Księga przychodów i rozchodów

Wszystko, co warto wiedzieć o Księdze Przychodów i Rozchodów

Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą oraz spółki cywilne zobowiązane są do prowadzenia tak zwanej księgi przychodów i rozchodów. Czym tak naprawdę jest ta księga i jak właściwie ją prowadzić?

Księga przychodów i rozchodów - czym jest?

Wyżej wymieniona księga przychodów i rozchodów jest jednym z najprostszych rodzajów ewidencji. jest on wykorzystywany w uproszczonej księgowości. Co tak naprawdę księguje się w tej księdze? Otóż:

  • znajdują się tam wszelkie przychody, które pochodzą z różnych sprzedaży czy innych źródeł,
  • księguje się tam wszystkie zakupy towarów i materiałów handlowych,
  • zawiera się tam wydatki, takie jak na przykład wynagrodzenia.
  • od 2016 roku, a dokładniej od kwietnia powinny znajdować się tam informacje, dotyczące kosztów przychodów i rozchodów.

Jeśli chodzi o to, kto ma obowiązek prowadzenia tej książki, to sprawa jest dość prosta. Otóż te obowiązek dotyczy przede wszystkim osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych czy partnerskich. W przypadku tych spółek musi zostać spełniony jeden warunek, a mianowicie przychody netto nie mogą przekraczać 1.200.000 euro, oczywiście po przeliczeniu na złotówki.

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Samo prowadzenie tej księgi jest bardzo proste. Warto w tej kwestii przede wszystkim zachować regularność wpisów. Wszelkich notatek należy dokonywać na bieżąco,najlepiej po każdym dniu roboczym. Obecnie sam podatnik nie musi wypełniać takiej księgi. Istniej bowiem biura rachunkowe, które po uiszczeniu odpowiedniej opłaty zajmują się profesjonalnym wypełnianiem ksiąg przychodów i rozchodów. Samo założenie księgi powinno mieć miejsce 1 stycznia danego roku podatkowego bądź w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Sama księga przychodów i rozchodów powinna być przechowywana w miejscu prowadzenia działalności oraz w biurze rachunkowym. Przede wszystkim ważne jest to, aby księga była prowadzona rzetelnie i nie było w niej dużo pomyłek. Dlatego warto jest zdecydować się na skorzystanie z usług biura rachunkowego i zaoszczędzić sobie tym samym cenny czas.

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest bardzo pomocnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Umożliwia to jasne spojrzenie na obraz wydatków i zysków firmy. Warto jest zatem dokładnie prowadzić tę księgę. W razie jakichkolwiek problemów lepiej jest zostawić to zadania specjalistom, którzy bezbłędnie wypełnią dokumenty. Oczywiście należy nastawić się na określoną opłatę, jednak nie jest ona tak wysoka jakby się mogło wydawać.

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone