Self-publishing

Self-publishing w pigułce

Dużo początkujących pisarzy ma wiele problemów z wydaniem swojej książki - ciężko im znaleźć odpowiedniego wydawcę bądź spotykają się z rygorystycznymi umowami prawnymi. W związku z tym coraz to więcej osób decyduje się na samodzielne wydanie książki - jest to określane pojęciem self-publishing.

Wtedy autor nie ma potrzeby zgłaszania się do wydawnictwa, ponieważ sam staje się swoim wydawcą. Self-publishing często kojarzy się z niezależnymi pisarzami - nic bardziej mylnego. W niniejszym tekście podpowiadamy, jak samodzielnie wydać książkę i kto powinien się zdecydować na takie rozwiązanie. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Jak samemu wydać książkę, czyli self-publishing

Kiedy autor napisze książkę, niezależnie od tego czy jest to powieść fabularna, poradnik, tomik wierszy czy literatura faktu, może zdecydować się na self-publishing. W taki sposób najczęściej są wydawane e-booki. Dlaczego? Ponieważ jest to niezwykle tania i wygodna opcja, w związku z tym że w Polsce jest dostęp do dużej bazy darmowej dystrybucji. Polega to na tym, że dystrybutor nie wymaga zapłaty za start, jednakże pobiera dla siebie prowizję, a także rozlicza autora - dzięki temu wszystko jest zgodne z prawem. Jeżeli zaś chodzi o korektę czy konwersję do e-booka to jest to całkiem proste i niedrogie, jeżeli ktoś zleci to komuś z zewnątrz.

Chcąc wydać książkę, można korzystać z darmowych programów i tam skonwertować ją do profesjonalnego e-booka. Nie jest to skomplikowane. Ponadto, autorzy bardzo często korzystają z usługi druk na żądanie bądź normalnego druku. W dzisiejszych czasach w sposób profesjonalny drukuje się egzemplarze pojedynczo. Niektóre platformy oferują także rozsyłanie sprzedanych prac, ale w Polsce jeszcze nie jest to możliwe. Jednakże możliwe jest zlecenie druku małych nakładów, które potem można na własną rękę sprzedawać. 

Dla kogo self-publishing jest idealnym rozwiązaniem?

Self-publishing jest bardzo dobrą opcją przede wszystkim dla osób piszących powieści i opowiadania, które ciężko wydać przez wydawnictwa. Bardzo często opublikowanie takiej twórczości może sprawić, że autor stanie się popularny i ktoś go doceni. Jest to także dobry pomysł dla osób, które lubią dzielić się wiedzą np. na swoim blogu i chcieliby w ramach bloga móc zarabiać na książkach czy e-bookach. Wydawnictwa rzadko kiedy interesują się poradnikami praktycznymi, zatem warto samodzielnie wydać swoją twórczość, aby dzielić się swoją wiedzą z innymi i jednocześnie zarabiać. Ponadto, self-publishing jest idealny dla artystów, którzy mają w zamiarze wydawać albumy bądź zdjęcia ze swoimi pracami oraz dla tych, którzy piszą poezję i chcą ją wydać w formie tomików. Jak widać, self-publishing to rozwiązanie warte uwagi i każdy może się na nie zdecydować. Nawet osoby, które posiadają firmy, duże bądź małe i chciałyby mieć dodatkowe źródło zarabiania. Przykładowo, producent ekologicznej żywności może napisać poradnik o tym, dlaczego warto ją spożywać i jaki ma wpływ na zdrowie. A co z właścicielem firmy prowadzącej biuro nieruchomości? Taka osoba również może podzielić się swoją wiedzą ze światem - wiele młodych osób chce założyć własną działalność gospodarczą w takiej tematyce, a nie wie, jak się za to zabrać. Przykładów można wymieniać wiele. Samodzielne wydanie książki, zwane self-publishing, jest tak naprawdę dobre dla każdego, kto ma ochotę opublikować swoją twórczość i zyskać uznanie bądź podzielić się czymś ze światem, a jednocześnie na tym zarobić. A prawda jest taka, że każdy z nas ma coś do przekazania.

 Autor:
Artykuł został przygotowany przez Drukarnia Ksero A0 specjalizującą się w druku wielkoformatowym.

 

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone