Praca dla emeryta

Praca dla seniorów – jaka? Gdzie szukać ofert?

Po osiągnięciu wieku emerytalnego można dalej pracować. To pracownik decyduje, kiedy zakończyć aktywność zawodową.

Warto wiedzieć, jak przygotować się do zatrudnienia na emeryturze. Gdzie szukać nowej pracy w dojrzałym wieku? Co wybrać?

Jak można dorobić na emeryturze?

Emeryt szuka pracy – to współcześnie bardzo częsta sytuacja. Co na nią wpływa? Bywa, że głównym powodem poszukiwania zatrudnienia jest chęć poprawy własnej sytuacji finansowej – dość niskie świadczenie emerytalne. Znaczna część seniorów chce jednak jak najdłużej pozostać osobami aktywnymi zawodowo, bo praca nadaje ich życiu rytm, nie pozwala na bierność.

Co więcej, rynek pracy w Polsce coraz bardziej otwiera się na potrzeby starszych pracowników. Osoby, które obecnie przechodzą na emeryturę, należą do pokolenia cechującego się lojalnością wobec pracodawcy, zaangażowaniem w pracę. Młodsi ludzie przywykli do dużej mobilności na rynku pracy. Osoby z pokolenia Z, a nawet millenialsi w większości nie wyobrażają sobie, by przepracować całe życie w jednej firmie, co przed laty nie było niczym niezwykłym. Praca dla emeryta może być świetną okazją, by sprawdzić się w nowej roli, dzielić się zdobytym doświadczeniem.

Z drugiej strony proces starzenia się społeczeństwa niejako wymusza zmianę sposobu myślenia pracodawców. Diversity & Inclusion – czyli strategia zarządzania zasobami ludzkimi oparta o różnorodność i zaangażowanie – zdobywa coraz większą popularność. Możliwość wymiany wiedzy, wzajemnego inspirowania się między pokoleniami, może być dla pracodawcy bardzo cenna. W dużych korporacjach pojawiają się oferty pracy kierowane głównie np. do pracowników 50+. Wybór jest naprawdę spory i nie ma przeszkód, aby praca dla seniorów była ich wymarzonym zajęciem. Co można robić? W zasadzie wszystko zależy od nas samych.

Etat i praca w pełnym wymiarze, a może zlecenia i dorabianie w wybrane dni w ramach pracy dla emeryta w domu bądź w siedzibie firmy. Przeglądając ogłoszenia, znajdziemy też wiele propozycji zajęć dorywczych i pracy online. Aktywność zawodowa nie powinna być bardzo obciążająca psychicznie i fizycznie. Warto przemyśleć, co możemy oraz chcielibyśmy robić i pod tym kątem przejrzeć ogłoszenia o pracę.

Kolejna ważna kwestia to: jakie są limity dorabiania na emeryturze. I tu dobra informacja dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny – w ich przypadku nie ma takich ograniczeń. Przypomnijmy, że wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ograniczeń powinien natomiast pilnować aktywny senior na wcześniejszej emeryturze. Świadczenie to zostanie bowiem zmniejszone, jeśli przychód brutto przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (ogłoszonego przez GUS). Po przekroczeniu 130% świadczenie zostaje zawieszone.

Lekka praca dla emeryta – jak znaleźć ogłoszenie?

Po oferty pracy warto zajrzeć na strony internetowe poświęcone tematyce zatrudnienia, czyli portale rekrutacyjne. Aby oszczędzić czas i mieć pewność, że nasze dane przesyłane do pracodawców są bezpieczne, załóżmy konto na sprawdzonym i znanym portalu pracy. Jednym z dobrych przykładów takich serwisów jest praca.pl. To strona, na której codziennie publikowane są nowe oferty, w tym dotyczące pracy dla osób 60+.  Jak szukać zatrudnienia? Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki ofert na praca.pl. Można wybrać miasto bądź region, przeglądać propozycje pracy na danym stanowisku (po wpisaniu go w wyszukiwarkę) bądź sprawdzić ogłoszenia w całym obszarze zawodowym. To bardzo proste!

Co zyskamy dzięki założeniu konta? Przede wszystkim możliwość uzupełnienia danych w profilu kandydata i aplikowania z dowolnego urządzenia. Nie będzie też problemu z przygotowaniem CV. W bardzo prosty sposób, korzystając z kreatora CV, stworzyć profesjonalny życiorys. Wystarczy uzupełnić poszczególne rubryki. Nie musimy się martwić, że plik będzie nieczytelny czy niezgodny ze standardami pracodawców. Dla osób ceniących sobie wygodę strona ma jeszcze jedną funkcję. Możemy ustawić powiadomienia o interesujących nas ofertach na dane stanowisko i otrzymywać je, gdy tylko się pojawią. Poszukiwanie pracy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i wsparciem technologii może być bardzo proste.

Otrzymuj nasz Newsletter:

Copyright © 2020 Invelio.
Wszelkie prawa zastrzeżone