Sejfy

Sejfy – czym są, budowa i jakość

Sejf, lub jak się go czasem nazywa strongbox, to pojemnik służący do bezpiecznego przechowywania przedmiotów. Termin ten pochodzi od wyrażenia "save", czyli bezpieczny. Istnieją różne rodzaje sejfów: z zamkami na klucze, z zamkami szyfrowymi, z zamkami cyfrowymi itd. W tym artykule przyjrzymy się, co sprawia, że jeden rodzaj sejfu jest lepszy od drugiego i o czym powinniśmy myśleć, kupując go dla siebie. Przez termin "sejf" możemy również rozumieć kasy pancerne, szafy na broń, szafy metalowe, szafy pancerne, sejfy ognioodporne, i wiele innych rodzajów bezpiecznych miejsc do przechowywania ważnych dla nas przedmiotów. Zaczniemy od omówienia głównych rodzajów systemów zamknięć - opartych na kluczach i szyfrowych.

Kupno sejfu – duża metalowa szafa pancerna, czy może małych rozmiarów sejf?

Po pierwsze, jeśli zastanawiamy się, czy kupić sejf, pomyślmy, dlaczego chcemy go mieć. Czy zamierzamy go używać tylko do celów magazynowych, czy też zamierzamy przechowywać w nim cenne przedmioty? Jeśli tak, to istnieją pewne dodatkowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Zastanówmy się, jakiego rodzaju przedmioty będą przechowywane w skrytce, ile miejsca potrzebują, tzn. czy zmieszczą się bez problemu w sejfie? Zastanówmy się również, gdzie chcemy umieścić swój sejf - czy będzie to miejsce widoczne, czy też ukryte? Jeżeli planujemy wykorzystywać swój sejf zarówno do przechowywania, jak i magazynowania cennych przedmiotów, wtedy najlepiej rozważyć zakup jednego z większych rozmiarów. Jeśli zamierzamy używać sejfu tylko do celów przechowywania drobniejszych rzeczy, czynniki te nie mają znaczenia. 

domowy sejf yale yseb250eb12

Szeroki wybór sejfów – najpopularniejsze rodzaje zamków w sejfach

Zamki oparte na kluczach – typowy zamek oparty na kluczu składa się z cylindra, w którym znajduje się szereg metalowych bolców. Ten cylinder obraca się w sejfie, a kołki te pasują do szyn wyciętych w drzwiach, więc po wprowadzeniu prawidłowej kombinacji kołki ustawią się w jednej linii, umożliwiając wejście.

Innym rodzajem zamka opartego na kluczu jest zamek elektroniczny - ten rodzaj nie wymaga fizycznego klucza do otwarcia, ale zamiast tego wykorzystuje aplikację na urządzeniu mobilnym. Mogą one być przydatne, jeśli chcemy uzyskać szybki dostęp: wystarczy otworzyć telefon i wprowadzić osobisty kod, aby odblokować i uzyskać dostęp. Jeśli ktoś inny wejdzie w posiadanie naszego telefonu komórkowego lub tabletu, nie będzie w stanie go otworzyć bez znajomości kodu dostępu, który ustawiliśmy dla danego sejfu.

Zamek numeryczny – ten typ wykorzystuje serię liczb lub symboli, które odpowiadają mechanizmowi otwierania sejfu. Zaletą tego typu jest to, że istnieje wiele odmian, więc można wybrać coś dość ozdobnego i stylowego - cokolwiek pasuje do wystroju domu! Ten typ może być stosowany w szafach na akta, skrzyniach na dokumenty lub sejfach ściennych, dzięki czemu wyglądają one jak zwykłe meble, a nie jak mechanizmy zamykające. Można go nawet wykorzystać jako część niezwykłego elementu, np. ramka na zdjęcia z klawiaturą numeryczną i własnym mechanizmem blokującym.

Zamki szyfrowe – działają one w oparciu o mechanizm wybierania, który wymaga określonej liczby obrotów, aby się odblokować. Numery mogą wynosić od 1-99 i zawierać również litery - zazwyczaj A-Z i a-z, jednak oferty różnią się w zależności od producenta.

sejf frs 30 z zamkiem elektronicznym

Materiały konstrukcyjne – czyli z czego produkowane są sejfy

Ogólnie rzecz biorąc, waga sejfu jest wprost proporcjonalna do jego wielkości. Jednak wszystkie sejfy, z wyjątkiem najmniejszych, będą miały solidne ściany i metalową konstrukcję wewnątrz ścian. Te elementy pomagają zapobiegać włamaniom przestępców szukających broni, gotówki czy dokumentów. Warto kupić ognioodporny sejf, czyli taki który wytrzyma kontakt z ogniem przez co najmniej dwadzieścia minut - niektóre sejfy komercyjne są testowane nawet do 90 minut! Przy zakupie sejfu sprawdźmy, czy posiada on certyfikat organizacji zewnętrznych, takich jak Underwriters Laboratories (UL) oraz Factory Mutual Research Corporation (FMRC). Organizacje te udostępniają listę produktów, które spełniają ich standardy bezpieczeństwa.

Cena sejfu – ile pieniędzy musimy zainwestować w sejf dobrej jakości?

Cena zakupu sejfu jest bardzo zróżnicowana w zależności od jego wielkości, materiałów konstrukcyjnych, rodzaju zamka i innych czynników. Średni koszt posiadania sejfu wynosi od 100 do 400 dolarów (czyli między 400 – 1500 zł). Istnieje wiele rodzajów sejfów, każdy o innym poziomie bezpieczeństwa. Począwszy od małych sejfów szufladowych o cienkiej metalowej konstrukcji i podstawowej ochronie, aż po szafy na dokumenty lub sejfy ścienne przeznaczone do przechowywania broni, klejnotów lub obligacji na okaziciela.

Kto powinien posiadać sejf?

Sejfy są z pewnością niezbędne w domach, w których są dzieci lub nastolatki - zapewniają bezpieczne miejsce dla gotówki, ważnych dokumentów i broni palnej. Sejfy są przydatne dla właścicieli firm, którzy muszą chronić tajemnice firmy lub gotówkę. Osoby pracujące samotnie w domu mogą zabezpieczyć swoje dane osobowe, zamykając je w sejfie.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem internetowym z meblami metalowymi i sejfami pancernymi https://metalowy-tony.pl/

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone