Tarcza antyktyzysowa

Tarcza antykryzysowa – z czego mogą skorzystać przedsiębiorcy?

Koronawirus uderzył nie tylko w zdrowie ludzi, ale także w ich portfele. Epidemię szczególnie mocno odczuli przedsiębiorcy, których przychody bardzo spadły lub wręcz wcale nie mogli prowadzić działalności. Właśnie dlatego pojawiły się przepisy, które mają dla przedsiębiorców być pomocną ręką. Są one ujęte w tzw. tarczy antykryzysowej. Z czego można skorzystać?

Zwolnienie z ZUSu

Tarcza antykryzysowa umożliwia skorzystanie z trzy miesięcznego zwolnienia z płacenia składek ZUS. Co ważne, będą one uznane za opłacone pomimo, że przedsiębiorca w rzeczywistości ich nie zapłaci. Ze zwolnienia mogą skorzystać samozatrudnieni oraz przedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób. Oczywiście muszą oni też spełniać dodatkowe wymogi takie jak niezaleganie ze składkami we wcześniejszym okresie. Przychód z działalności firmy w pierwszym miesiącu, za jaki składany jest wniosek o zwolnienie, nie przekroczył kwoty 15 681,00 zł.

Postojowe

Może ono uratować finanse samozatrudnionych. Mogą się o niego ubiegać osoby, których przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 15 681 zł. Ponadto, przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Żeby je otrzymać należy też wykazać, że spadek przychodów jest wynikiem epidemii.

Dofinansowanie

Możliwe jest też zdobycie dofinansowania dla działalności gospodarczej. Jego wysokość uzależniona jest od wysokości straty odnotowanej przez przedsiębiorstwo.

Dopłaty do wynagrodzenia pracowników

Przedsiębiorca może też ubiegać się o dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Mogą się o nie ubiegać firmy, w których nastąpił spadek obrotów oraz takie, które nie mają żadnych zaległości w płatnościach - podatków, składek na ubezpieczenie itd.

Rozliczenie straty z tego roku w przyszłym roku

Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć straty poniesione w 2020 roku od dochodu z działalności, który został uzyskany w 2019 r. Dotyczy to płatników podatku PIT i CIT. Po prostu dokonuje się korekty podatku.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone