Ogrodzenie działki

Czym najlepiej ogrodzić działkę?

Ogrodzenie działki to istotna kwestia, która powinna być pierwszym krokiem do odpowiedniego zagospodarowania terenu. Brak ogrodzenia pozwala na to, by osoby nieuprawnione dostały się na teren nieruchomości, a dodatkowo ułatwia działanie potencjalnym złodziejom. Ogrodzenie chroni również przed zwierzętami, które mogą niszczyć drzewka owocowe czy ozdobne. Obowiązkowe jest wykonanie ogrodzenia w przypadku rozpoczęcia na działce robót budowlanych.

Ogrodzenie działki tanim kosztem

Osoby poszukujące ekonomicznego rozwiązania, które może mieć tymczasowy charakter, powinni zwrócić uwagę na siatkę leśną. Wystarczą drewniane stemple, by ogrodzić działkę na czas budowy lub kiedy służy ona wyłącznie do celów rekreacyjnych. Jest to rozwiązanie, które wystarczy na kilka lat. Alternatywą jest trwalsze, ale równocześnie droższe ogrodzenie panelowe. Ten prosty typ ogrodzenia działki wymaga metalowych słupków i wykonania podmurówki (może być przygotowana z gotowych elementów). Panele mają uniwersalny charakter i dobrze komponują się z otoczeniem nieruchomości. Betonowe bloczki ogrodzeniowe są skuteczną ochroną przed nieproszonymi gośćmi, a jednocześnie są stosunkowo tanie w wykonaniu.

Ogrodzenia z wyższej półki

Osoby szukające rozwiązań na lata, które mają łączyć w sobie walory estetyczne i użytkowe, zwracają uwagę na ogrodzenia kute, betonowe czy palisadowe. Wymagają one solidnej podmurówki oraz słupków, które mogą powstawać z elementów gotowych, być murowane lub monolityczne. Solidna podmurówka wymaga zwykle fundamentu, a dodatkowym elementem takich ogrodzeń są zbrojenia konstrukcji, dlatego też koszt wykonania ogrodzenia jest wysoki — wystarczy brać pod uwagę koszt robocizny, stali, betonu. Jednocześnie warto podkreślić, że cena ma związek z jakością. Wykonanie takich ogrodzeń wymaga doświadczenia i wiedzy, dlatego też prace warto zlecić wyspecjalizowanej firmie. Niektórzy decydują się na wykonanie tzw. gabionów. Te wytworzone ze stalowego drutu kosze są wypełniane wybranym materiałem — zwykle dekoracyjnym kamieniem, ale również szkłem czy drewnem. Wyglądają wyjątkowo efektownie nawet mimo upływu lat, ale jednocześnie sporo kosztują.

Jakie ogrodzenie wybrać?

Wybór konkretnego typu ogrodzenia zależy od właściciela działki. Kryterium wyboru powinno być przeznaczenie działki, jej aktualne zagospodarowanie oraz zasobność portfela inwestora. Jeśli ogrodzenie ma mieć charakter tymczasowy to nie ma sensu inwestować w drogie rozwiązania — wówczas należy szukać jak najtańszej siatki czy paneli, które i tak za pewien czas zostaną wymienione. Warto podkreślić, że pod uwagę należy brać nie tylko względy ekonomiczne, ale również praktyczne. Nawet jeśli ktoś ma środki na solidne ogrodzenie, może nie sprawdzić się ono na placu budowy, gdzie będą wyjeżdżały ciężkie pojazdy. Mogą one uszkodzić konstrukcję ogrodzenia, która często przeszkadza w manewrowaniu (w końcu drewniany słupek można wyprostować, a kamienny ulegnie uszkodzeniu). Rozsądnym rozwiązaniem jest wykonanie stałego ogrodzenia już po zakończeniu ciężkich prac.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone