Kamień ogrodowy

Kamień ogrodowy w różnych stylach ogrodnictwa

Kamień ogrodowy jest materiałem niemal uniwersalnym. Znajduje szerokie zastosowanie w ogrodach w każdym stylu: od klasycznych i angielskich, przez orientalne, greckie, wiejskie, aż po nowoczesne. Dodaje aranżacjom przede wszystkim naturalności, a w wielu przypadkach także elegancji i klasy. Trudno sobie wyobrazić ogród bez alejek, ścieżek czy rabat. Wiele ogrodów skrywa w swoich zakątkach skalniaki lub oczka wodne, a kamień ogrodowy idealnie je uzupełnia.

Romantyzm i naturalność, czyli ogród w stylu angielskim – jakie kamienie i aranżacje wybrać?

Ogród w stylu angielskim, czy też brytyjskim, ukształtował się w XVIII wieku i swoim romantyzmem, prostotą i nawiązaniem do naturalnego krajobrazu zastąpił ogród barokowy, który był dużo bardziej sztuczny i sztywny. Co więc znajdziemy w ogrodzie w stylu angielskim? Pojęcie „angielski trawnik” nie wzięło się znikąd – w takim ogrodzie znajdziemy właśnie m.in. duży, starannie przystrzyżony i zadbany trawnik. Oprócz niego mamy tam urodzaj bujnych roślin oraz elementów architektury, takich jak alejki, ścieżki, ławeczki, murki, które dodadzą wspomnianego romantyzmu. Ogród w stylu angielskim to pnące róże, które ozdabiają łuki wejściowe lub drewniane pergole. Ogród angielski to także rabaty z różnych roślin oraz ozdobny kamień ogrodowy.

Kamień ogrodowy w ogrodach w stylu angielskim znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim jako materiał na alejki i ścieżki wijące się pomiędzy łukami różanych pergoli i innymi urokliwymi zakątkami ogrodu. Podłoża najczęściej wykonuje się z naturalnych, dekoracyjnych kamieni ogrodowych tj. grys, otoczaki, kora kamienna czy łupki. W ogrodzie angielskim powinno się używać naturalnych materiałów. Ozdobny kamień ogrodowy możemy zastosować także do oddzielenia rabat od trawnika, a także do tworzenia klimatycznych, angielskich murków poprzerastanych mchem i roślinami oraz jako wykończenie oczek wodnych, strumyków i innych ogrodowych zbiorników wodnych.

Kamienie ogrodowe

Kamienie ogrodowe do rustykalnego ogrodu w stylu wiejskim

Styl wiejski, zwany też rustykalnym, jest najbliższym naturze sposobem aranżacji ogrodu. Klimat, jak sama nazwa wskazuje, wiejski, czyli wszystko to, co kojarzy nam się z wakacjami na wsi. Kwiaty, zioła, warzywa, drzewa owocowe, drewniane lub wiklinowe płotki, kamienne studnie. Jak stworzyć ogród w stylu wiejskim? Przede wszystkim musimy mieć w nim rabaty kwiatowe. Rustykalny ogród jest wielokolorowy, chaotyczny, ciepły, sielski. Dominują w nim rośliny, jednak nie można zapomnieć o elementach skalnych.

Jaki kamień do ogrodu w stylu wiejskim będzie najlepszy? Wybór oraz swoboda aranżacyjna są bardzo szerokie. W ogrodzie rustykalnym sprawdzą się nawet trawiaste lub ziemne ścieżki. Jeśli jednak w wyborze nawierzchni zdecydujemy się na kamień ogrodowy, nada się zarówno żwir, zwykłe, polne kamienie (tzw. kocie łby), jak i kamień łamany czy płyty kamienne. Ogrodzenia w ogrodzie wiejskim najczęściej tworzone są z drewna (sztachet) lub wikliny, może być do nich wykorzystywany również kamień ogrodowy – polne kamienie, piaskowce, wapienie. W wiejskich aranżacjach ogrodowych sprawdzi się również cegła.

Styl wiejski jest dość swobodny, stwarza wrażenie przypadkowości. Dominują w nim różnorodne i wielokolorowe kompozycje roślinne. Przy tworzeniu takiego ogrodu możesz użyć wszelkich rustykalnych dekoracji, tj. wiklinowe kosze, gliniane misy, doniczki itp. Warto wykorzystać kamień ogrodowy przypominający kamień polny np. kolorowe otoczaki. Pięknie wyglądają też schodki z kamienia ogrodowego.

wpływ kamienia ogrodowego na rośliny

Ogród pełen zdrowych kwiatów – wpływ kamienia ogrodowego na rośliny

Mając na uwadze dobro roślin, które są jednym z kluczowych elementów każdego ogrodu, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór podłoża wokół nich. Kamień ogrodowy ma różne odczyny pH. Granit, kwarc i porfir mają odczyn kwaśny. Marmur, dolomit, bazalt, wapień, piaskowiec wapienny i trawertyn mają odczyn zasadowy. Obojętny odczyn mają natomiast kamienie polne, niektóre piaskowce, sjenit oraz kamienie sztuczne. Zakładając ogród, warto zwrócić uwagę na odpowiednie połączenie roślin i kamienia właśnie pod tym względem. Różaneczników nie powinno się sadzić obok wapienia i bazaltu, a lawendy obok grafitu. To tylko jedne z wielu przykładów. Jeśli natomiast odpowiednio dobierze się rośliny pod kątem pH sąsiadujących kamieni, to te wpłyną na ich rozwój bardzo pozytywnie. To samo tyczy się wszelkich zbiorników wodnych. Zanurzone w wodzie kamienie wpływają na odczyn wody, a tym samym na umieszczone w niej rośliny i ryby.

Artykuł powstał przy współpracy z https://kamienie-dekoracyjne.pl/

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone