Udział własny w szkodzie

Udział własny w szkodzie – tak czy nie?

Wybierając AC samochodu, wielu kierowców zwraca uwagę przede wszystkim na wysokość składki. Jeśli jest za zbyt duża, za wszelką cenę próbują ją obniżyć. Nie zważają przy tym na ewentualne konsekwencje.

Warto mieć świadomość, że wybierając ubezpieczenie AC, kalkulator nie zawsze wskaże informację o tym, że ubezpieczyciel wymaga udziału własnego w szkodzie. Dlatego tak ważne jest, by zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia).

Udział własny pozwala obniżyć składkę
Wybierając ubezpieczenie AC, kalkulator pozwala dość szybko oszacować wysokość składki. Dla wielu kierowców jest ona jednak za wysoka, więc ubezpieczyciele proponują wykupienie polisy z udziałem własnym w szkodzie. W ten sposób można znacznie zredukować koszty ubezpieczenia.

Jednak to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy kierowca jest świadomy istoty funkcjonowania udziału własnego. Jego konsekwencją jest obniżenie wysokości składki o dany procent przy jednoczesnym zmniejszeniu wypłacanego świadczenia w razie uszkodzenia auta.

Udział własny zmniejsza wysokość wypłacanego świadczenia
Z jednej strony udział własny to dość prosty i skuteczny sposób na obniżenie wysokości składki – nawet o 20%-30%. Warto jednak pamiętać o drugiej stronie – im wyższy udział własny, tym mniejsze będzie świadczenie odszkodowawcze, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu.

Udział własny jest kwotą, o którą pomniejszane jest wypłacane przez firmę ubezpieczeniową odszkodowanie.

Ubezpieczenie z udziałem własnym – tylko odpowiedzialnie
Wybierając ubezpieczenie z wysokim udziałem własnym, należy dokonać tego bardzo odpowiedzialnie. Koniecznością jest przeanalizowanie wszystkich plusów i minusów w odniesieniu do konkretnego przypadku. Należy precyzyjnie przeanalizować konkurencyjne oferty, ponieważ niska składka AC u ubezpieczyciela X może wynikać z dużego udziału własnego, zaś ubezpieczyciel Y proponuje polisę bez żadnych „haczyków”.

Kiedy więc zdecydować się na ubezpieczenie z udziałem własnym? Jeśli jesteś dobrym kierowcą, który jeździ bardzo ostrożnie i zwraca uwagę na wszystkich uczestników ruchu, a ponadto posiadasz samochód nie będący łakomym kąskiem dla złodziei, taka polisa może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Ryzyko uszkodzenia pojazdu jest mniejsze, a to oznacza mniejsze prawdopodobieństwo potrącenia przez ubezpieczyciela ewentualnego odszkodowania.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone