Podłączenie płyty indukcyjnej

Montaż płyty indukcyjnej - kto powinien się tym zająć?

Kuchenki indukcyjne z roku na rok zyskują na popularności. Wielu mieszkańców rezygnuje z gazu w trosce o bezpieczeństwo swoich najbliższych. Kuchenki te działają w oparciu o zjawisko polegające na nagrzewaniu się metali zawierających atomy żelaza będących w polu indukowanych prądów wirowych. Płyta indukcyjna to znacznie bezpieczniejsza opcja niż kuchenka gazowa. Jej ładny wygląd nadaje naszej kuchni klasy i elegancji. Jest łatwa w czyszczeniu i szybka w obsłudze. Gdy decydujemy się na zakup każdego urządzenia AGD, musimy pamiętać, że kolejny krok, to jego podłączenie. Podłączenie indukcji Wrocław – komu zlecić ?

Za nim podłączysz - co trzeba wiedzieć?

Przy zakupie kuchenki indukcyjnej należy pamiętać o tym, że są one w dwojaki sposób podłączane do instalacji elektrycznej:

  • Zasilanie jednofazowe (230V - takie jak w zwykłych gniazdach elektrycznych)
    W blokach mieszkalnych czy też w kamienicach zwykle stosuje się instalacje jednofazowe z mniejszą mocą przyłączeniową. W tym przypadku moc jest mniejsza o połowę, jednak nie oznacza to, że indukcja będzie działać gorzej. Efektywność pracy płyty indukcyjnej 230V różni się o tej zasilanej trójfazowo, ale podczas jej użytkowanie nie jest to widoczne. Płyta ta posiada ogranicznik mocy, który obniża moc grzewczą podczas używania innych urządzeń elektrycznych. Jest to duża zaleta, dzięki której unikniesz wysadzenia korków.

 

  • Zasilanie trójfazowe (400V)
    Płyta indukcyjna zasilana trójfazowo (400V) jest przeznaczona do użytkowania między innymi w domach jednorodzinnych. Działa efektywniej niż płyty jednofazowe, przy czym zyskuje również na szybkości gotowania.

Schemat podłączenia indukcji pod 230V

Podłączenie płyty indukcyjnej pod zasilanie 230V jest to najczęstszy i najprostszy sposób. Płyty zasilane jednofazowo posiadają zwykle wtyczkę, którą wystarczy podłączyć do najbliższego gniazdka elektrycznego. Jeżeli jednak zamiast wtyczki jest przewód z trzema końcówkami, należy je w odpowiedni sposób podłączyć pod przewody instalacji. Niezbędny do tego będzie schemat podłączenia, który producent dodaje do każdej nowo zakupionej kuchenki.
Należy zadbać również o to, aby kuchenka została podłączona do samodzielnego obwodu elektrycznego, który posiada swoje zabezpieczenie. Dzięki temu nie narazimy naszej instalacji na dodatkowe obciążenia.

Schemat podłączenia indukcji pod 400V

Podłączenie płyty indukcyjnej Wrocław -  z zasilaniem trójfazowym jest bardziej skomplikowane niż w przypadku pierwszej opcji. Instalacja trójfazowa jest inaczej zbudowana, a w jej montażu niezbędna będzie pomoc specjalisty z uprawnieniami. Zadba on o sprawdzenie wszystkich bezpieczników oraz okablowania, a na koniec fachowo podłączy sprzęt do instalacji elektrycznej. W tym wypadku podejmowanie próby podłączenia na własną rękę może wiązać się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Bez specjalnych kwalifikacji można nieodwracalnie uszkodzić nowo zakupiony sprzęt. Dlatego nie ryzykuj i wezwij odpowiednią osobę, która zajmie się Twoją kuchnią.


Podłączenie płyty indukcyjnej należy powierzyć elektrykowi z uprawnieniami. Warto zapoznać się z tematem kompleksowych - usługi elektryczne we Wrocławiu. Źle podłączona kuchenka może spowodować zwarcie instalacji, powodując ogromne problemy, a nawet trwałe i nieodwracalne szkody. Nieumiejętne podłączenie może spowodować utratę ważnej karty gwarancyjnej i w razie problemu nasza reklamacja zostanie odrzucona. Należy również pamiętać, że elektryk wystawi nam protokół podłączenia płyty, co jest ważne w przypadku gdy dojdzie do niepożądanego spięcia lub niepoprawnego zamontowania sprzętu. Dlatego dobrze zaufać osobie wykwalifikowanej, by nie martwić się o bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców. 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone