praca zdalna

Praca zdalna - wady i zalety

Praca zdalna to rozwiązanie, które wprowadziła znaczna część pracodawców w obliczu szalejącej pandemii. Gospodarka musi wrócić do normalności, stąd praca zdalna umożliwia realizację obowiązków w normalnym trybie. Aby obowiązki przenieść z biura do domu konieczna jest spora motywacja i dużo samodyscypliny. Warunki domowe nie sprzyjają bowiem efektywności w wykonywaniu obowiązków wynikających z pracy.

Home office - dla kogo?

Praca w domu to doskonałe rozwiązanie dla ludzi dobrze zorganizowanych. Osoby, które lubią współpracę w grupie mogą odczuwać pewien dyskomfort i brak motywacji. Zdalne wykonywanie poleceń służbowych jest jednak zarezerwowane dla niektórych grup zawodowych. Nie wszystkie bowiem zadania można wykonywać na odległość.

Praca zdalna to doskonałe rozwiązanie m.in. dla grafików komputerowych, programistów czy copywriterów. Wystarczy łącze internetowe, laptop i w niektórych przypadkach telefon służbowy.

Wady pracy zdalnej

Brak towarzystwa to główna wada pracy zdalnej. Osoby przyzwyczajone do odmiennego środowiska pracy mogą odczuwać dyskomfort. Czasem poważnym problemem staje się brak motywacji i siły twórczej. Ponadto pojawia się dużo rozpraszających elementów. Szczególnie, jeśli w domu są dzieci. Problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego sprawia, że czasem trudno wykonywać obowiązki zawodowe w sposób zdalny. Praca taka wymaga odpowiedniej organizacji. Konieczne jest stworzenie sobie dogodnego miejsca pracy. Dobrze, jeśli w pomieszczeniu znajdzie się biurko, które znacznie ułatwi pracę.

Sami zainteresowani wskazują, że w domu trudno o motywację. Pracuje się trudniej i często nie można dokończyć rozpoczętych projektów. Dlatego konieczne jest duża dawka samozaparcia.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna ma również mnóstwo zalet. Daje poczucie wolności i niezależności. Swoboda działania i brak osoby kontrolującej na co dzień daje spory komfort psychiczny. Pracę zdalną można wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi. Można więc łączyć przyjemne z pożytecznym i pracować podróżując po świecie. Praca zdalna oszczędza nie tylko cenny czas, ale i finanse. Dojazd do pracy zajmuje mnóstwo czasu i oczywiście wiąże się z kosztami. Taki sposób wykonywania obowiązków służbowych gwarantuje więc więcej czasu dla bliskich. To również doskonałe rozwiązanie w przypadku choroby, czy tak jak obecnie w przypadku obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone