Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe do sali konferencyjnej – czy to dobre rozwiązanie?

Odpowiednie systemy grzewcze do sal konferencyjnych to gwarancja komfortu dla uczestników i prowadzących. Wykorzystuje się do tego rozmaite rozwiązania. Jednym z nich są systemy grzewcze podłogowe, cieszące się stale rosnącym zainteresowaniem ze strony właścicieli centrów konferencyjnych, hoteli i innych obiektów, w których organizuje się szkolenia. Czy rzeczywiście taki sposób ogrzewania dużych wnętrz jest wystarczająco wydajny i gwarantuje komfort, a przy tym nie drenuje zbyt mocno budżetu właścicieli obiektu? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Sale konferencyjne – charakterystyka przestrzeni

Sale konferencyjne to najczęściej spore wnętrza, w których w jednym momencie przebywa większa grupa osób – na podwyższeniu (scenie, podium) prelegenci, a w całej reszcie sali – słuchacze.

Niektóre wnętrza są w stanie pomieścić nawet kilkaset osób. Z tego względu wymagają zastosowania wydajnego systemu grzewczego, sprawnej klimatyzacji, a także efektywnej wentylacji, by w przestrzeni panowały odpowiednie warunki, sprzyjające utrzymaniu przez długi czas pełnej koncentracji i skupienia.

W naszym klimacie ogrzewanie jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia. Bez niego trudno korzystać z wnętrz szkoleniowych w okresie jesienno-zimowym. Systemy podłogowe wydają się jedną z ciekawszych opcji.

Ogrzewanie podłogowe do sali konferencyjnej – wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe chętnie stosuje się w różnych przestrzeniach – zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Sprawdza się także w salach konferencyjnych.

Najczęściej występuje w dwóch wariantach. Można się spotkać z rozwiązaniem:

  • wodnym,

  • elektrycznym.

Pierwsze z nich składa się z systemu rurek, w których płynie ciepła woda. Układa się je pod wierzchnią warstwą podłogi, skąd ciepło promieniuje do powierzchni i wnętrza pomieszczenia. Instalację podpina się do przystosowanego do tego pieca albo pompy.

Ogrzewanie elektryczne najczęściej ma formę folii lub maty grzewczej, do ułożenia pod podłogą. Nie potrzebuje dodatkowego osprzętu. Wystarczy tylko podpiąć je do instalacji elektrycznej. Jest to zatem opcja zdecydowanie tańsza w montażu.

A może wykładziny grzewcze?

Oprócz dwóch opisanych powyżej rozwiązań, można zdecydować się na trzecią opcję, czyli ogrzewanie dywanowe, stworzone wręcz z myślą o pomieszczeniach tego typu, w których organizuje się okazjonalnie szkolenia, wystawy lub spotkania towarzyskie.

Ogrzewanie dywanowe nie wymaga skomplikowanych prac montażowych, gdyż wszystkie elementy grzewcze, znajdują się w wykładzinie, wymagającej wyłącznie podpięcia do zasilania. Równocześnie od razu zyskuje się miękkie i eleganckie wykończenie podłogi, sprawdzające się nawet na prestiżowych imprezach.

Największe zalety ogrzewania podłogowego

Dlaczego warto zdecydować się w sali konferencyjnej na ogrzewanie podłogowe? Przede wszystkim to skuteczny sposób na równomierne dogrzanie całego wnętrza. Ogrzewanie tego typu oddaje bowiem ciepło całą powierzchnią podłogi. Nie ma zatem miejsc, w których jest znacznie chłodniej, jak w przypadku systemów grzejnikowych (konwektorowych).

Dodatkowo, przy ogrzewaniu podłogowym zyskuje się rozkład temperatur szczególnie korzystny dla ludzkiego organizmu. Wyższa temperatura utrzymuje się tuż przy podłodze, a nieco chłodniej jest w okolicach głowy. Sprzyja to utrzymaniu przez dłuższy czas koncentracji i skupienia, co w przypadku wykładów i szkoleń ma niebagatelne znaczenie.

Efektywne i ekonomiczne ogrzewanie do sali konferencyjnej – sterowanie systemem grzewczym

Warto również pamiętać o tym, że oprócz samego ogrzewania, warto dobrze przemyśleć metodę sterowania całym rozwiązaniem. Przydają się do tego oczywiście praktyczne termostaty z czujnikami, nieustannie monitorującymi warunki we wnętrzu.

Przydaje się także wykorzystanie harmonogramów grzewczych. W końcu sale wykładowe nie są wykorzystywane przez cały czas. W momencie gdy w sali nie odbywają się żadne spotkania, można ustawić nieco niższą temperaturę, by zoptymalizować wydatki na ogrzewanie w budynku, bez strat na komforcie.

Coraz częściej spotyka się na rynku systemy grzewcze sterowane zdalnie, za pośrednictwem pilota lub aplikacji mobilnej, co dodatkowo zwiększa wygodę zarządzania warunkami termicznymi w każdym wnętrzu.

Idealne ogrzewanie do sali konferencyjnej – praktyczne i skuteczne rozwiązania podłogowe

Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się w salach wykładowych i konferencyjnych, zapewniając wygodę dla wszystkich uczestników takiego spotkania. Oprócz standardowych rozwiązań, warto również rozważyć systemy dywanowe – praktyczne, proste w montażu i demontażu. Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu produktów, każdy jest w stanie zagwarantować pełen komfort cieplny w każdej, nawet największej sali.

***

Szukasz informacji na temat praktycznych systemów grzewczych? Wejdź na stronę: https://econovli.pl, pełną porad i wskazówek od doświadczonych ekspertów.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone