rolety wewnętrzne

Jak dbać o rolety wewnętrzne?

Rolety wewnętrzne wymagają regularnej pielęgnacji, która pomoże zachować ich dobrą kondycję oraz piękny wygląd przez długi czas. Są one w końcu narażone nie tylko na stosunkowo łatwy w usunięciu kurz, ale również innego rodzaju zabrudzenia, takie jak pryskający podczas smażenia tłuszcz. Jak czyścić rolety okienne wewnętrzne? Jakich środków używać? Czego nie powinniśmy robić? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!

Rolety wewnętrzne z materiału – czego unikać?

Zanim skoncentrujemy się na tym, jak dbać o rolety wewnętrzne wskażemy, czego NIE powinniśmy robić podczas czyszczenia klasycznych rolet materiałowych wolnowiszących lub w kasecie, takich jak m.in. rolety dzień noc oraz rolety na okna dachowe.

  • Rolety wewnętrzne
  • nie mogą być prane na mokro oraz czyszczone w pralce, ponieważ może prowadzić to do powstania zacieków.
  • Rolety okienne
  • z materiału nie nadają się do prasowania.
  • Tradycyjnych rolet materiałowych nie czyści się ostrymi gąbkami ani poprzez mocne pocieranie.
  • Wykonane z materiału
  • rolety na okna
  • do czyszczenia nie powinny być także ściągane oraz odwijane z rolki nawojowej.

Rolety wewnętrzne materiałowe – sposób czyszczenia

Do czyszczenia wszystkich rodzajów rolet wewnętrznych w każdym przypadku sprawdzi się wilgotna ściereczka z mikrofibry lub miękka gąbka oraz opcjonalnie delikatny detergent. W usuwaniu kurzu posiłkujmy się natomiast odkurzaczem z czystą, specjalną końcówką, ustawionym na niewielką siłę ssania.

Rekomendujemy jednak, aby pierwsze czyszczenie rozpocząć od zapoznania się z rodzajem materiału, z jakiego wykonano roletę oraz zaleceniami producenta. Osoby, które wybierają sklep rolety Katowice zawsze otrzymują stosowne rekomendacje dotyczące sposobu czyszczenia.

Rolety plisowane

Rolety plisowane to rolety okienne, które mogą być prane ręcznie w kąpieli wodnej, w temperaturze maks. 30 stopni, naturalnie po ich wcześniejszym demontażu. Następnie po takim czyszczeniu należy zamontować je na oknie oraz kilkukrotnie rozwinąć i zwinąć, po czym pozostawić zwinięte, aby w ten sposób zachować oryginalny kształt harmonijki. Co jednak ważne, taki sposób pielęgnacji jest rekomendowany przeważnie jako okazjonalny, gdy rolety wewnętrzne pokryją się trudnymi w usunięciu plamami. W pozostałych przypadkach wystarczy regularnie przecierać je wilgotną ściereczką z łagodnym środkiem czyszczącym.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to jedyne rolety wewnętrzne materiałowe, które nadają się do prania w pralce lub czyszczenia chemicznego. Czynność tę należy wykonywać w niskich temperaturach (maks. 30 stopni), na niskich obrotach oraz z użyciem delikatnych trybów. Pierzemy oczywiście sam materiał, bez elementów usztywniających i mechanizmów. Warto mieć jednak na względzie, że zbyt częste pranie tkaniny w taki sposób może doprowadzić do jej blaknięcia. Bogaty wybór rolet rzymskich oferuje sklep rolety Katowice.

Czym czyścić rolety okienne plastikowe?

Rolety na okna wykonane z plastiku to rolety łatwe w pielęgnacji. Plastik jest materiałem odpornym na wilgoć, dlatego też możemy czyścić go mokrą ściereczką, a nawet po demontażu opłukać lamele pod prysznicem. W usuwaniu kurzu podobnie jak przy roletach wewnętrznych materiałowych wykorzystajmy odkurzacz lub specjalną szczotkę. O ile samo tworzywo pozostaje odporne na działanie wody, takich właściwości nie wykazują najczęściej pozostałe elementy tworzące rolety okienne, np. mechanizmy lub sznurki.

Jak pielęgnować rolety wewnętrzne z drewna lub bambusu?

Większą ostrożność powinniśmy natomiast zachować, jeśli posiadamy rolety okienne drewniane lub bambusowe. Podobnie jak rolety wewnętrzne z materiału, rolety na okna składające się z lameli drewnianych lub bambusowych, nie mogą być narażone na działanie wody oraz detergentów. Do ich czyszczenia wykorzystajmy jedynie suchą lub delikatnie wilgotną ściereczkę z mikrofibry. Jeśli chcemy ułatwić sobie tę czynność, wspomóżmy się także specjalnymi szczoteczkami, które pozwalają na szybkie i precyzyjne oczyszczanie cienkich listewek z kurzu. Warto stosować również dedykowane środki do pielęgnacji drewna, dzięki którym nasze rolety wewnętrzne przez dłuższy czas zachowają swój piękny wygląd i dobry stan.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone