do użytku domowego

Ekspresy do kawy są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, więc naszą pierwszą radą jest przeczytanie całej instrukcji obsługi urządzenia przed zakupem. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystkie ekspresy do kawy mogą wydawać się podobne, mogą działać inaczej. Niektóre z nich mielą ziarna automatycznie, podczas gdy inne wymagają, abyśmy zrobili to sami. Niektóre ekspresy muszą być napełnione wodą, a inne mają wyjmowane zbiorniki, które można uzupełnić w razie potrzeby Zalecamy również sprawdzenie, jakiego rodzaju filtrów używa ekspres, ponieważ każdy ekspres ma swój własny specyficzny rodzaj (niektóre używają filtrów papierowych lub miękkich kapsułek, inne twardych kapsułek, a inne nadal używają stałych filtrów).

Automatyczny czy półautomatyczny ekspres do kawy?

Istnieje subtelna różnica między ekspresami automatycznymi i półautomatycznymi. Ekspres automatyczny jest łatwiejszy w obsłudze, ponieważ sam miele ziarna i leje dla nas gorącą wodę. Minusem jest to, że może być bardziej kłopotliwy z wymianą wkładów filtrów do kawy lub czyszczeniem podzespołów.

Ekspresy półautomatyczne wymagają, abyśmy sami zmielili ziarna kawy i wsypali do nich wodę. Główną zaletą ekspresów półautomatycznych jest to, że wkład filtra nie musi być wymieniany, co zmniejsza bieżące koszty. Należy jednak pamiętać, że wymagają one więcej konserwacji niż automatyczne ekspresy do kawy, ponieważ ziarna muszą być mielone ręcznie, a woda wlewana do urządzenia za pomocą oddzielnego garnka lub czajnika.

ziarna kawy

Czy ważna jest marka ekspresu do kawy?

Nie zawsze, ale mały research pomoże nam upewnić się, co kupujemy. Musimy sprawdzić obecność marki na rynkach krajowych i międzynarodowych. Jeśli nie jesteśmy pewni co do konkretnego modelu lub marki, lepiej nie ryzykować, ponieważ niektóre produkty są nadal słabo wykonane i łatwiej się psują niż inne.

Ranking najlepszych ekspresów do kawy 2021

 1.  DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B
 2.  DeLonghi Magnifica S ECAM 22.110.SB
 3.  Siemens EQ.6 Plus S700
 4.  Krups Evidence EA8901
 5.  DeLonghi ECAM 23.460S
 6.  Philips Series 3200 Latte Go EP3243/50
 7.  Saeco PicoBaristo SM3061/10
 8.  Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100
 9.  DeLonghi ECAM 22.360.B
 10.  Melitta Passione OT F53/1-102
 11.  Jura Ena 8 Nordic White
 12.  Nivona CafeRomatica 660
 13.  Melitta Caffeo CI Touch F63-102
 14.  Saeco PicoBaristo Deluxe SM5573/10
 15.  Nivona CafeRomatica 779
 16.  DeLonghi EC 850.M
 17.  RAVEN EER002
 18.  Krups Nescafe Dolce Gusto Piccolo XS
 19.  Philips HD7459/20
 20.  Ariete Mokina 1358.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ekspresów do kawy https://ekspresowy-serwis.pl

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone