Elewacja z piaskowca

Elewacja domu - a czemu nie z piaskowca?

Elewacja budynku to tzw. jego lico – najbardziej widoczna z zewnątrz część. Nic więc dziwnego, że staramy się, aby prezentowała się ona jak najlepiej. Dawniej elewacji budynku poświęcano wiele czasu i uwagi. Do ozdabiania elewacji kamienic, willi czy dworków wynajmowano znamienitych artystów i majstrów, hołdując zasadzie: im zdobniejsza elewacja, tym bogatsi mieszkańcy. Dziś elewacji domów nikt nie pokrywa sztukaterią. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie ma ona znaczenia. Wybierając jej materiał kolor i formę, również największą uwagę zwracamy na estetykę. Tak samo ważna, jak ona jest możliwość zabezpieczenia fasady nieruchomości. Co zrobić, aby elewacja była zarówno reprezentacyjna, jak i w 100% pełniła formę ochronną budynku?

Z czego może być wykonana elewacja domu?

Elewacja budynku, czyli jego zewnętrzne ściany to ważny element całej konstrukcji nieruchomości. Tworzą one wizytówkę budynku, a także chronią jego wnętrze. Materiał, którym będą pokryte zewnętrzne ściany, powinien służyć przez lata – być wytrzymały i solidny, a przy tym prezentować się jak najlepiej. Na szczęście współczesne budownictwo proponuje nam wiele materiałów na elewacje spełniających te kryteria. Każdy z surowców może pochwalić się inną estetyką, a także innym zestawem zalet i wad. Warto o tym pamiętać dokonując wyboru. Dobrze jest też przy wyborze kierować się własnym gustem i praktycznością, niekoniecznie szybko mijającą modą. Jakie rozwiązania można więc zastosować na elewacji nieruchomości mieszkalnej?

  1. Płytki elewacyjne, jeszcze do niedawna stanowiły najpopularniejszy sposób wykończenia zewnętrznych ścian budynku. W ostatnich latach jednak ustąpiły pola innym materiałom, nadal jednak są dobrym sposobem wykończenia elewacji. Obecnie dostępne są w nowszym designie, wykonywane z kamienia naturalnego, silikatów czy żywic elastycznych. Ich największe zalety to elegancja i trwałość, a także mrozoodporność i szeroka paleta kolorystyczna.
  2. Beton architektoniczny materiał ten wszedł na „salony” zaledwie kilka lat temu. Idealnie wpisuję się w chłodną i surową stylistykę. Może być wykorzystany jako okładzina ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Płyty, którymi okłada się zewnętrzne ściany budynków, są zabezpieczone przed mrozem i promieniowaniem UV, a także działaniem innych warunków atmosferycznych. Dzięki temu na długie lata zachowują doskonałe parametry techniczne oraz swój pierwotny wygląd.
  3. Cegła to najbardziej elegancki i klasyczny materiał na elewacje budynku. Moda na cegłę nigdy nie przemija. Najpopularniejsza jest ta w odcieniu rdzawym, jednak w sklepach budowlanych dostępna jest też cegła elewacyjna biała, szara czy brązowa. Szukając solidności, warto postawić na cegłę klinkierową. Alternatywną dla nich są licówki - tańsze, ale o gorszych parametrach technicznych.
  4. Drewno, szlachetne i ponadczasowe drewno wciąż zachwyca. Często leczone jest z innymi materiałami np. betonem architektonicznym, może też występować solo. Elewacje drewniane wykonuje się głównie ze specjalnych desek wyposażonych w pióro i wpust, które podzielają na ocieplenie budynku. Alternatywą dla standardowego drewna będzie gniot drewniany. Jest to oryginalny materiał wpisujący się w styl nowoczesny. Dostępny jest w wielu kolorach i może pochwalić się długą żywotnością, która sięga do 100 lat.
  5. Blacha jako materiał elewacyjny wykorzystywana jest od niedawna, ale już można powiedzieć, że sprawdza się doskonale. Zewnętrzne ściany pokryte mogą być blachą tytanowo cynkową, stalową lub miedzianą. Blachę najczęściej łączy się z betonem lub drewnem.
  6. Tapeta jest to ekstrawaganckie, a przez to rzadko stosowane rozwiązanie, jednak niezwykle stylowe. Tapety na elewacje drukowane są na zamówienie w dowolnym wzorze.  Estetycznie wyglądają połączone z drewnem, kamieniem, cegłą czy piaskowcem. Warto podkreślić, że tapety na elewacje znacznie różnią się od tych tradycyjnych. Przy ich produkcji stosuje się tzw. technologie out system, dzięki czemu przez wiele lat zachowują dobry wygląd i nasycenie kolorystycznie, a także nie reagują na zmiany temperatur.
  7. Piaskowiec pozwala uzyskać ciekawą elewację. Elegancki i luksusowy może być położony na wszystkich ścianach zewnętrznych lub tylko na ich części, łącząc się z innym materiałem wykończeniowym.

Zalety elewacji wykonanych z piaskowca

Piaskowce to coraz częściej wybierany materiał elewacyjny, warto więc bliżej przyjrzeć się jego zaletom. Do wykonywania elewacji wykrywany jest jedynie najlepszy kamień ozdobny, co przekłada się na jej wysoką estetykę. Płytki z piaskowca mimo swojej prostoty każdemu budynkowi dodaje nietuzinkowości i oryginalności, a także pasuje do każdej stylistyki. Materiałem tym można więc pokryć domy utrzymane w dworkowym stylu, ale też nowoczesne bungalowy. Nie można też zapominać o praktyczności tego kamienia. Trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych będzie doskonale chronić ściany zewnętrzne nieruchomości przez wiele lat.  

O czym pamiętać, decydując się na elewacje z piaskowca?

Wykonanie elewacji z piaskowca nie jest trudniejsze niż z innych materiałów, wymaga jednak pomocy kamieniarza. Marząc więc o ścianach z tego kamienia, warto już na początku budowy domu poszukać dobrego i solidnego wykonawcy, a także dostarczyciela kamienia. Warto pamiętać, że piaskowiec piaskowce nierówny. Najlepiej sięgać po ten ze sprawdzonego źródła i o dobrych parametrach i przystosowany do układania na zewnętrznych ścianach budynku. Aby kamień nie chłoną wilgoci i brudu, dobrze jest zdecydować się na zaimpregnowanie specjalnymi środkami. Dzięki temu przez lata będzie on zachowywał swój piękny wygląd oraz wszystkie funkcjonalności. Wskazane jest również, aby elewacje z piaskowca zaplanować już na wczesnym etapie budowy, a nawet w projekcie nieruchomości Dzięki temu ściany domu od razu będzie można wykonać z pustaków keramzytowych niewymagających dodatkowego ocieplenia. Mocowanie dużych płyt piaskowca do styropianu czy wełny może być trudne.

Doskonałe materiały na elewacje z piaskowca oferuje firma http://piasmar.com/.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone