Pomiar pH gleby

Pomiar i zmiana pH gleby: Co warto wiedzieć?

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wzrost i zdrowie ich roślin zależy od wielu czynników. Dostęp do światła słonecznego, wody oraz substancji odżywczych to ważne kwestie, ale właściwa kwasowość gleby jest równie istotna. Jak zadbać o właściwe pH? Kluczem jest odpowiednia metoda pomiaru i umiejętna zmiana właściwości gleby na te, pożądane.

pH gleby to wskaźniki jej kwasowości lub zasadowości. Odczyn jest określany jako ujemny logarytm stężenia jonów wodoru. Skala współczynnika pH rozciąga się między wartościami 0-14, przy czym wartość 7 to punkt neutralny. Wzrost ilości jonów wodoru w glebie, powoduje spadek wartości pH i zwiększenie jej kwaśności.

Pomiar pH gleby

Odczyn pH gleby może dostarcza wielu ważnych wskazówek na temat właściwości ziemi przeznaczonej do uprawy roślin. Najdokładniejszą i najpopularniejszą metodą na określenie pH jest użycie elektronicznego pHmetru. Koszt takich urządzeń to zwykle kilkadziesiąt złotych. Drugi sposób wymaga zastosowania specjalnych, chemicznych wskaźników opartych na barwnikach. Zestawy do określania pH podłoża są dostępne w większości sklepów ogrodniczych.

Wpływ pH na rośliny

Kwaśność gleby ma bardzo duży wpływ na zdolność do rozpuszczania się w niej składników odżywczych i minerałów. Zazwyczaj zakres pH od 5 do 7 najbardziej sprzyja obfitości tych niezbędnych elementów. najbardziej łatwej dostępności składników odżywczych dla roślin. Jednak część roślin (np. rododendrony, borówki, azalie, drzewa iglaste), toleruje silne zakwaszenie gleby i dobrze w niej rośnie. Z kolei inne rośliny najlepiej odnajdują się na glebach o niewielkiej kwaśności lub w umiarkowanie zasadowym współczynniku. Wartość pH wpływa także na aktywność mikroorganizmów w glebie. Pożyteczne bakterie, które rozkładają materie organiczną i ułatwiają rośliną dostęp do niej, nie lubią silnie kwaśnych gleb.

Zmiany pH gleby

Gleby mają tendencję do samoistnego zakwaszania się w wyniku wypłukiwania z niej przez wodę deszczową wapnia, sodu, potasu i magnezu (jonów zasadowych). Nadmierna zawartość dwutlenku węgla wynikająca z rozkładu materii organicznej oraz funkcji życiowych roślin także zakwasza glebę. Powodem tego są silne kwasy organiczne oraz nieorganiczne, które powstają w wyniku procesów rozkładu oraz utleniania się nawozów. Mowa tu o kwasie siarkowym oraz azotowym. Silne zakwaszenie gleby zazwyczaj jest skutkiem działania tych kwasów.

Do zbyt kwaśnych gleb zazwyczaj dodaje się wapno ogrodowe w celu podwyższenia jego pH. Dodatek wapna nie tylko wypiera jony wodorowe, ale także dostarcza do gleby ważne składniki odżywcze, takie jak magnez i oczywiście wapń. Wapno sprawia także, że fosfor dodawany do gleby bardziej bardziej dostępny roślin i poprawi ich wzrost, podobna zasada dotyczy także azotu. Środki tego typu są stosunkowo niedrogie, oraz łatwe w użyciu. Dodatkową zaletą jest to, że nie pozostawiają w glebie żadnych zanieczyszczeń i niepożądanych resztek.

A co w przypadku potrzeby zwiększenia kwasowości? Do tego celu powszechnie stosuje się dwie substancje. Są nimi siarczan glinu oraz siarka. Oba materiały są dostępne pod postacią różnych środków, które są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Siarczan glinu jest uważany za skuteczniejsze narzędzie, gdyż jego działanie sprawia, że pH ulega zmianie natychmiast. Prędkość jego działania zależy od możliwości rozpuszczenia się w glebie. W przypadku siarki proces ten w zależności od różnych warunków może potrwać nawet kilka miesięcy. Jednak autem może być cena środków opartych na jej działaniu. Popularniejszym wyborem wydaje się być siarczan glinu.

 Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone