Umowa wynajmu domu jednorodzinnego – jak ją zawrzeć?
Wynajem domu jednorodzinnego powinien być potwierdzony odpowiednią umową. Jak zawrzeć umowę najmu domu? Na co zwrócić wtedy swoją uwagę?
Co powinna zawierać umowa wynajmu domu?
W celu zawarcia umowy najmu domu jednorodzinnego pomiędzy najemcą a wynajmującym stosowana jest umowa w formie pisemnej.
Pod względem swojej formy umowa wynajmu domu jednorodzinnego jest analogiczna do umowy najmu mieszkania, dlatego też musi ona zawierać poniższe informacje:
- Dane o stronach umowy – wynajmującym oraz najemcy,
- Opis przedmiotu umowy, czyli domu – jego lokalizacja, metraż, wyposażenie,
- Koszty najmu – czynsz, kaucja, dodatkowe opłaty,
- Termin oraz sposób wnoszenia opłat wynajmującemu,
- Czas obowiązywania umowy oraz termin wydania domu,
- Oświadczenie, że najemca zapoznał się ze stanem domu,
- Inne uzgodnienia między stronami,
- Podpisy stron.
Wzór umowy najmu domu jednorodzinnego
Aby łatwiej podpisać umowę wynajmu domu jednorodzinnego, warto wykorzystać gotowe wzory umów tego typu. Zawierają one już wszystkie najważniejsze informacje i wystarczy tylko je wypełnić.
Wzór umowy najmu domu jednorodzinnego można pobrać z https://porady.prawne.online/produkt/wzor-umowy-najmu-domu-jednorodzinnego/.
Gdy umowa ma zawierać niestandardowe zapisy, w takim przypadku można również zwrócić się do prawnika, który przygotuje ją na zamówienie.
O czym pamiętać przy zawieraniu umowy wynajmu domu?
Zawierając umowę najmu domu, warto pamiętać o kilku istotnych sprawach. Na co zwórcić uwagę przy wynajmie domu?
Przede wszystkim warto zobaczyć, jaka jest forma umowy najmu. Dzisiaj coraz częściej stosuje się umowę najmu okazjonalnego, która od najemcy wymaga dodatkowych oświadczeń. Dotyczą one dobrowolnego poddania się eksmisji oraz wskazania lokalu mieszkalnego, do którego najemca może się po niej udać.
Warto też sprawdzić, czy umowa precyzuje kwestie związane z wyposażeniem domu. Powinna ona opisywać je dokładnie. Może być ona też uzupełniona o dokumentację w formie zdjęć.
Właściciel nieruchomości, który ją wynajmuje, powinien również zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego i opłacać podatki.