budowa hal sportowych

Budowa hal sportowych – czym się charakteryzuje?

Budowa hal sportowych musi przebiegać nie tylko z wymogami określonymi przez klienta, ale też zgodnie z rozwiązaniami w danej dyscyplinie sportu. Co warto wiedzieć na ten temat?

  1. Budowa hal sportowych pneumatycznych
  2. Budowa hal łukowych

Konstrukcja obiektów sportowych powinna być nie tylko zgodna z zasadami obowiązującymi w danej dyscyplinie, ale też musi uwzględniać indywidualne potrzeby. Hale sportowe muszą się składać z komponentów, które zapewnią odpowiednie warunki, przestrzeń oraz bezpieczeństwo zawodników. Wyróżniamy hale pneumatyczne oraz hale łukowe. Czym się one charakteryzują?

Budowa hal sportowych pneumatycznych

Sportowe hale pneumatyczne to klasyczne obiekty sportowe, które wykorzystują sieć lin stalowych. Było one znane już w latach 60 XX wieku, jednak obecnie budowa hal sportowych pneumatycznych uzupełnia tradycyjne projekty o nowoczesne rozwiązania. Tego typu otwarte obiekty sportowe otwarte są przez 12 miesięcy w roku. Hale pneumatyczne możemy podzielić na linowe i bezlinkowe-dwupowłokowe. 

  • Hala linowa składa się z sieci lin stalowych, systemu trzech powłok, drzwi, oświetlenia, systemu kotwienia oraz nadmuchu i ogrzewania hali. Konstrukcję hali podtrzymuje niskie podciśnienie wewnątrz, a 3 powłoki dociskane są do sieci z lin stalowych, która przymocowana jest do gruntu za pomocą systemu kotwienia. Konstrukcja jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, a system grzewczy może być zasilany olejem opałowym, gazem lub gorącą wodą. Pompowane powietrze może być zimne lub ciepłe.
  • Hala bezlinkowa-dwupowłokowa składa się z systemu dwóch powłok, pomiędzy które wdmuchiwane jest powietrze. Konstrukcja uwzględnia też drzwi, system kotwienia oraz oświetlenia, nadmuch i ogrzewanie hali. Konstrukcję podtrzymuje niskie podciśnienie wewnątrz, a zakotwiona jest ona do gruntu za pomocą systemu rurek i kotew gruntowych. Tak jak w przypadku hal linowych konstrukcja jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, a systemy grzewcze mogą być zasilane olejem opałowym, gazem lub gorącą wodą.

Budowa hal łukowych

Hale łukowe idealnie nadają się do trenowania tenisa czy też piłki nożnej. Budowa hal łukowych odbywa się z wykorzystaniem przykrycia membranowego lub nadmuchiwanej powłoki. Konstrukcja hali łukowej oparta jest na bazie szkieletu z drewna klejonego oraz aluminium lub stali. Jako produkt modułowy przeznaczona jest ona do zadaszenia kortów tenisowych, boisk piłki nożnej czy boisk wielofunkcyjnych. Jest to idealne rozwiązanie na salę gimnastyczną przy szkole, ponieważ konstrukcję można łatwo zamontować w wyznaczonym miejscu. Tenisowa hala łukowa z przykryciem membranowym wykonywana jest w systemie podwójnej powłoki z poduszką powietrzną pomiędzy powłokami, a podwójna warstwa PCV dobrze izoluje w warunkach zimowych i letnich. Poduszka powietrzna sprawia, że powłoki są dobrze napięte i nie łopoczą na wietrze. System nadmuchu powłok utrzymuje ciśnienie powietrza pomiędzy powłokami tworząc poduszkę powietrzną.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone