umowa o zakazie konkurencji

Zakaz konkurencji – czym się charakteryzuje?

Umowy z kontrahentami, niezależnie, między jakimi podmiotami są zawierane, często zawierają zapisy o zakazie konkurencji. Niektóre z nich mówią o tym, że nie możemy prowadzić konkretnych działań w trakcie trwania umowy, jakiś czas po jej wygaśnięciu, a nawet na rzecz innych kontrahentów (mimo że współpraca z nimi została rozpoczęta wcześniej). Jak czytać zapisy o zakazie konkurencji i jak chronić swoje interesy?

Podmioty konkurencyjna i działalność konkurencyjna

W zapisach umowy między kontrahentami często pojawia się punkt o zakazie współpracy z podmiotami konkurencyjnymi. Warto go doprecyzować, aby jasno wynikało, z jakimi firmami nie możemy współpracować w określonym czasie. Mogą to być np. firmy, które prowadzą internetowy sklep budowlany – jeśli w umowie jest zapis o zakazie współpracy z podmiotami konkurencyjnymi, to sklep A, z którym współpracujemy, będzie konkurencją dla sklepu B, który na przykład złożył nam prośbę o ofertę i odwrotnie. Doprecyzowanie kwestii działalności konkurencyjnej (sytuacja, gdy my chcemy otworzyć internetowy sklep budowlany) i podmiotów konkurencyjnych, pozwoli na uniknięcie skutków prawnych naruszenia warunków umowy.

Zakaz konkurencji i czas jego trwania 

Zakaz konkurencji może obowiązywać podczas trwania umowy, ale często zdarza się, że kontrahent zastrzega sobie prawo do niego również po zakończeniu współpracy. Często jest to okres 3, 6 czy 12 miesięcy. Jest to dla nas niekorzystny zapis, gdyż po rozwiązaniu umowy, nie możemy świadczyć usług podmiotowi konkurencyjnemu (wspomnianemu wcześniej internetowemu sklepowi budowlanemu B), przez co nie zarabiamy. W naszym interesie jest negocjacja tego punktu i możliwe skrócenie do minimum zakazu po zakończeniu współpracy.

Złamanie zakazu konkurencji a kara umowna

Kara umowna to „obowiązkowy” punkt w umowach w miejscu o zakazie konkurencji. Często są to wysokie kwoty, zwłaszcza, jeśli podpisujemy umowę z dużym kontrahentem – wszystko oczywiście zależy od charakteru współpracy i typu usług. W naszym interesie leży, aby ewentualna kara była jak najniższa, ale to nie wszystko. Istotne jest również to, aby obowiązek zapłaty kary następował nie w momencie złamania zakazu konkurencji, ale w momencie, kiedy klient się o tym dowie – czas między jednym a drugim może się różnić.

Zakaz konkurencji – podsumowanie

Zakaz konkurencji to jeden z istotnych punktów w umowie, któremu warto się przyjrzeć przed podpisaniem. To, na co powinieneś zwrócić uwagę, to kto będzie podmiotem konkurencyjnym i czym jest działalność konkurencyjna, jak długo zakaz konkurencji obowiązuje (jeśli też po wygaśnięciu umowy, negocjuj ten czas) oraz jaka jest wysokość kary za ewentualne złamanie zakazu. Również umowy, które Ty przedstawiasz swoim kontrahentom powinny zawierać jasno sprecyzowane zapisy odnośnie zakazu konkurencji – powinieneś chronić swoich interesów. Umowę możesz przygotować samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów lub ich porad https://kancelaria-pertek.pl/blog/.

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone