Schody granitowe

Schody granitowe – czy to dobry wybór?

Stosowany w budownictwie od początku ubiegłego wieku, granit jest jednym z najbardziej niezawodnych materiałów. Granit swoją popularność zawdzięcza naturalnemu pochodzeniu, co czyni go bardzo odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Jest dobrze znany ze swojej jakości pod względem estetycznym i trwałości. Remont domu jest jednym ze sposobów, w jaki człowiek może wyrazić siebie - wybierając wystrój i materiały, które mu się podobają. Wybór schodów granitowych wydaje się być oczywistym wyborem przy wymianie starych stopni lub tworzeniu nowych od podstaw ze względu na estetykę tego materiału. Ale co takiego ma do zaoferowania granit?

Właściwości granitu – zalety granitu

Granit jest kamieniem naturalnym, posiada więc wszystkie właściwości skał - trwałość, wytrzymałość i twardość. Ponadto granit jest kamieniem o bardzo dużej gęstości, dzięki czemu posiada doskonałe właściwości izolacji akustycznej. Ponadto, granit jest materiałem kierunkowym. Oznacza to, że ma on jasno określone właściwości w zależności od kierunku osi i układu włókien. Nie zmienia swojego wyglądu nawet przy cięciu laserami czy piłami. Granit można polerować tak drobno, że staje się błyszczący jak szkło, co sprawia, że jest bardzo łatwy w czyszczeniu i konserwacji - wystarczy szmatka i trochę wody, aby nie trzeba było używać żadnych innych środków czyszczących.

Granit jest materiałem porowatym, ale ta właściwość jest znacznie zredukowana poprzez polerowanie lub uszczelnianie kamienia przed montażem.

Obecnie istnieje wiele możliwości dekorowania schodów wykonanych z granitu. Nie powinno być więc problemu z dopasowaniem ich do reszty wystroju domu.

schody kamienne z balustrada i przeszkleniami

Schody granitowe - trwałość i wytrzymałość

Oczywiście schody marmurowe czy wapienne będą wyglądały bardziej stylowo, ale nie są tak trwałe jak schody granitowe. Oprócz łatwego zarysowania powierzchni, marmur może również pękać. Co nie zdarza się w przypadku granitu. A jeśli mowa o schodach wapiennych – będą miały piękny kolor, ale po pewnym czasie wyblaknie lub nawet całkowicie zniknie.

Granit przez lata ulega minimalnemu zużyciu, dzięki czemu zachowuje swój wygląd praktycznie bez zmian. Nawet w ekstremalnych warunkach nośność granitu pozostaje praktycznie niezmieniona - co jest bardzo ważne zarówno dla jakości jak i bezpieczeństwa elementów konstrukcyjnych wykonanych z tego materiału.

A co z wadami granitu?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów granitów, a każdy z nich ma mniej lub bardziej zauważalne różnice kolorystyczne w stosunku do innego. Trzeba więc starannie dobrać odpowiedni odcień do swoich schodów.

Sam materiał jest bardzo ciężki, co utrudnia jego transport - trzeba na to zwrócić uwagę przy zamawianiu i przewożeniu tego kamienia.

czyszczenie schodów granitowych

Czyszczenie i pielęgnacja schodów granitowych

Oczywiście, czyszczenie i konserwacja granitu jest koniecznością. Na szczęście proces ten jest bardzo prosty.

Może wystarczyć czyszczenie schodów granitowych wilgotną szmatką z kurzu, brudu i zanieczyszczeń, aby przywrócić im pierwotny wygląd. Jednak w razie potrzeby głębszego czyszczenia lepiej nie uciekać się do silnych produktów - w takiej sytuacji warto użyć specjalnych środków do kamienia naturalnego. Ponadto, można zrobić własne mieszanki czyszczące przy użyciu wody i octu lub soku z cytryny zamiast różnych związków chemicznych, które są często sprzedawane w sklepach.

Montaż schodów granitowych

Montaż schodów granitowych nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed montażem jest sprawdzenie wielkości i wymiarów schodów. Obliczenia te powinny być wykonane przez uprawnionego specjalistę, a nie przez amatora.

Przed montażem nowych schodów należy sprawdzić, czy wszystkie elementy konstrukcyjne i okucia są wykonane zgodnie z wymogami i spełniają normy bezpieczeństwa - dotyczy to również konstrukcji wzmacniających i nośności.

Dzięki prawidłowemu montażowi przez wykwalifikowanego fachowca można uniknąć w przyszłości problemów - na przykład pęknięć stopni lub kołysania się całych schodów podczas użytkowania.

Krótko o kosztach schodów z granitu

Granit przez długi czas był uważany za jeden z najdroższych rodzajów kamienia naturalnego, ale obecnie dostępnych jest wiele jego rodzajów na rynku, które są bardziej przystępne cenowo. Schody granitowe kosztują około 30% więcej niż np. marmurowe czy wapienne, ale ta różnica w cenie będzie zależała od rodzaju kamienia i jego pochodzenia.

Schody granitowe - czy warto z nich korzystać?

Odpowiedź jest oczywista: tak! Budowa z wykorzystaniem granitu ma szereg zalet zarówno pod względem stopnia trudności, jak i estetyki. Istnieje wiele rodzajów i kolorów do wyboru, a także różne rodzaje polerowania, które mogą być stosowane w celu osiągnięcia pożądanego efektu końcowego. Dzięki swoim naturalnym właściwościom, schody granitowe są praktycznie wieczne i nie wymagają od domowników dużego nakładu pracy. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych materiałów, takich jak marmur czy wapień, granit nie wymaga kosztownych napraw i nie traci swojego wyglądu przez długie lata eksploatacji.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX
https://schody-granitowe-kmx.pl/

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone