zasłony na skośne okna

Nietypowe zasłony okienne do dużego domu

Niektórym spośród nas marzy się posiadanie pięknego i dużego mieszkania lub nawet własnego domu, lecz to także większy wysiłek przy jego projektowaniu. Sprawdź różne rodzaje zasłon i firan okiennych, które możesz przy tym wykorzystać!

Pozornie wielkość mieszkania nie ma aż takiego znaczenia dla jego urządzenia, lecz w istocie układ i rozmiar pomieszczeń w naszym domu jest bardzo istotny pod kątem zaplanowania wnętrza. W równych częściach jest to rezultatem specyficznego wystroju, gdyż pewne style są wręcz predystynowane do zastosowania w obszernych wnętrzach, oraz wynikiem odmiennych preferencji osób komponujących dany salon lub jadalnię. Czynniki te nie pozostają także bez wpływu na samo wykończenie pomieszczeń oraz dekoracje okienne, wśród których prym wiodą zwykle ozdobne firany i zasłony, podwieszone na pięknie wykończonych karniszach sufitowych.

Okna trapezowe a karnisze i firany

Czym jest okno trapezowe, takie pytanie zapewne zadało sobie przynajmniej kilkoro spośród Was, gdy odczytało ten tytuł. Trudno opisać takie okna słowami, lecz wystarczy, że zobaczycie okno czworoboczne, ale o nieregularnym kształcie, a zrozumiecie o czym mowa. Z racji nietypowych wymiarów, zwykle stosujemy profesjonalne karnisze do zasłon na okna trapezowe, czyli takie specjalnie wykonane na dany wymiar. Mogą być to zarówno modele manualne, jak i elektryczne, najważniejszy bowiem jest rozmiar i dopasowanie do wymiarów wnęki okiennej. Analogiczna sytuacja zachodzi w przypadku firanek, które powiesimy na karniszu na oknie trapezowym, one także muszą pasować do tego nieczęsto spotykanego typu okna. Oczywiście, wymiar otworu jest tu kluczowy. Zupełnie inaczej będzie wyglądała zamówiona zasłona na okno trapezowe o lekkich skosach, a jeszcze inaczej zaprezentuje się model na niemal trójkątnym oknie.

Jak dobrze kupić zasłonę na skosy okienne?

Analogicznie, jak w przypadku okien trapezowych, tak i przy zakupie zasłony na skosy okienne najważniejszy jest faktyczny kształt okna. Dotyczy to w szczególności wielkości samego otworu, ale i kątów, czyli bardziej obrazowo: jak mocno i gwałtownie obniża się wysokość.  Co do zasady, jeżeli już uda nam się sprawdzić te wartości, to będziemy mogli zamówić uszycie takiej przesłony na wymiar. Niestety jest to konieczne, mimo nieco większych kosztów od zakupu gotowego modelu. Trudno bowiem znaleźć ładne zasłony na skośne okna, ma to jednak i swoje plusy. Dzięki zakupowi zasłony na zamówienie, mamy okazję dokonania wyboru najbardziej odpowiadającej do naszego wnętrza tkaniny. Możemy zdecydować się na naturalny len, piękny batyst czy welur, a nawet na nieco rustykalny żakard.

okno skośne w domu jednorodzinnym

Inny przykład: zasłony na duże okno tarasowe

Przestronne mieszkanie związane jest także z przestronnymi pomieszczeniami, a gdy mamy w nim i taras, to nierzadko towarzyszą mu liczne przeszklenia. Z jednej strony wygląda to dobrze, lecz tak nietypowe rozwiązanie wymaga całkiem często zastosowania specjalnych zasłon na duże okna tarasowe, takich ja te tutaj. Dekoracji tych nie stosujemy jednak tylko i wyłącznie w domu, również i w firmach wcale nierzadko potrzebna jest np. zasłona hotelowa, a najczęściej spotykamy ją w salach konferencyjnych, jadalniach lub właśnie na oknach tarasowych.

Zasłony do garderoby, czy to w ogóle możliwe?

Czasami, choć nie jest to sytuacja zbyt popularna, udaje się nam umieścić w jednym z zaułków mieszkania szafę, lecz ze względów estetycznych chcielibyśmy skorzystać nie z drzwi, lecz z innej przesłony. W takiej sytuacji możemy z powodzeniem sięgnąć po tak zwaną zasłonę do szafy, która oddzieli wnętrze naszego podręcznego magazynka od reszty przestrzeni mieszkalnej. Przykładowe realizacje możemy zobaczyć pod tym adresem. Trudno tutaj napisać więcej, gdyż zasłony takie nie są niezależną częścią aranżacji, lecz rodzaj tkaniny i ich kolor musi być powiązany z dekoracjami okiennymi lub pobliskimi meblami. Dzięki przestrzeganiu takich wytycznych, możemy mieć pewność, że wybierając   zasłony do garderoby lub szafy osiągniemy zamierzony efekt wizualny i funkcjonalny. Nie tylko zastąpimy drzwi, lecz i  wzbogacimy nasz dom o ładny dodatek.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone