Mycie samochodu

Czym umyć auto? Wydajne i skuteczne szampony do mycia samochodu

Lubisz swój samochód i dlatego chcesz o niego zadbać jak najlepiej? Słuszna decyzja! Sami uważamy, że auto to coś więcej niż tylko środek transportu. A o pojazd z duszą trzeba się troszczyć. Po pierwsze – mycie. Ręczna myjnia może nie zapewnić efektu, którego oczekujemy, ta automatyczna zaś może zafundować nam rysy czy inne niepożądane uszkodzenia. Zatem jak i czym umyć auto, aby było efektywnie i bezpiecznie? Przede wszystkim ręcznie! Poniżej podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie i jakie produkty wybrać, by spełniły nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.

Jak skutecznie umyć samochód?

Jak najszybciej i najwygodniej umyć samochód? Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa, to oczywiście w myjni samochodowej. Dużą popularnością cieszą się te ręczne, gdzie za kilka złotych można wyszorować swój wóz. Po kolejnych fazach mycia wydaje się, że pojazd jest idealnie umyty. „Na pewno wyschnie i będzie lśnił jak nowy” – pomyślisz. Tymczasem chwilę później auto wcale nie jest tak dokładnie domyte, jak się spodziewałeś. Ręczne myjnie, choć praktyczne i niedrogie, mogą okazać się nie do końca skuteczne.

A co z myjniami automatycznymi? Te są zdecydowanie najbardziej komfortowe – siadasz do samochodu i czekasz, aż zostanie umyty. Wielu właścicieli pojazdów narzeka jednak na fakt, że po wyjeździe z myjni na lakierze zostają rysy albo nawet większe uszkodzenia. Zatem czy rzeczywiście ręczne mycie samochodu jest najlepszym wyborem? Oczywiście, że tak! Nie dość, że jest skuteczne i delikatne dla lakieru, to jeszcze atrakcyjne cenowo. Zresztą ręczne mycie może okazać się nawet swego rodzaju rytuałem. Niektórzy miłośnicy swoich czterech kółek uważają, że może być bardzo… relaksujące.

Od czasu do czasu każdy powinien umyć swój samochód ręcznie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do wielu zakamarków, które na myjni, czy to automatycznej czy bezdotykowej, są niemożliwe do wyczyszczenia. Zresztą ręczne mycie to bardzo dobra okazja, by przyjrzeć się swojemu samochodowi bliżej. Można wówczas zwrócić uwagę na stan lakieru czy karoserii. Być może właśnie dzięki tej czynności będziemy w stanie na czas zareagować na nowe ognisko korozji.

myjnia ręczna

Czym umyć auto?

Zdecydowałeś się na ręczne mycie samochodu? Bardzo słusznie! Teraz pozostaje pytanie: czym umyć auto, by wszystko poszło sprawnie, bezpiecznie i efektywnie? Zdecydowanie nie należy stosować przypadkowych środków. Niemal w każdym sklepie motoryzacyjnym znajdziesz niejeden zestaw do mycia samochodu. Szampony do mycia auta dostępne są w wersji podstawowej lub z dodatkiem wosku, który dodatkowo zabezpiecza lakier. Ich ceny wahają się od 5 do 30 zł, w zależności od marki, formuły czy zawartości dodatkowych składników. Za drobną kwotę można więc nabyć profesjonalny środek do mycia samochodu – stosowanie płynu do naczyń lub innych „zamienników" tego typu zupełnie się nie opłaca, a może nawet przysporzyć problemów, uszkadzając lakier.

Szampony samochodowe zawierają składniki, które zabezpieczają mytą powierzchnię, a wytwarzana podczas mycia piana nie pozostawia smug. Co jednak najważniejsze: szampon skutecznie usuwa brudu, nawet ten największy. Potrafi bowiem dobrze rozmiękczyć zabrudzenie, a wówczas jego usuwanie to już prosta sprawa. Szampony samochodowe zazwyczaj przybierają formę koncentratu, zatem jedna butelka wystarcza nawet na kilkadziesiąt myć. Ich działanie można wzmocnić, na wyjątkowo uporczywe zabrudzenia nakładając inny specjalistyczny środek, na przykład płyn do usuwania pozostałości po owadach.

szampon samochodowy

Mycie samochodu szamponem - krok po kroku

Zanim przystąpisz do procesu mycia samochodu, nie zapominaj o tym, aby oprócz szamponu wyposażyć się jeszcze w dobre akcesoria. By niedługo cieszyć się naprawdę czystym i lśniącym samochodem, wybierz miękkie oraz chłonne gąbki. Najlepiej sprawdzają się te gęste, miękkie lub specjalne z frędzlami. Unikaj twardych, sztywnych oraz porowatych. Nietrudno się domyślić, że używanie takich gąbek może skończyć się dla lakieru Twojego samochodu bardzo źle. 

Pamiętaj też, by dokładnie przeczytać specyfikację danego produktu do mycia. Bardzo istotne jest bowiem zachowanie proporcji po rozcieńczeniu. Gdy nalejesz za dużo koncentratu i piana będzie zbyt gęsta, mycie może okazać się mało skuteczne. I w drugą stronę zadziała to podobnie – zbyt duża ilość wody w stosunku do produktu nie zadowoli nas w procesie mycia, a efekt będzie… mizerny.  

Co będzie potrzebne do mycia? Przygotuj dwa wiaderka oraz dwie wspomniane wcześniej gąbki. W jednym z wiaderek wymieszaj wodę z odpowiednią ilością szamponu (sprawdź proporcje podane na opakowaniu). W drugim wiaderku trzymaj czystą wodę – to właśnie tutaj będziesz płukać gąbkę. Myj auto stopniowo. Szczególnie gdy temperatura jest wysoka, nałożenie szamponu na raz sprawi, że partie myte na początku wyschną. Wówczas preparat będzie bardzo trudny do usunięcia. Aby ułatwić sobie sprawę, zanim zaczniesz myć, namocz daną powierzchnię. Co jakiś czas należy płukać gąbkę w drugim wiaderku – wszystko po to, aby nie mieszać brudnej piany z czystą. To bardzo istotne, gdyż na gąbce mogą zostawać drobinki piasku czy innego brudu, więc jeżeli nie będziesz jej płukać, może porysować lakier. Czy po myciu trzeba osuszyć pojazd? Jeżeli zastosujesz sprawdzone szampony, nie trzeba o tym pamiętać.

Mimo wszystko wolisz myć auto w myjni? Nie ma problemu, pamiętaj jednak, by co jakiś czas jednak oczyścić pojazd ręcznie. Wówczas zrobisz to naprawdę dokładnie. Gdy auto jest już lśniąco czyste, możesz je jeszcze przejrzeć, zwracając uwagę na potencjalne rysy oraz ewentualne zabrudzenia. Możesz teraz nawoskować samochód, by tym samym zabezpieczyć go przed brudem oraz negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Wydajne, skuteczne środki do mycia samochodu, a także woski czy preparaty do polerowania znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: pexels.com

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone