Pompa ciepła

Pompa ciepła split czy monoblok?

Pompy ciepła podbiły rynek grzewczy. Wiodący producenci tych urządzeń nie nadążają z dostawami, przy tak dużym zapotrzebowaniu. Czym są te urządzenia i jak działają?

Działanie pomp ciepła

Działanie tych urządzeń możemy śmiało porównać do jednego z znanych nam urządzeń domowych - lodówki. Lodówka zachowuje w sobie chłód, natomiast pompa ciepła pochłania ciepło z zewnątrz by ogrzać wodę lub inny środek grzewczy w domu.

Bardziej profesjonalnie to ujmując za pomocą środka chłodzącego urządzenie pobiera energię cieplną z jednego ośrodka na przykład powietrze / woda lub grunt do drugiego jakim zwykle jest woda. Ze względu na ich konstrukcję, pompy ciepła dzielimy na split i monoblok. Co to znaczy?

Pompy ciepła typu monoblok

Pompy ciepła typu monoblok mają tą zaletę, że są tańsze, a ich montażu może podjąć się każdy hydraulik. Ten typ urządzeń charakteryzuje się tym, że kompletny układ chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej. Niesie to za sobą kilka udogodnień, między innymi to, że całość zajmuje mniejszą powierzchnię.

Wybór pompy ciepła monoblok może być na pierwszy rzut oka korzystniejszy, lecz niesie za sobą pewne zagrożenie. Jakie? 

Niedoświadczony hydraulik może nie wiedzieć, iż powinien zabezpieczyć urządzenie przed zamarzaniem. Jeśli planujesz inwestycje w ten typ urządzenia to polecamy artykuł: jak zabezpieczyć pompę ciepła monoblok przed zamarzaniem.

Pompy ciepła typu split

Rozwiązania typu split niestety są droższe od wyżej wymienionych monobloków. Wiąże się to z koniecznością montażu przez autoryzowany serwis, z uprawnieniami F-Gaz. Wynika to z tego, iż instalacja napełniana jest środkiem chłodniczym dopiero w momencie montażu.

Jednakże za ceną wielokrotnie idzie jakość, tak samo jest w tym przypadku. Pompy ciepła typu split są znacznie bardziej wydajniejsze. Mogą ogrzewać dom bez użycia grzałki elektrycznej nawet przy temperaturach -25 st. C.

Sprawdzeni instalatorzy - A2 Energy

Jeśli planujesz inwestycje w województwach łódzkim, wielkopolskim lub dolnośląskim to zachęcamy do montażu pomp ciepła przez firmę A2 Energy.

Ich doradca techniczny po wizji lokalnej zaproponuje odpowiednie rozwiązanie, dobrane do twoich potrzeb.

Pompa ciepła

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone