artykuły grzewcze

Do wyboru, do koloru. Do pokoju, do łazienki

Ciężko wyobrazić sobie nowoczesne, a jednocześnie funkcjonalne mieszkanie bez elementów grzejnych. To właśnie one gwarantują komfort termiczny w budynku. Oczywiście występują w wielu rozmaitych wariantach, a więc znalezienie opcji najlepszej dla siebie, to tylko kwestia czasu. Wiadomym jest, że design również odgrywa ogromną rolę w przypadku wyeksponowanych konstrukcji.

Krótka historia grzejników

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jaka jest historia elementów grzejnych. Pojawiły się one pod koniec XIX wieku, a za jego twórcę uważany jest Franz San Galli. Urządzenie zostało opatentowane w Niemczech oraz USA. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy kaloryfer zamontowano w Sankt Petersburgu w 1855 roku. W późniejszych czasach rozpoczęto produkcję grzejników czołowych - wyjątkowo popularnych oraz powszechnie spotykanych. Umożliwiały one łatwą konfigurację, a jednocześnie zapewniały wysoką moc grzewczą. Nie można również zapomnieć o modelach płytowych, czy też drabinkowych (powstałych z myślą o łazienkach).

Ewolucja elementów grzejnych

Pierwsze konstrukcje składały się z żeliwnych żeberek. Podobne formy spotykane są w wielu budynkach do dnia dzisiejszego, jednak w dzisiejszych czasach królują grzejniki płytowe. Pojawiły się one w sprzedaży masowej relatywnie późno (w latach 70-tych XX wieku). To właśnie wtedy rozpoczęto produkcję zautomatyzowaną i zwiększono poziom sprzedaży. Współczesne grzejniki zachwycają różnorodnością kształtów. Posiadają one dekoracyjne formy (zarówno poziomie, jak i pionowe), dzięki czemu nie szpecą pomieszczenia. Coraz rzadziej spotyka się modele z ciężkiego żeliwa. Największym zainteresowaniem cieszą się modele stalowe oraz aluminiowe. Zmiany nastąpiły również w kwestii kolorów. Obecnie bez trudu można zakupić produkt biały, czarny, czerwony, czy też chromowany. Wybór jest ogromny!

Rodzaje grzejników

Jak już wspomniano, grzejniki występują w wielu różnych wariantach, dzięki czemu każdy może znaleźć opcję dla siebie. Wyróżnia się m.in.:

  • Grzejniki pokojowe - sporym zainteresowaniem cieszą się modele stalowe, a w szczególności płytowe, profilowane lub z płytą gładką. Atutem jest relatywnie niewielka pojemność, co przekłada się na krótki czas reakcji. Konstrukcje żeliwne wykazują wyższą odporność na korozję. W sprzedaży znajdują się także produkty z aluminium, które prezentują się lekko i minimalistycznie.
  • Grzejniki łazienkowe - zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z konstrukcjami naściennymi, a dokładniej drabinkowymi. Dąży się do zminimalizowania ilości przestrzeni. Oczywiście w sprzedaży znajdują się także grzejniki dekoracyjne łazienkowe, które stanowią integralną część wystroju.
  • Grzejniki kanałowe - ogrzewanie podłogowe stale się rozwija. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą ograniczyć stopień wykorzystania przestrzeni w danym pomieszczeniu. Element grzejny jest niemal niezauważalny.
  • Grzejniki ozdobne - intrygują niebanalnymi formami oraz kolorami. Łatwo dopasować je do charakteru aranżacji.

Grzejniki można podzielić także ze względu na system podłączenia:

  • przyłącze krzyżowe,
  • przyłącze boczne jednostronne,
  • przyłącze podłogowe (dolne).

Jaki grzejnik wybrać?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki grzejnik sprawdzi się najlepiej. Najważniejsze jest to, aby trafnie określić posiadane potrzeby, upodobania, a także możliwości finansowe. Przedsiębiorstwo AG Grzejniki Design posiada bogaty asortyment, gdzie można znaleźć m.in. modele dekoracyjne w atrakcyjnych cenach. Na specjalną uwagę zasługują grzejniki łazienkowe Katowice stanowiące połączenie wysokiej trwałości, niezawodności oraz efektownej stylistyki. Ponadto klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo wykwalifikowanej obsługi.

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone