Kosa spalinowa

Kosa spalinowa - czym kierować się przed zakupem?

Lekka, mobilna i do zadań specjalnych - właśnie te cechy czynią kosę spalinową niezbędnym atrybutem współczesnego ogrodnika. Jej zadaniem jest dotrzeć tam, gdzie standardowe większe gabarytowo narzędzia nie zdają egzaminu. Niewielkie koszta eksploatacji, praktyczność oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb modele doceni każdy amator ogrodowych prac. Funkcjonalna kosa spalinowa ułatwi pielęgnację nawet najbardziej wymagającego terenu.

Kosa spalinowa - czym jest i gdzie się sprawdzi? 

Narzędzie ogrodnicze, jakim jest napędzana olejem kosa spalinowa to urządzenie o dwu lub czterosuwowym silniku. Pozbawiona kabla znacznie ułatwia manewrowanie nią na trudnym terenie. Zdecydowanie mniejsza niż powszechnie używane kosiarki elektryczne przeznaczona jest do pracy na obszarze pełnym nierówności, zagłębień lub w miejscach trudno dostępnych dla standardowego sprzętu. Idealna do wykaszania trawy przy niskich płotkach, rabatach czy paleniskach. W przestrzeni miejskiej używana do prac końcowych przy krawężnikach lub przy ścieżkach z bruku. Pełen potencjał kosy spalinowej szczególnie widoczny będzie w ogrodach o mniejszym metrażu, lecz większe powierzchnie również nie będą dla sprzętu wyzwaniem.  Przez ogrodników ceniona za prosta budowę - kosa składa się jedynie z długiego wysięgnika zakończonego mechanizmem tnącym, silniczka oraz komfortowym uchwytem. Lekkość urządzenia sprawia, że można je wygodnie przenosić w różne obszary ogrodu i operować nim w dowolnym kierunku. 

Czym się kierować przy wyborze kosy? 

Sprzęt, jakim jest kosa spalinowa podlega indywidualnemu zapotrzebowaniu użytkownika. Przede wszystkim należy uwzględnić jej rolę na konkretnym obszarze, jego metraż oraz parametry techniczne narzędzia. To właśnie one w największej mierze mają wpływ na efektywność działania urządzenia oraz oczekiwany efekt

  • masa urządzenia
  • jego moc 
  • poziom głośności 
  • typ silnika (dwu lub czterosuwowy)
  • możliwość regulacji drążka
  • średnica cięcia
  • rodzaj układu tnącego 
  • możliwość wymiany szelek
  • dostępność części wymiennych 
  • marka

Kosa spalinowa i jej funkcje

Każdy z elementów kosy spalinowej odpowiada za inną funkcję. Aby optymalnie dopasować sprzęt do planowanych działań warto przyjrzeć się bliżej bardziej istotnym aspektom. Możliwość regulacji drążka do wzrostu użytkownika to praktyczne udogodnienie podczas pracy z narzędziem. Kosa z silnikiem czterosuwowym generuje znacznie mniejszy hałas niż silnik dwusuwowy. Moc konkretnych modeli ma ścisły wpływ na dłuższy czas działania. Szersza średnica cięcia wiąże się z bardziej ekonomicznym działaniem, ponieważ przy mniejszej ilości ruchów koszony jest większy obszar. Dodatkowym atutem jest możliwość wymiany szelek na szersze oraz nie krępujące ruchów podczas pracy. Niebagatelny wpływ na funkcjonowanie mechanizmu ma także model układu tnącego: model żyłkowy efektownie poradzi sobie z koszeniem obszarów trudno dostępnych, a noże tnące idealnie poradzą sobie chociażby z grubymi łodygami. Kosa z metalową tarczą za to z łatwością zetnie uciążliwe zarośla oraz gęstwiny. Szeroki wybór części zamiennych oraz ich dostępność umożliwią spokojne użytkowanie.

Liczne zalety sprawiają, że grono miłośników kos spalinowych rośnie od lat. Prosty mechanizm umożliwiający szerokie spektrum działania oraz poręczny rozmiar czynią z tego narzędzia niezbędny asortyment w niejednym warsztacie. 

Artykuł dostarczył sklep z narzędziami Tooles.pl

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone